Pekin : 14 Temmuz 2020 / 14:32
Uzun zamandır devam eden Çince-Türkçe, Türkçe-Çince sözlük konusundaki ihtiyaç artık karşılanmış durumda.

2007 yılında Çince-Türkçe şeklinde Kaynak Yayınları tarafından hazırlanan sözlük artık çok daha geniş bir şekilde hazırlanarak satışa sunuldu. 
Sözlük Almak için : 0212 291 45 30 numaralı telefonu arayınız... 

- Sözlüğün Çince-Türkçe kısmında, Modern Çince'de en sık kullanılan temel 4.400 civarında karakter ve bu karakterlerin birleşiminden oluşan yaklaşık 27.000 civarında kelime bulunmaktadır.
- Türkçe-Çince kısmında, Türkçe'de sık kullanılan yaklaşık 9.000 civarında kelime bulunmaktadır.
- Sözlüğe, Modern Çince alanında temel kabul edilen sözlüklerden ve Çince dil eğitim setlerinden seçilen kelimelerin yanında, Modern Çince'ye sonradan giren kelimeler de eklenmeye çalışılmıştır.
- Sözlükte, ilk ve orta seviye Çince Seviye Tespit Sınavı'nda (HSK) çıkan bütün kelimeler mevcuttur.
- İlk ve orta seviyede 10'a yakın Çince dil eğitim seti araştırılmışm ve içindeki kelimeler (özel isimler hariç) sözlüğe eklenmiştir.
- Sözlüğün iki kısmında da karakter ve kelimelerden sonra karakterlerin fonetik okunuşu (Pinyin) özel tonlama işaretleriyle gösterilmiş, sonrasında kelime türü ve beraberinde manası yazılmıştır.
- Fonetik okunuşu bilinmeyen karakterler için, modern Çince karakter darbe sırası esasına göre oluşturulan karakter arama tablosu sözlüğün başında verilmiştir.
- Her karakterin dil bilgisi fonksiyonu türü gösterilmiş ve roma rakamları ile birbirinden ayrılmıştır.
- Bazı Çince Atasözlerinin Türkçe karşılığı ve açıklamasının yanında, parantez içinde bu atasözlerin doğrudan Türkçe çevirisi verilmiştir.
 
 
 
 

Çin vizesi