Pekin : 11 Temmuz 2020 / 14:14
Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu tarafından Çince öğrencileri için verilen burslar İstanbul Shangri La Hotel’de düzenlenen bir törenle dağıtıldı. Burslar, çeşitli üniversitelerde ve Türk Çin Kültür Derneği’nin Çince eğitim merkezi olan Lotus Eğitim Kurumları’nda eğitim gören çok sayıda  öğrenciye verildi.
 
Törene İstanbul Vali Yardımcısı Sayın, İsmail Gültekin, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın, Cui Wei, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Sayın, Chen Su, Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Ahmet Aydın, İstanbul Üniversitesi Çin Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Sayın, Prof. Eyüp Sarıtaş, Okan Ünviersitesi Çince Mütercim Tercümanlık Bölüm Başkanı Sayın, Song Chunju, Okan Üniverstesi Konfuçyüs Enstitüsü Direktörü Sayın, Liu Qiang, Boğaziçi Üniversitesi Konfuçyüs Enstitüsü Direktörü Sayın, Li Wenhong, Yeditepe Üniversitesi Konfuçyüs Enstitüsü Direktörü Sayın, Zhang Ning, Doğuş Üniversitesi Çince Öğretim Üyesi Sayın, Linlin Biçer, Özyeğin ve Piri Reis Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın, Chunlan Wang, Boğaziçi Üniversitesi Çince Öğretim Üyesi Sayın,  Yang Guiyuan, Lotus Eğitim Kurumları Çince Eğitim Müdürü Sayın Ren Yuan, Aydın Üniversitesi Çince Öğretim Üyesi Sayın, Zhao Xin, Yeditepe Üniversitesi Çince Öğretim Üyesi Sayın, Li Weili, Türk Çin Kültür Derneği Başkanı Sayın, İrfan Karslı ile çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenciler katıldılar. 
  
Ülkelerin Geleceği Gençlerdedir;
Programda söz alan Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Syaın Cui Wei, Türkiye’de göreve başladyalı 22 yıl olduğunu dile getirerek iki ülke arasındaki ilişkilerin bu süreç içinde oldukça büyük ilerlemeler kaydettiğini belirtti. Wei, İlk göreve başladığı dönemlerde yıllık ticaret hacminin sadece birkaç yüz milyon dolar olduğunu şimdi ise 300 Milyar dolar civarında olduğunu vurguladı.  Yatırımlar açısından ise 22 yıl önce neredeyse yok denecek seviyede olduğunu, şimdi ise sadece bir yatırımın hemen hemen 1 milyar 700 milyon dolar olduğunu belirtti. Önceki yıllarda Çin ile ilgili bir haber çıktığında gazetelerde tasvir edilen Çinli profilinin uzun saçlı insanlar olarak çizildiğini şimdi ise öğrencilerimizin yazdığı yazıları okuduğunda ise bu güzel gelişmelerden dolayı çok duygulandığını dile getirdi. Bu güzel gelişmelerin diplomatların, hocaların ve öğrencilerin uzun süre çalışarak elde edildiğini vurguladı. 

Ülkelerin geleceği gençlerde olduğunu bu nedenle gençleri özellikle önemsediklerini belirten Başkonsolos bu nedenle Çince öğrenen Çin’e ilgi gösteren öğrencilere burslar verdiklerini belirtti. Böylece geleceğin daha da iyi olacağına olan inancını dile getirdi.

Türkler Artık Uzakdoğuluları Çince Selamlıyorlar;
Programda konuşma yapan İstanbul Vali Yardımcısı Sayın, İsmail Gültekin ise konuşmasına “Ni Hao” diyerek başladı. Çin’de Türkiye turizm yılı olması sebebi ile Çin’e çok yakın bir tarihte ziyarette bulunduğunu dile getirdi. Önceki yıllarda uzakdoğudan gelen turistlerin tamamına Türklerin Japonca selam verdiklerini şimdi ise Çince selam verdiklerini belirtti. Bu gelişmenin de iki ülke ilişkileri açısından gelişmenin bir göstergesi olduğunu vurguladı
Programda Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın, Prof. Dr. Ahmet Aydın,  ve İstanbul Üniversitesi öğrenci temsilcisi Melike Yalkut da konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından burs kazanan öğrencilere bursları ve plaketleri Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei tarafından dağıtıldı.
 
 
 
Çin vizesi