Pekin : 11 Temmuz 2020 / 12:57
     Çin, dünya ile rekabetine bir de “yabancı öğrenci çekme” boyutunu ekledi. Dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi Çin’e geçen yıl 290 bin 611 yabancı öğrenci eğitim amaçlı olarak geldi.

     Çin, dünya ile rekabetine bir de “yabancı öğrenci çekme” boyutunu ekledi. Dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi Çin’e geçen yıl 290 bin 611 yabancı öğrenci eğitim amaçlı olarak geldi.

     Çin medyasında yer alan haberde, Çin Eğitim Bakanlığın’dan elde edilen bilgilere göre 2011 yılında Çin’e eğitim amaçlı gelen yabancı öğrenci sayısının 290 bin 611 kişi olduğu bildirildi. 194 farklı ülke ve bölgeden gelen yabancı öğrencilerin sayısının geçen yıla oranla yüzde 10.38 arttığı belirtildi.

     Çin hükümetinin burslu olarak ülkesine kabul ettiği öğrenci sayısının 25 bin 687 kişi olduğu ifade edilen haberde, bu rakamın geçen yıla göre yüzde 14.73 artış gösterdiği kaydedildi.

     Çin’e gelen yabancı öğrencilerin yüzde yüzde 64.21’lik kısmını Asyalılar oluştururken, Asyala öğrencileri sırası ile Avrupa, Amerika ve Afrika kökenli öğrenciler takip ediyor. Güney Kore Çin’e en fazla yabancı öğrenci gönderen ülke olurken, ABD ikinci, Japonya üçüncü sırada yer alıyor. Avrupalı ülkeler arasında Çin’e eğitim için gelen öğrenciler arasında Rus, Fransız ve Almanlar ilk üçü oluşturuyor.

  Çin Burs Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Li Jianmin, son 30 yılda Çin’de öğrenim gören yabancı öğrenci sayısını 1 milyon 200 olarak açıklamıştı. Çin hükümeti, yabancı öğrenci sayısı rakamının 2020 yılında 500 bin’e çıkartmayı hedefliyor.

     ‘Dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi” arasında, dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’den 35 üniversite yer alıyor. Yüksek öğrenim alanında ”en etkili değerlendirme otoritelerinden” biri olarak kabul edilen Çin’in Şanghay’daki Jiaotong Üniversitesinin her yıl düzenlediği ”Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi” 2011 yılı listesine Çin’in Tayvan ve Hongkong bölgeleri de dahil olmak üzere toplam 35 üniversitesi girmeyi başardı.


CİHAN
Çin vizesi