Pekin : 13 Temmuz 2020 / 03:52

Dünya Çapında Ünlü Üniversiteler; Çin’in dünyaca ünlü Pekin, Şanghay, Fudan, Jiaotong, Nanjing, Sun Yat Sen, Pekin Dil ve Kültür , Zhejiang Üniversitesi gibi  Dünya çapında yapılan üniversite sıralamalarında prestij ve eğitim kalitesi bakımından yapılan listelerde üst sıralarda bulunan bu üniversitelerde okumak mümkün.
 
Türkiye’nin Yarı fiyatından Bile Ucuz Eğitim; Üstelik Türkiye’deki eğitimin yarı fiyatından daha az ücretlerle bu üniversitelerde okunabilmektedir.  Türkiye’de ön lisans programları bile özel üniversitelerde 8.000 TL den başlıyor. Lisans programları ise 10.000’den 35-40 bin TL ye kadar çıkabiliyor. Üstelik bu fiyat sadece eğitim ücretinden oluşuyor. Yurt ve şahsi harcamaları da düşündüğümüzde bu rakam iki katından çok daha yükseklere çıkıyor.

Çin’de Dünya çapında üne sahip Pekin Üniversitesinde bile Lisans Eğitimi Ücretleri 26.000-30.000 Yuan aralığında bu da yaklaşık 4000-4600 USD tutmaktadır. Yurt ücretleri ise yaklaşık olarak aylık 200 USD tutmaktadır. Yani yıllık eğitim ve konaklama masrafı olarak düşünüldüğünde sadece 6000 USD lik bir maliyet çıkıyor. Bu da günümüz kuru ile yaklaşık  9600 TL tutuyor demektir. Bu ücrete Türkiye’de neredeyse hiçbir üniversitenin Lisans programının sadece eğitim ücreti bile ödenememektedir. Hatta ailesinden ayrı bir şehirde devlet üniversitesinde bile eğitim alan öğrenciler Çin’deki eğitimden daha fazla masraf yapabilmektedirler.

Dünyanın Yeni Dili Çince;
Çince’nin ne derece önemli bir dil olduğunu sanırız söylemeye gerek yoktur. Eğitimini İngilizce almak isteyen yabancı öğrenciler bile lisans ya da yüksek linsans eğitimleri bitene kadar iyi derecede Çince’ye de sahip oluyorlar. Hiçbir sektörün reddedemeyeceği bir donanım olan Çince sayesinde ve Dünyaca ünlü bir üniversitenin de diplomasına sahip olan öğrenciler iş konusunda hiçbir sorun yaşamıyorlar.

Çin Kültür’den İş garantisi;
Üstelik Çin Kültür Çincesi iyi olan herkese iş garantisi veriyor. Çin Kültür’e neredeyse her gün firmalardan Çince bilen personel talebi gelmekte ve kurum bu talepleri karşılamakta oldukça zorlanmaktadır.

Çin’e Türkiye’den her gün uçuş var;
Çin’e her gün Atatürk hava alanında uçak kalkmaktadır. Yolcu sayısının artması nedeni ile Çin havayolu şirketlerinden  Hainan Airlines’ta Türkiye uçuşlarını başlattı.  Bu sayede hem bilet fiyatları gerilemiş hem de uçuş sayısı artmış oldu. Çin artık uzak değil.

Çin Dünyanın en güvenli ülkelerinden;
Çin’de eğitim gören öğrencilerin en çok memnun oldukları konulardan biri de güvenlik. Çin’in neredeyse tamamında özellikle yabancılar güvenlik problemi yaşamamaktadır. Çin Polisi yabancılara karşı oldukça kibar ve koruyucu davranışlar sergiliyorlar.

Müslüman Restaurantları mevcut;
Çin’e öğrencisini göndermek isteyen özellikle annelerin tek çekincesi öğrencilerinin yemek kültürüne adapte olup olamayacaklarıdır. Dünyanın her yerinde bulunan Çin restaurantları da mutfak kültürünün gelişmişliğini gözler önüne serse de kendi damak tadımıza yakın yemeklerin satıldığı Müslüman restaurantlar yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Neredeyse bütün üniversitelerin kampüslerinde de Müslüman Restaurantları bulunuyor. Üstelik yemekler o kadar ucuz ki Çin’de eğitim alan öğrencilerin tamamına yakını evlerinde ya da yurtlarında yemek yapmıyor ve bu restaurantlarda yemeklerini yiyorlar.  Bunun yanı sıra öğrenciler batı ülkelerinin restaurantlarında da yemek yeme şansına sahiptirler.

Yabancı öğrenciler için özel yurtlar;
Çinde Üniversite eğitimi alan yabancı öğrenciler için özel olarak dizayn edilen yurtlarda klima, buzdolabı, TV, internet, telefon, duş ve WC oda standartlarından. Yurtlarda ayrıca katta çamaşırhane ve mutfakta bulunuyor. Ancak öğrenciler ucuz ve güvenilir olduğu için Restaurantları tercih etmekteler.

Hem Okuyun Hem Para Kazanın; 
Çin’in özellikle Shanghai , Guangzhou, Shenzhen gibi şehirleri Dünyada ticaretin başkentleri durumunda. Bu şehirlerde eğitim gören öğrenciler Kanton Fuarı, Expo gibi büyük fuarlarda tercüme hizmetleri yürütüyorlar. Günlük 150 USD den başlayan rehberlik ücretleri öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılıyor. Çin Kültür’le Çin’de eğitim almaya giden öğrenciler ise diğerlerinden biraz daha şanslı. Çin Kültür’e ait Çin vizesi uzmanı Ligarba Turizm Çin’e fuarların dışında sene içinde de sürekli işadamlarını götürmekte. Bu işadamlarına tercüme hizmetlerini ise Çin Kültür’ün daha önceden Çin’de eğitim için götürdüğü öğrenciler yapmaktalar. 

Öğrenciler çok geçmeden Çinle ticaret yapan şirketlerin ürün takiplerini yapmaya başlıyorlar hatta ticari danışmanlık şirketleri bile kurabiliyorlar.

Çin ile ticaret yapan şirketlerin sahipleri kendi çocukları veya yakınlarının çocuklarını Çin’de eğitim almak üzere Çin’e göndermekteler. Şirket sahipleri bu sayede hem ticaretlerini daha kolay ve güvenli yapabiliyorlar hem de öğrenciler eğitim hayatları devam etmekteyken ticaretin detaylarına da hakim olmuş oluyorlar.
 
 
 
 
 

Çin’deki üniversiteler hakkında bilgi almak için Çin Kültür’den detaylı bilgi alabilirsiniz;

0212 291 45 30 (Seval Hanım )
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

Çin vizesi