Pekin : 13 Temmuz 2020 / 05:31
Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü ve Türk Çin Kültür Derneği arasında imzalanan işbirliği protokolü ile hâkimler için Çince eğitimleri başladı. Eğitime başlayan hâkimler Türkiye’deki eğitimlerinden sonra Çin’de de eğitimlerine devam edecekler. Programın hayata geçirilebilmesi için Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sayın, Ahmet Kozan, Ankara Personel Eğitim Merkezi Başkanı Sayın, Mehmet Aykut Cihangir, Başkan Yardımcısı Sayın, Ayşe Yıldırım’ın ve diğer yetkililerin çalışmaları sayesinde hayata geçirildi. 
Hukuk Alanında Büyük İhtiyaç;
Eğitimlere katılan hâkimler Çin ve Türkiye arasındaki hukuksal iletişimin gelişmesi yönünde büyük fayda sağlayacaklar. Ankara’daki eğitimlerde özel olarak planlanan eğitim programında temel Çince eğitimlerin yanında hukuk terimleri ile ilgili de eğitim alacak olan hâkim grubu Çin’deki eğitimleriyle de Çince seviyelerini ilerletme fırsatı bulmuş olacaklar. 
 
Çinli Öğretmenler Özel Olarak Görevlendirildi;
Türkiye’nin birçok şehrinden eğitim için Ankara’daki Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı’nın Personel Eğitim Merkezi’ne gelen hâkimler için Türk Çin Kültür Derneği İstanbul’dan özel olarak bu program için bir Çinli öğretmen tahsis etti. Eğitim için ayrıca Ankara’dan da bir Çinli öğretmen görevlendirildi. 
 
Örnek Program;
Adalet Bakanlığı’nın özel programı diğer bakanlıklara da örnek oluşturuyor. Çin’le Türkiye arasında yoğunlaşan diplomatik ilişkilerde yeni bir boyut oluşturan bu program, diğer birçok bakanlık için de örnek teşkil ediyor. Türk Çin Kültür Derneği programın benzer şekillerde özellikle, ticaret, ekonomi ve kültür alanlarında da yaygınlaştırılması için yoğun çaba gösteriyor. Uzun yıllardır diplomasi alanında Çince bilen Türk ve Türkçe bilen Çinli diplomatların az olmasından dolayı büyük sıkıntılar yaşanıyor. Bu programların diğer bakanlıklarda da yaygınlaşması sayesinde kısa süre içinde bu sıkıntılar da azalmış olacak.  
 
Çin vizesi