Pekin : 14 Ağustos 2020 / 14:13
 Haber Global Kanalı Çince eğitimlerimizi haber yaptı. Haberde Dernek Başkan Yardımcımız Mustafa Karslı eğitimlerimiz hakkında bilgi verdi. Çince eğitimlerimizle ilgili bilgi için 
0212 291 45 30 numaralı telefonu arayınız.
 
Çin’in en önemli üniversitelerinden olan Shenzhen Üniversitesi’nden Prof.Tian Qibo, Prof. Wang Yongcheng, Prof. Liu Hongyi ve Dr. Peng Xiaogang’dan oluşan heyet derneğimizi ziyaret etti. Heyet derneğimizin Çince eğitimleri, Çin’de eğitim, yayıncılık ve Çin’de eğitim hizmetleri hakkında detaylı bilgiler alan Shenzhen Üniversitesi öğretim üyeleri derneğimizin faaliyetlerinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Türkiye’de Çince ve Çin kültürü çalışmalarının kendilerini memnun ettiğini belirten öğretim üyeleri Shenzhen Üniversitesi ile derneğimiz arasında bir çok konuda işbirliği yapılması konusunda görüş bildirdiler.
 
Dernek ziyaretinden sonra Ligarba Turizm’i de ziyaret eden heyet Ligarba Turizm Genel Müdür ve Dernek Başkanımız Sayın İrfan Karslı ile de görüştüler. Dernek Başkanımız Karslı ile yapılan görüşmede Ligarba Turizm’in hizmetleri hakkında bilgi aldılar. Heyet, Shenzhen Üniversitesinin programları ve uluslararası çalışmaları hakkında da bilgi verdiler. Dernek Başkanımızı Shenzhen Üniversitesi’ne davet eden heyet Derneğimizin Çinli personeli ile Beijing Hotel’deki akşam yemeğinde anlaşma detaylarını görüştüler. 
 
Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü ve Türk Çin Kültür Derneği arasında imzalanan işbirliği protokolü ile hâkimler için Çince eğitimleri başladı. Eğitime başlayan hâkimler Türkiye’deki eğitimlerinden sonra Çin’de de eğitimlerine devam edecekler. Programın hayata geçirilebilmesi için Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sayın, Ahmet Kozan, Ankara Personel Eğitim Merkezi Başkanı Sayın, Mehmet Aykut Cihangir, Başkan Yardımcısı Sayın, Ayşe Yıldırım’ın ve diğer yetkililerin çalışmaları sayesinde hayata geçirildi. 
Hukuk Alanında Büyük İhtiyaç;
Eğitimlere katılan hâkimler Çin ve Türkiye arasındaki hukuksal iletişimin gelişmesi yönünde büyük fayda sağlayacaklar. Ankara’daki eğitimlerde özel olarak planlanan eğitim programında temel Çince eğitimlerin yanında hukuk terimleri ile ilgili de eğitim alacak olan hâkim grubu Çin’deki eğitimleriyle de Çince seviyelerini ilerletme fırsatı bulmuş olacaklar. 
 
Çinli Öğretmenler Özel Olarak Görevlendirildi;
Türkiye’nin birçok şehrinden eğitim için Ankara’daki Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı’nın Personel Eğitim Merkezi’ne gelen hâkimler için Türk Çin Kültür Derneği İstanbul’dan özel olarak bu program için bir Çinli öğretmen tahsis etti. Eğitim için ayrıca Ankara’dan da bir Çinli öğretmen görevlendirildi. 
 
Örnek Program;
Adalet Bakanlığı’nın özel programı diğer bakanlıklara da örnek oluşturuyor. Çin’le Türkiye arasında yoğunlaşan diplomatik ilişkilerde yeni bir boyut oluşturan bu program, diğer birçok bakanlık için de örnek teşkil ediyor. Türk Çin Kültür Derneği programın benzer şekillerde özellikle, ticaret, ekonomi ve kültür alanlarında da yaygınlaştırılması için yoğun çaba gösteriyor. Uzun yıllardır diplomasi alanında Çince bilen Türk ve Türkçe bilen Çinli diplomatların az olmasından dolayı büyük sıkıntılar yaşanıyor. Bu programların diğer bakanlıklarda da yaygınlaşması sayesinde kısa süre içinde bu sıkıntılar da azalmış olacak.  
 
 2018 Sertfika töreni
Türk-Çin Kültür Derneği bünyesindeki Lotus Eğitim Kurumlarının 17. Dönem Sertifika Töreni Düzenlendi. 
Törene sertifika almayı hak kazanan öğrenciler ve aileleri de katıldı.
Törende konuşan Türk-Çin Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Karslı, Çince’nin Türkiye’deki yaygınlaşması hakkında bilgi verdi. Heybeli Ada Anadolu Lisesi, Hayrullah Kefoğlu Anadolu Lisesi gibi liselerde Okan Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Doğuş üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet, Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi gibi özel ve devlet üniversitelerinde, Adalet Bakanlığı, İç İşleri Bakanlığı gibi bakanlıklarda, Kabin Memurları Derneği, PILVAK gibi vakıflarda Çince öğreniminin gelişmesi ve Çin Kültürünün yaygınlaşması için katkı sağladıklarını dile getirdi. Bu çerçevede geçen yıl Antalya Olympos’da yaptıkları Çin Kültür Yaz Kampı için bu sene daha yakın bir yerde düzenleneceğini ifade etti. Lise düzeyindeki öğrenciler için düzenlenecek olan Çin Kültür Yaz Kampı etkinlikleri hakkında bilgi verdi.
Çince’nin ve Çin Kültürünün son yıllarda ülkemizde popüler hale geldiğine dikkat çekerek şöyle konuştu: “Çince’nizi belirli bir seviyeye çıkararak bu sertifikayı almayı hak kazandınız. Bundan sonra dilinizi geliştirmeniz gerekir eğer dil öğrenimini o dili konuşan arkadaş edinerek veya o dilin içinde olarak devam etmezseniz öğrendiğinizi kaybedersiniz. Kursu bitirdikten sonra korumak yerine ilerletme çabası içerisinde olmalısınız. Dilinizi geliştirirseniz hem iş konusunda hem dünyaya farklı bakış açılarıyla bakma olasılığınız artar. Bu sertifikayı almayı hak kazanan öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Dilinizi geliştirmek için Lotus olarak her zaman yanınızda olduğumuzu ifade ederim” dedi. Eğitimlerde üstün başarı gösteren Çinli öğretmen kadrosu ile de gurur duyduklarını belirten Karslı yeni sezonda daha çok Çinli öğretmenle hizmet vereceklerinin de müjdesini verdi. 
Çince öğreniminde Lotus Eğitim Kurumları 16. Dönemde sertifika almayı hak kazanan kursiyerlere sertifikaları verildi. 16 Dönem birincisi ve HSK sınavında olağanüstü başarı gösteren Elif KÖKÇEL’e hediyesini Çin Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Karslı takdim etti.
Sertifikalarını alan öğrencilerin ve velilerinin Çin Çaylarını yudumlarken mutluluğu görülmeye değerdi.
 
Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu tarafından Çince öğrencileri için verilen burslar İstanbul Shangri La Hotel’de düzenlenen bir törenle dağıtıldı. Burslar, çeşitli üniversitelerde ve Türk Çin Kültür Derneği’nin Çince eğitim merkezi olan Lotus Eğitim Kurumları’nda eğitim gören çok sayıda  öğrenciye verildi.
 
Törene İstanbul Vali Yardımcısı Sayın, İsmail Gültekin, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın, Cui Wei, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Sayın, Chen Su, Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Ahmet Aydın, İstanbul Üniversitesi Çin Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Sayın, Prof. Eyüp Sarıtaş, Okan Ünviersitesi Çince Mütercim Tercümanlık Bölüm Başkanı Sayın, Song Chunju, Okan Üniverstesi Konfuçyüs Enstitüsü Direktörü Sayın, Liu Qiang, Boğaziçi Üniversitesi Konfuçyüs Enstitüsü Direktörü Sayın, Li Wenhong, Yeditepe Üniversitesi Konfuçyüs Enstitüsü Direktörü Sayın, Zhang Ning, Doğuş Üniversitesi Çince Öğretim Üyesi Sayın, Linlin Biçer, Özyeğin ve Piri Reis Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın, Chunlan Wang, Boğaziçi Üniversitesi Çince Öğretim Üyesi Sayın,  Yang Guiyuan, Lotus Eğitim Kurumları Çince Eğitim Müdürü Sayın Ren Yuan, Aydın Üniversitesi Çince Öğretim Üyesi Sayın, Zhao Xin, Yeditepe Üniversitesi Çince Öğretim Üyesi Sayın, Li Weili, Türk Çin Kültür Derneği Başkanı Sayın, İrfan Karslı ile çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenciler katıldılar. 
  
Ülkelerin Geleceği Gençlerdedir;
Programda söz alan Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Syaın Cui Wei, Türkiye’de göreve başladyalı 22 yıl olduğunu dile getirerek iki ülke arasındaki ilişkilerin bu süreç içinde oldukça büyük ilerlemeler kaydettiğini belirtti. Wei, İlk göreve başladığı dönemlerde yıllık ticaret hacminin sadece birkaç yüz milyon dolar olduğunu şimdi ise 300 Milyar dolar civarında olduğunu vurguladı.  Yatırımlar açısından ise 22 yıl önce neredeyse yok denecek seviyede olduğunu, şimdi ise sadece bir yatırımın hemen hemen 1 milyar 700 milyon dolar olduğunu belirtti. Önceki yıllarda Çin ile ilgili bir haber çıktığında gazetelerde tasvir edilen Çinli profilinin uzun saçlı insanlar olarak çizildiğini şimdi ise öğrencilerimizin yazdığı yazıları okuduğunda ise bu güzel gelişmelerden dolayı çok duygulandığını dile getirdi. Bu güzel gelişmelerin diplomatların, hocaların ve öğrencilerin uzun süre çalışarak elde edildiğini vurguladı. 

Ülkelerin geleceği gençlerde olduğunu bu nedenle gençleri özellikle önemsediklerini belirten Başkonsolos bu nedenle Çince öğrenen Çin’e ilgi gösteren öğrencilere burslar verdiklerini belirtti. Böylece geleceğin daha da iyi olacağına olan inancını dile getirdi.

Türkler Artık Uzakdoğuluları Çince Selamlıyorlar;
Programda konuşma yapan İstanbul Vali Yardımcısı Sayın, İsmail Gültekin ise konuşmasına “Ni Hao” diyerek başladı. Çin’de Türkiye turizm yılı olması sebebi ile Çin’e çok yakın bir tarihte ziyarette bulunduğunu dile getirdi. Önceki yıllarda uzakdoğudan gelen turistlerin tamamına Türklerin Japonca selam verdiklerini şimdi ise Çince selam verdiklerini belirtti. Bu gelişmenin de iki ülke ilişkileri açısından gelişmenin bir göstergesi olduğunu vurguladı
Programda Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın, Prof. Dr. Ahmet Aydın,  ve İstanbul Üniversitesi öğrenci temsilcisi Melike Yalkut da konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından burs kazanan öğrencilere bursları ve plaketleri Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei tarafından dağıtıldı.
 
 
 
Bu güne kadar bir çok üniversitede uygulanan "Kolay Çince" Eğitimlerimizin son durağı İstanbul Üniversitesi oldu. Türk Çin Kültür Derneği, İstanbul Üniversitesi, İ.Ü Çin Dili ve Edebiyatı Kulübü ve İ.Ü. Dil Kulübü işbirliği ile düzenlenen programa 45 öğrenci katıldı. 

Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi'nde gerçekleştirilen programımıza düzenli katılım sağlandı. Programda sadece 1 gün devamsızlık hakkı bulunan öğrencilerin 40'ı sertifika almaya hak kazandılar. 

Çince'nin Tanıtımına Büyük Hizmet; Kolay Çince programları daha iki yılını doldurmadan 2000'den fazla öğrenciye ulaştı. Bir çok üniversitede uygulanan eğitimlerle Çince öğrenmek isteyen 2000'den fazla öğrenci Çince eğitimine başlamış oldu. Çince ile ilk defa tanışan öğrenciler Çince'nin sanılanın aksine öğrenilmesi kolay bir dil olduğunu ve öğrenme süreçlerinin doğru yönetildiği durumda eğlenceli bir dil olduğunu da görmüş oldular. 

Ücretsiz Eğitimler; Kolay Çince programları katılımcılar için tamamen ücretsiz programlardır. Bu programlarda Türk Çin Kültür Derneği'nin uzman Çinli öğretmen kadroları tarafından hazırlanan özel bir program olan "Kolay Çince" programı uygulanmaktadır. Eğitimler Çinli öğretmenler tarafından verilmektedir. Öğrencilerimize "Kolay Çince" programı için özel olarak hazırlanmış Ders kitapları, Pinyin okuma kaynakları, ses dosyaları, Çince karakter kaynakları gibi bir çok kaynak ve program sonunda sertifika hakedenler için ise Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Sertifika verilmektedir.
 
Eğitimler ve ders kaynaklarının tamamının finansmanı Türk Çin Kültür Derneği tarafından Çince'nin Türkiye'de yaygınlaştırılması hizmetleri kapsamında sağlanmaktadır.  
 
Derneğimizin yeni üniversite temsilcileri yaz aylarında aldıkları Çince eğitimlerini tamamladılar. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen temsilcilerimiz iki ay boyunca yoğun Çince eğitimi aldılar.  Eğitim süreci boyunca Çincenin dışında Tiyatro, diksiyon, drama gibi birçok başka eğitimleri de aldılar. Sertifika töreninde Derneğimizin üniversite temsilcilerinden sorumlu başkan yardımcısı Mustafa Karslı yeni üniversite temsilcilerinin kamp boyunca gösterdikleri gayretli çalışmalarından dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirdi. Mustafa Karslı  Dönem birincisi ( Kültür Üniversitesi Temsilcisi ) Tuba Güleç'e hediyesini verdi. 
 
Derneğimizin hizmetleri hakkında da geniş çaplı bilgiler alan arkadaşlarımız üniversitelerinde düzenlenecek olan Çince ve Çin kültürü etkinliklerini organize edecekler. Yeni temsilcilerimiz ile birlikte derneğimiz Türkiye çapında 36 üniversitede ve yurt dışında da 2 üniversitede derneğimizi temsil edecekler. Böylece birçok üniversite öğrencisi Çin hakkında kapsamlı bilgiye sahip olmuş olacaklar. 

Kolay Çince programları yaygınlaşıyor; Derneğimizin üniversite temsilcileri ayrıca İstanbul’da eğitim almış olan Çinli öğretmenlerimizle birlikte “Kolay Çince” programlarını eğitim gördükleri üniversitelerde uygulamaya koyacaklar. Çince öğrenmek isteyen 2000’in üzerinde öğrenciye ulaşmayı hedeflediğimiz bu programla Çince eğitimlerine başlamış olacaklar. 
 
Ayrıca bu üniversitelerde düzenlenecek olan “Çince ve Kariyerim” başlıklı etkinliklerle branşlarının Çince’nin ve Çin’in katkılarını öğrenecekleri programlarla bilgiler edinecekler. Çin’de eğitim alarak kariyerlerini ilerletmek isteyen ( Yüksek lisans, doktora vb.) öğrencilere de kapsamlı bilgiler verilecek. 
 
Üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler, üniversite temsilcilerimiz aracılığı ile Çin’de eğitim almanın yollarını öğrenecek ve işlemlerinin çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamış olacaklar. 
 
Siz de üniversite temsilcisi olmak istiyorsanız arayınız:
0212 291 45 30
 
15. Sezonumuzda öğrencilerimizi mezun etmenin mutluluğu içindeyiz. Bu süreçte çok güzel arkadaşlıklar, dostluklar edindik ve çok iyi başarılara imza attık. 2016-2017 Eğitim dönemimizde Çince öğrenen öğrencilerimizden sertifika almaya hak kazananlara sertifikalarını dağıttık.
Sezon boyunca derslere giren 12 Çinli hocamıza ve eğitim rehberliği konusunda yardımlarını esirgemeyen Türk Çin Kültür Derneği gönüllülerine çok teşekkür ederiz. 
Eğitim süresi boyunca gerekli azmi gösteren öğrencilerimize teşekkür eder başarılarının devamını dileriz. 

2017-2018 eğitim döneminde yeni öğrencilerimiz ile buluşmak dileğiyle.
Yaz Kurslarımız ile ilgili bilgiye ulşmak için tıklayınız...


Türk Çin Kültür Derneği tarafından İstanbul Üniversitesi öğrencileri için düzenlenen Çince kampı sona erdi. 1 grup olarak planlanan Çince kampı İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin yoğun talebi dolayısı ile 2 grup olarak gerçekleştirildi.
Kampa katılan öğrenciler Çince'nin yanı sıra Çin kültürü ile ilgili de bir çok bilgi aldılar. 
Kamp süresince 2 Çinli öğretmen ve 3 eğitim rehberi görev aldı. Eğitime katılan İstanbul Üniversitesi öğrencileri arasında başarı gösteren 2 öğrenci başarıları dolayı ödüle layık görüldüler. Ayrıca kampa katılan öğrenciler için özel fiyatlarla derneğimizin standart Çince kurslarına kayıt hakkı kazanmış oldular.
Çince kampının kapanış törenine ise İstanbul Üniversitesi Çince Bölüm Başkanı Sayın Doç.Dr. Eyüp Sarıtaş hocamız katıldılar. Eyüp Sarıtaş Hocamız yaptığı konuşmasında Çince öğrenmenin avantajlarından ve Çin'de yüksek lisans imkanlarından bahsettiler. Kutlamada Derneğimizin başkan yardımcısı Mustafa Karslı ise yaptığı konuşmada öğrencilerimizin Çince öğrenme sürecinde derneğimizin sağladığı imkanlardan sözetti. 
Çince kampı kapanış programının sonunda Dernek binamızın Cafesinde Çin mantısı ( Jiao zi) ikramı gerçekleşti. Katılımcılar, Eyüp Sarıtaş hocamıza sorularını sorma fırsatı yakaladılar.
Kampın planlanması aşamasından Kapanış törenine kadar yoğun emek gösteren İstanbul Üniversitesi Dernek temsilcimiz Burak Necati Acar ve diğer dernek gönüllülerimize teşekkür ediyoruz.
 

Tercih 2014 fuarına katılan Türk Çin Kültür Derneği öğrencilerden yoğun ilgi gördü. Öğrenciler önemli tercihlerden biri haline gelen Çin’de Üniversite sürekli talep görmeye başladı. 20 yaş altı için Derneğimizin düzenlediği eğitim ve burs programları sayesinde öğrencilerin ilgisi Çin’e yoğunlaşmaya başladı. Dünya çapında bilinen üniversitelerden mezun olacak olmanın heyecanı ile gençler fuar boyunca Derneğimizin standına geldiler.
Uygun fiyatlı üniversiteleri, lüks yurt imkanları, çağdaş ve düzenli şehirleri ile tercih edilen Çin her geçen gün yabancı öğrenci sayısını artırıyor. Bu alanda maalesef geriden takip eden ülkemiz son yıllarda aradaki farkı kapatmaya başladı. Çin’de eğitim konusunda özel birimler oluşturarak çalışmalarını yoğunlaştıran Derneğimiz ise öğrencileri Çin Bursları konusunda da detaylı bilgilendirmelerde bulunuyor.
Kayıt işlemleri ile Çin’deki işlemler konusunda profesyonel hizmet veren Derneğimiz Çin’de eğitim konusunda önemli eğitsel programlar düzenliyor. Bunların başında da Çince Seviye sınavı olan HSK sınavı için açılan özel kurslar gelmektedir. Bu sınava girerek başarılı olan öğrencilerimizin Çin’deki eğitimleri konusunda burs şansları ciddi oranda artmaktadır.
Detaylı bilgi için 0212 291 45 30 dan Çin’de eğitim danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.
 
Çin'in en büyük üniversitelerinden biri olan Wuhan Üniversitesi ile Türk Çin Kültür Derneği arasında anlaşma imzalandı. Üniversiteden gelen bir heyet ile dernek yetkilileri arasında gerçekleşen görüşmede Wuhan Üniversitesi ile Türk Çin Kültür Derneği arasında çeşitli konularda işbirliği kararı alındı.

Wuhan Üniversitesinden Dekan Lu Jiangbing ile Türk Çin Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Karslı arasında imzalanan anlaşma ile Türkiye'de eğitim almış olan öğrenciler Wuhan üniversitesinde üst sınıflardan eğitimlerine devam edebilecekler. Ayrıca derneğimizin kurslarında Çince Eğitimi alan öğrenciler  dilediklerinde Wuhan Üniversitesin'de lisansa tamamlama hakkına sahip olmuş olacaklar.  Bu sayede öğrencilerimiz Wuhan üniversitesinden 2. hatta 3. sınıftan başlayarak Çince Lisans programlarına devam edebileceklerdir.

Derneğimizin aracılığı ile Wuhan Üniversitesi'nde eğitim alacak olan öğrencilerden bazıları burslandırılabilecektir.

Wuhan Üniversitesi heyeti ile Dernek yöneticilerimiz arasında geçen samimi görüşmenin ardından karşılıklı uzlaşılan anlaşma metni imzalandı ve hediyeler takdim edildi.

Öğrencilerimiz ve Çin'de eğitim almak isteyen vatandaşlarımız için açıklama: Wuhan üniversitesi ile yapılan anlaşmanın bazı maddeleri yukarıda belirtilmiştir. Diğer maddeler ve yukarıdaki maddelerle ilgili açıklamaları çeşitli ilanlarla öğrencilerimize aktarılacaktır. Bu aktarımları sitemizden veya Çince Kulübü gibi sosyal ağlarımızdan takip edere fırsatlardan faydalanınız.
1 Aralık 2013 tarihinde yapılacak olan HSK Sınavı (Çince Yeterlilik Sınavı) için Çin Kültür Merkezi'nde sınav öncesi hazırlık kursu düzenlenmektedir.Detaylar aşağıdaki gibidir ;
Program:
16 Kasım : 16:00 - 18:00
17 Kasım : 16:00 - 18:00
23 Kasım : 16:00 - 18:00
30 Kasım : 16:00 - 18:00 ( Deneme Sınavı ve Soru Çözümleri)

Yer: Çin Kültür Merkezi ( Harbiye )
Tel: 0212 291 45 30

Not: Seviyelerde Grup Açılabilmesi için en az 5 Kişi olması gerekiyor. Grup açılmadığı durumda diğer gruplara katılmak mümkündür.

Ücret: Sadece kaynak ve kırtasiye ücreti olarak 50 TL alınacaktır.

Çin Kültür Merkezi'nin gelenekselleşen Çinli öğretmenler için öğretmenler günü kutlaması yaklaşıyor. Bu yıl 24 Kasım Öğretmenler günü Pazar gününe denk geldiği için Kutlamamız tam öğretmenler gününde yapılmış olacak.

Ülkelerinden uzakta yaşayan Çince öğretimine hizmet eden Çinli öğretmenlerimiz için yıllardır düzenlediğimiz öğretmenler günü kutlamasında bir çok Çinli öğretmen onur konuğu olarak davet edilmektedir. Bu sayede farklı üniversite , kolej ve diğer kurumlarda görevli Çinli öğretmenler bir araya gelmekte ve hasret giderme fırsatı bulmaktadırlar. Gerek Çin Kültür Merkezi'nin gerekse diğer kurumların öğrencileri tarafından düzenlenen etkinliklerde öğretmenler onore edilerek mutlu bir gün yaşamaları sağlanmaktadır.

Bu yılın bir diğer özelliği ise çok geniş katılımla hazırlanan sürprizlerle dolu bir öğretmenler günü kutlaması olmasıdır. Çünkü çok kısa bir süre önce kurulmuş olan Çin Kültür Derneği tarafından düzenlenecek olan bu kutlamada. Okan Üniversitesi, Fatih Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, çeşitli liseler  ve Çin Kültür Merkezi öğrencilerinin ortaklaşa düzenledikleri bir kutlama olacak.  Kutlama sonrasında düzenlenen kokteyl aynı zamanda Çince ve Türkçe Karaoke partisi şeklinde olacaktır. Programa giriş davetiye ile olacaktır.

Kutlama Detayları:

tarih: 24 Kasım 2013

Saat: 13:00 - 16:00

Yer: Çin Kültür Merkezi  ( Harbiye ) 

 

 

 

Ülkemizdeki Çince Eğitiminin önünü açacak önemli bir haber Pekin'den geliyor. Çin Kültür Merkezi'nin yoğun görüşmeleri sonuç verdi. Çince öğrenmekte olan öğrencilere   Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi'nden müjdeli haber geliyor.


Çin Kültür Merkezi yetkilileri ile Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi yöneticilerinin görüşmeleri son aşamaya yaklaştı.

Detaylar çok yakında ilan edilecektir...

Çin Kültür Merkezi'nin gelenekselleşen yaz okulu bu yıl da Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi'nde gerçekleşiyor. Öğrenciler hafta sonlarında Pekin'in çeşitli turistik bölgelerini gezerek Çince ve Çin Kültürü birikimlerini artırıyorlar.
Yaz okulunun son haftasında ise Xi'an, Shanghai ve Suzhou'yu kapsayan bir Çin turu yapacaklar.


Bütün dünyayı kasıp kavuran Çin kaynaklı Mental Aritmetik ve Abaküs konusunda dünyanın sayılı isimlerinden biri olan Prof. Xu Si Zhong Türkiye'ye geliyor. Prof. Xu çin'în 100 milli hazinesinden biri sayılmaktadır. Ayrıca kendisi eğitime katkılarından dolayı Çin Devleti tarafından Şeref madalyasına layık görülmüştür.
30 yıl önce mental aritmetik ve Abaküs konusunda teknikleri geliştirmeye başlayan Prof. Xu şu anda bütün dünyada yaygın bir şekilde kullanılan aritmetik yöntemlerinin sahibidir. Türkiye'de de eğitimler vermekte olan Ezcount China  (Kolay sayma) kurumunun da kurucusudur. ilköğretim yaşından bile önce aritmetik hesaplarını oyun olarak öğrenmeye başlayan çocuklar. Oyun oynarken veya şarkı söylerken bile hesap yapabilmektedirler.
Bu alanda Dünya şampiyonlukları bulunan öğrencilere sahip olan kurum Türkiye'de de faaliyet alanlarını genişletmekte ve Çinli eğitmenlerle mental aritmetiğin yaygınlaşmasını sağlamaktadır. 
Öğrenciler ders çalışma psikolojisi ile davranmadıkları için gün içinde sık sık abaküs provası yapıyorlar. Bu provaları belirli bir aşamadan sonra abaküs olmadan zihinden yapabiliyorlar bu da öğrencilere hesap makinası kullanmadan hızlı , kesin sonuçlu eğlenceli bir eğitim sağlamış oluyor.
10-13 Temmuz tarihlerinde Türkiye'de bulunacak olan Prof. Xu bir çok TV kanalında sistem hakkında bilgilendirmelerde bulunacak.

detayları için aşağıdaki linke tıklayınız:
http://www.ezcountchina-turkey.com/tr
 

Çin Kültür Merkezi'nin organziasyonu ile Çince eğitimine başlayan Okyanus Koleji birinci yılın sonunda düzenlenen öğrenci etkinliği ile hünerlerini sergilediler. Etkinliğin başında Çin Kültür Merkezi Müdürü Mustafa Karslı Okyanus Koleji'deki Çince'ye olan ilgiden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren bir konuşma yaptı. Mustafa Karslı ayrıca yükselen bir trend olan Çince'yi bir fırsat olarak değerlendirmek gerektiğini de söyledi.
Öğrenciler için hazırlanan etkinlikte ise  öğrenciler 12 hayvanlı takvim, Çince tekerlemeler, Çince şarkılar, Çin hakkında bilgiler, tüylü top oyunları, aslan dansı, isminizin Çincesi , Pekin operası maskı boyama,Yemek çubuğu kullanma,  Go oyunu ( wei qi) , İsminizin Çincesi, gibi etkinliklikler düzenlendi.
etkinliklere öğrenciler yoğun ilgi gösterdiler. Aslan dansı sırasında da öğrencilerin yoğun ilgileri aslan dansçılarına dönem dönem zor anlar yaşattı. İsminizin Çincesi etkinliğinde görevli Çinli görevli de yoğun ilgi gördü.
Okyanus Koleji'nde birinci yılı olmasına rağmen Çince öğrencisi 200 ü aştı. Bu öğrenciler etkinlikte yapmış oldukları gösterileri ile Çince'ye olan yatkınlıklarını kanıtlamış oldular.
 
 
 

 
 
 

Etkinlik Fotoları İçin Tıklayınız.
 
 

 http://www.cinkultur.com/Cin_galeri/89/
 
 
 

Çin Kültür Merkezi birçok özel kolej ve devlet okulunda Çince eğitimi organizasyonu yapmaktadır. Kurumların Çince eğitimleri için öğretmen başvurularını da doğrudan Çin Kültür Merkezi almaktadır.
Çince öğretmenliği yapmak isteyen adaylar Çin Kültür Merkezi'nin eğitim birimi ile görüşerek bir ön hazırlık yapmaktadırlar. Bu ön görüşme ve ön hazırlık dönemi 21 Mayıs ( Pazartesi) itibari ile başlamıştır.  Başvurular 30 Haziran tarihine kadar devam edecektir.
Başvurular için aşağıdaki linkte bulunan formu doldurunuz. 0212 291 45 30 numaralı telefonu arayarak görüşme için  randevu alınız. http://www.cinkultur.com/Insan_Kaynaklari/Cince_tercumanlik_rehberlik_Basvuru_Formu/
 
 
     Çin, dünya ile rekabetine bir de “yabancı öğrenci çekme” boyutunu ekledi. Dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi Çin’e geçen yıl 290 bin 611 yabancı öğrenci eğitim amaçlı olarak geldi.

     Çin, dünya ile rekabetine bir de “yabancı öğrenci çekme” boyutunu ekledi. Dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi Çin’e geçen yıl 290 bin 611 yabancı öğrenci eğitim amaçlı olarak geldi.

     Çin medyasında yer alan haberde, Çin Eğitim Bakanlığın’dan elde edilen bilgilere göre 2011 yılında Çin’e eğitim amaçlı gelen yabancı öğrenci sayısının 290 bin 611 kişi olduğu bildirildi. 194 farklı ülke ve bölgeden gelen yabancı öğrencilerin sayısının geçen yıla oranla yüzde 10.38 arttığı belirtildi.

     Çin hükümetinin burslu olarak ülkesine kabul ettiği öğrenci sayısının 25 bin 687 kişi olduğu ifade edilen haberde, bu rakamın geçen yıla göre yüzde 14.73 artış gösterdiği kaydedildi.

     Çin’e gelen yabancı öğrencilerin yüzde yüzde 64.21’lik kısmını Asyalılar oluştururken, Asyala öğrencileri sırası ile Avrupa, Amerika ve Afrika kökenli öğrenciler takip ediyor. Güney Kore Çin’e en fazla yabancı öğrenci gönderen ülke olurken, ABD ikinci, Japonya üçüncü sırada yer alıyor. Avrupalı ülkeler arasında Çin’e eğitim için gelen öğrenciler arasında Rus, Fransız ve Almanlar ilk üçü oluşturuyor.

  Çin Burs Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Li Jianmin, son 30 yılda Çin’de öğrenim gören yabancı öğrenci sayısını 1 milyon 200 olarak açıklamıştı. Çin hükümeti, yabancı öğrenci sayısı rakamının 2020 yılında 500 bin’e çıkartmayı hedefliyor.

     ‘Dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi” arasında, dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’den 35 üniversite yer alıyor. Yüksek öğrenim alanında ”en etkili değerlendirme otoritelerinden” biri olarak kabul edilen Çin’in Şanghay’daki Jiaotong Üniversitesinin her yıl düzenlediği ”Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi” 2011 yılı listesine Çin’in Tayvan ve Hongkong bölgeleri de dahil olmak üzere toplam 35 üniversitesi girmeyi başardı.


CİHAN
 Çin Devlet kanalı CCTV, Çin Kültür'de verilen Çince eğitimini haber yaptı. Çince eğitimine 2002'de başlayan Çin Kültür birçok özel kanalda haber olduğu gibi TRT ve CCTV gibi devlet kanallarının da dikkatini çekti.

 
 

Çince yeterliliğin test edildiği HSK sınavına başvurular başladı. HSK sınavı bütün dünyada Hanban kurumu tarafından organize edilmektedir. Türkiye'deki sınav merkezi Okan Üniversitesi bünyesindedir. Sınava başvurarak Çince seviyelerini test edecek olan adaylar aşağıdaki hesap numaralarına belirtilen ücretleri yatırarak ön başvurularını yapabilirler.
 
 

Başvuru Tarihi: 10 Aralık 2014 - 2 Ocak 2015
 
 

Sınav Tarihi: 1 Şubat 2015 ( Pazar )

 

Sınav Takvimi İçin Aşağıdaki Linke Tıklayınız

http://www.okan.edu.tr/sayfa/hsk-ve-hskk-sinav-takvimi
 
 


HSK ve HSKK Sınav Ücreti ve Hesap Bilgileri ( http://www.okan.edu.tr/sayfa/hsk-ve-hskk-sinav-ucreti-ve-hesap-bilgileri ) 

Seviye

Kayıt Ücreti (Euro)

HSK 1. Seviye

35 Euro

HSK 2. Seviye

45 Euro

HSK 3. Seviye

55 Euro

HSK 4. Seviye

65 Euro

HSK 5. Seviye

75 Euro

HSK 6. Seviye

85 Euro

HSKK Temel Seviye

20 Euro

HSKK Orta Seviye

35 Euro

HSKK İleri Seviye

45 Euro

 (%8 KDV dâhildir.)

Hesap Bilgileri:
Türkiye İş Bankası
Acıbadem Şubesi - İstanbul 1085-345 9200 EUR

NOT:
Dekontta isim soy isim, T.C. Kimlik Numarası ve istenilen seviye belirtilmelidir.
Dekont bilgileri hsk@okan.edu.tr'ye e-posta ile bildirilmelidir.


 Sınav Hakkında ve HSK Hazırlık kurslarımız hakkında bilgi almak için aşağıdaki numarayı arayınız.
 
 

Tel: 0212 291 45 30
 
  
 


 
 
 

Çin Kültür , ülkemizde Çince eğitimi konusunda hep ilkleri başlatan kurum olmuştur. Şimdi de yıllardır kendi  öğrencilerimiz için hazırlayıp kullandığımız , Çince özel yazı defterini ülkemizin her yerinde Çince öğrenmekte olan öğrenciler için de kullanıma açıyoruz.

Çince öğrenen herkes aşağıdaki butondan Çince özel defterini satın alabilirler.
 

Neden Çince Özel Defteri?

Defterde yandaki fotoğrafta olduğu gibi hem Hanzı ( Çince karakterler) için kareler hem de pinyin ( Çince karakterlerin latin harfleri ile yazılışı) için üst satır bulunmaktadır. Bu defter sayesinde özellikle Çince öğrenmeye yeni başlayanlar için sorunolan karakterlerin yazım sırası (darbe sırası) sorunu ortadan kalkmaktadır. Ayrıca karakterlerin boyutlarını bir türlü tutturamamaktan şikayet eden öğrenciler de bu defter sayesinde eşit boyutlarda karakterler yazma alışkanlığı kazanmış olacaklar.
 
 

Nasıl satın alabilirsiniz?        
 
 Defterden satın almak isteyenler defter başına 15 TL ödeyerek satın alabilirler. Kredi kartı ile defterini satın alanlar daha sonra posta adreslerini  ve aldıkları defter sayısını bildiren bir maili info@cinkultur.com adresine göndermelidirler. Defterler bu sayede kargo ile adresinize gönderilmiş olacaktır.
 
Defterini nakit ödeyerek almak isteyenler ise Çin Kültür'e gelerek satınalabilirler.
 
Detaylı bilgi için 0212 291 45 30 numaralı telefonu arayınız.
 

 
 

Çin Kültür Türkiye'de Çince'nin yaygınlaşması için çeşitli etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Son zamanlarda Çince'ye olan ilg'nin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi açısından internet imkanlarından faydalanan Çin Kültür şimdi de www.markapon.com 'dan gelen kampanya teklifine olumlu cevap verdi.Çin Kültür bu sayede Çince gündeminin Türkiye'nin her yerine ulaşmasını hedeflemektedir.
 
Kampanyayı incelemek ve katılmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

http://www.markapon.com/firsat/cin-kultur-cince-egitimi/1158
 
 
 

Çin Kültür Türkiye'de Çince öğretimi konusunda gerçekleştirdiği önemli başarılardan biri de gerek devlet okulları gerekse özel okullarda Çince öğretiminin önünü açmaktır.
Bu konuda eğitim kalitesi tüm Türkiye tarafından bilinen Okyanus Kolejleri'nde de Çince öğretimi konusunda gelen talebi fırsat bilerek Çince derslerinin başlaması için gerekli desteği sağlamıştır.
Okyanus Kolejlerinin Avcılar, Güneşli , Beylikdüzü ve Bahçeşehir kampüslerinde verilmekte olan Çince dersleri öğrencilerden ilk günden itibaren büyük bir ilgi görüyor.
Okyanus Koleji'nde Çince derslerinin yanı sıra çeşitli Çin Kültürü etkinlikleri de düzenlenerek öğrencilerin Çince'nin yanı sıra Çin kültürünün öne çıkan unsurlarını da tanıma imkanı sağlanmış olacaktır.

Dileyen öğrenciler Çin Kültür'ün her yıl Çin'de düzenlediği yaz kampı'na da katılma fırsatı bulacaklardır.
 
 
 

Kolejin WEB sitesine ulaşmak için linke tıklayınız...
 
http://www.okyanuskoleji.k12.tr/
 
 
 

10-01-2012

Kurulduğu 2001 yılından bu yana Türkiye'de Çince'nin gelişmesinin başmimarı olan Çin Kültür 10. Yaşını kutluyor.

Dünden Bugüne Çince Kurslarımız,
Türkiye'ye yoğun bir şekilde başlayan Çinli turistlere hizmet verecek Kokartlı rehber ihtiyacı dolayısı ile Türsab'ın talebi doğrultusunda 2001 yılında Çince kursları başladı.O günlerde Çince kursları sadece rehberlere özel olarak düzenlenmekteydi.

Lotus Eğitim Kurumları Doğdu,
Çinceye olan talep her geçen gün artmakta olduğu için Çince Kursu öğretim programı hazırlanması zorunluluğu ortaya çıktı. Çin Kütlür'ün Çinli ve Türk öğretmenlerinden oluşan bir heyet aylar süren bir çalışma sonucunda Türkiye'nin ilk Çince Kursu Öğretim programını hazırlayarak Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu'na sundular. Yapılan görüşmeler sonunda Çince Kursu Öğretim programımız Talim ve Terbiye Kurulundan onay aldı. Böylece Çin Kültür'ün Çince kursu olan  Lotus Eğitim Kurumları da TÜRKİYE'NİN İLK RESMİ ÇİNCE KURSU oldu.

Çince'ye talep her geçen gün arttı. Bu nedenle rehberler için düzenlenen kurslar genel talebe de açıldı. Artık kurslara Üniversite öğrencisinden, asker ve polislere , Ticaret danışmanlarından,   büyük şirketlerin patronlarına kadar her kesimden öğrenci katılmaya başladı.
 
 
 

Çocuklar'a Çince Kursları; Çince'nin popülaritesi arttıkça bazı özel kolejlerden de Çince dersleri konusunda talepler gelmeye başladı. Çin Kültür 2001 yılından bu yana yaklaşık 15 Kolejde Çince derslerin organizasyonunu sağladı. Ayrıca Lotus Eğitim Kurumlarında da hem Anadolu yakasında hem de Avrupa yakasında Çocuklar için Çince Grupları oluşturuldu. Özel ders kaynakları ve Çin Kütlürü etkinlikleri ile oldukça beğenilen Çince dersleri çocuklara yeni bir dünyanın kapılarını açtı.

İşadamının Çince El Kitabı; Çin Kültür bu on yol içinde sadece eğitimler düzenlemedi tabi. Yayınladığı İşadamının Çince El Kitabı(30.000 adet ücretsiz olarak dağıtıuldı), Sözlük (20.000 adet ücretsiz olarak dağıtıldı), Çince şarkı sözleri albümü, Çin Fuarları Rehberi (10.000 adet ücretsiz olarak dağıtıldı) gibi birçok kaynakla ülkemizde Çince'nin yayılması konusunda büyük katkıları olmuştur. 

Çinliler İçin Türkçe Kursları; Çin ve Türkiye arasındaki ilişkiler yoğunlaştıkça Çinlilerin de Türkçe'ye olan ihtiyaçları arttı. Çin Kütlür Çinliler için özel olarak düzenlenen Türkçe Kurslarında eğitim görmeye başladı.
Çin'den Türkiye'de oturum izinlerinin de alınmasını sağlayan Çin Kültür Türkçe'yi ve Türk kültürünü Çinli öğrencilerine öğreterk iki kültüre sahip insanların daha çok kaynaşmasını sağlamaktadır.
 
 

Başarılarımız; Çin Kültür düzenlemiş olduğu kurslarla HSK Türkiye1.ve2. liği YCT Türkiye 1. liği kazanmıştır.
 

Yeni Hedeflerimiz; Çin Kültür, Ülkemizde Çince Çinde de Türkçe bilmenin sıradan bir konu haline gelene kadar yoğun gayretle hizmetlerine devam edecektir. Günümüze kadar 3000'den fazla öğrenciye Türkiye'de 1000'den fazla öğrenciye de Çinde, Çince öğreten Çin Kültür bu rakamların hala çok az olduğunu bilincindedir. Çin Kültür Öğrencileri ile bir bütün olarak herkese Çince öğrenmenin önemini anlatmaktadır. Firma sahiplerine de ayrıca Çin'de eğitim konusunda Burslar vermelerini tavsiye etmektedir. 
 
 
 

10. Yılımızda 10 Burs; Çin Kültür 10. yılında 10 tane öğrenciyi burslandırarak Çin'de eğitim almasını hedeflemektedir. Bu konuda da Çin'le ticaret yapan işadamlarımıza çağrıda bulunmaktayız. Burs vermek isteyen firma sahipleri ile öğrencilerimizi buluşturarak burs imkanı oluşturmaktayız. Hedefimiz 10. yılımızda 10 burslu öğrenci Çin'de eğitime...

 
 
 

 
 
 
 
 
 

Ünlü İşadamı Hüsnü Özyeğin, Özyeğin Üniversitesinde yaptığı görüşmede öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Bu tavsiyelerden en dikkat çekicisi ise Çince ile ilgili olandı.
 
 
 

Bir soru üzerine Özyeğin:
 
 
 

Mutlaka ingilizce öğrenirdim yine. Fransızca, Almancayı bir çok insan biliyor zaten. Kendimi farklılaştırmak için Rusça ve Çince’yi  ikinci dil olarak öğrenirdim. 5 yıl içinde Türkiye’nin en çok dış ticaret yaptığı ülke Çin olacak, ardından Rusya gelecek. Meslek olarak küresel dünyada da geçer akçe olan mühendislik branşlarını seçerdim. İşletme ve turizm yine popüler mesleklerden. Sağlık daha da gelişecek bu anlamda tıp da önemli. Sivil havacılık da. Hukuka inanılmaz bir ilgi var. Mesleğimde başarılı olmuş iş adamlarının hayatlarını okurdum. Ve bolca sinema, tiyatro, konsere giderdim. İş yemeklerinde sinema, müzikle sohbeti açar business’a bağlarız!”
 
 
 

Kaynak: Milliyet
 
 
 

 
 
 
 

Dünya Çapında Ünlü Üniversiteler; Çin’in dünyaca ünlü Pekin, Şanghay, Fudan, Jiaotong, Nanjing, Sun Yat Sen, Pekin Dil ve Kültür , Zhejiang Üniversitesi gibi  Dünya çapında yapılan üniversite sıralamalarında prestij ve eğitim kalitesi bakımından yapılan listelerde üst sıralarda bulunan bu üniversitelerde okumak mümkün.
 
Türkiye’nin Yarı fiyatından Bile Ucuz Eğitim; Üstelik Türkiye’deki eğitimin yarı fiyatından daha az ücretlerle bu üniversitelerde okunabilmektedir.  Türkiye’de ön lisans programları bile özel üniversitelerde 8.000 TL den başlıyor. Lisans programları ise 10.000’den 35-40 bin TL ye kadar çıkabiliyor. Üstelik bu fiyat sadece eğitim ücretinden oluşuyor. Yurt ve şahsi harcamaları da düşündüğümüzde bu rakam iki katından çok daha yükseklere çıkıyor.

Çin’de Dünya çapında üne sahip Pekin Üniversitesinde bile Lisans Eğitimi Ücretleri 26.000-30.000 Yuan aralığında bu da yaklaşık 4000-4600 USD tutmaktadır. Yurt ücretleri ise yaklaşık olarak aylık 200 USD tutmaktadır. Yani yıllık eğitim ve konaklama masrafı olarak düşünüldüğünde sadece 6000 USD lik bir maliyet çıkıyor. Bu da günümüz kuru ile yaklaşık  9600 TL tutuyor demektir. Bu ücrete Türkiye’de neredeyse hiçbir üniversitenin Lisans programının sadece eğitim ücreti bile ödenememektedir. Hatta ailesinden ayrı bir şehirde devlet üniversitesinde bile eğitim alan öğrenciler Çin’deki eğitimden daha fazla masraf yapabilmektedirler.

Dünyanın Yeni Dili Çince;
Çince’nin ne derece önemli bir dil olduğunu sanırız söylemeye gerek yoktur. Eğitimini İngilizce almak isteyen yabancı öğrenciler bile lisans ya da yüksek linsans eğitimleri bitene kadar iyi derecede Çince’ye de sahip oluyorlar. Hiçbir sektörün reddedemeyeceği bir donanım olan Çince sayesinde ve Dünyaca ünlü bir üniversitenin de diplomasına sahip olan öğrenciler iş konusunda hiçbir sorun yaşamıyorlar.

Çin Kültür’den İş garantisi;
Üstelik Çin Kültür Çincesi iyi olan herkese iş garantisi veriyor. Çin Kültür’e neredeyse her gün firmalardan Çince bilen personel talebi gelmekte ve kurum bu talepleri karşılamakta oldukça zorlanmaktadır.

Çin’e Türkiye’den her gün uçuş var;
Çin’e her gün Atatürk hava alanında uçak kalkmaktadır. Yolcu sayısının artması nedeni ile Çin havayolu şirketlerinden  Hainan Airlines’ta Türkiye uçuşlarını başlattı.  Bu sayede hem bilet fiyatları gerilemiş hem de uçuş sayısı artmış oldu. Çin artık uzak değil.

Çin Dünyanın en güvenli ülkelerinden;
Çin’de eğitim gören öğrencilerin en çok memnun oldukları konulardan biri de güvenlik. Çin’in neredeyse tamamında özellikle yabancılar güvenlik problemi yaşamamaktadır. Çin Polisi yabancılara karşı oldukça kibar ve koruyucu davranışlar sergiliyorlar.

Müslüman Restaurantları mevcut;
Çin’e öğrencisini göndermek isteyen özellikle annelerin tek çekincesi öğrencilerinin yemek kültürüne adapte olup olamayacaklarıdır. Dünyanın her yerinde bulunan Çin restaurantları da mutfak kültürünün gelişmişliğini gözler önüne serse de kendi damak tadımıza yakın yemeklerin satıldığı Müslüman restaurantlar yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Neredeyse bütün üniversitelerin kampüslerinde de Müslüman Restaurantları bulunuyor. Üstelik yemekler o kadar ucuz ki Çin’de eğitim alan öğrencilerin tamamına yakını evlerinde ya da yurtlarında yemek yapmıyor ve bu restaurantlarda yemeklerini yiyorlar.  Bunun yanı sıra öğrenciler batı ülkelerinin restaurantlarında da yemek yeme şansına sahiptirler.

Yabancı öğrenciler için özel yurtlar;
Çinde Üniversite eğitimi alan yabancı öğrenciler için özel olarak dizayn edilen yurtlarda klima, buzdolabı, TV, internet, telefon, duş ve WC oda standartlarından. Yurtlarda ayrıca katta çamaşırhane ve mutfakta bulunuyor. Ancak öğrenciler ucuz ve güvenilir olduğu için Restaurantları tercih etmekteler.

Hem Okuyun Hem Para Kazanın; 
Çin’in özellikle Shanghai , Guangzhou, Shenzhen gibi şehirleri Dünyada ticaretin başkentleri durumunda. Bu şehirlerde eğitim gören öğrenciler Kanton Fuarı, Expo gibi büyük fuarlarda tercüme hizmetleri yürütüyorlar. Günlük 150 USD den başlayan rehberlik ücretleri öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılıyor. Çin Kültür’le Çin’de eğitim almaya giden öğrenciler ise diğerlerinden biraz daha şanslı. Çin Kültür’e ait Çin vizesi uzmanı Ligarba Turizm Çin’e fuarların dışında sene içinde de sürekli işadamlarını götürmekte. Bu işadamlarına tercüme hizmetlerini ise Çin Kültür’ün daha önceden Çin’de eğitim için götürdüğü öğrenciler yapmaktalar. 

Öğrenciler çok geçmeden Çinle ticaret yapan şirketlerin ürün takiplerini yapmaya başlıyorlar hatta ticari danışmanlık şirketleri bile kurabiliyorlar.

Çin ile ticaret yapan şirketlerin sahipleri kendi çocukları veya yakınlarının çocuklarını Çin’de eğitim almak üzere Çin’e göndermekteler. Şirket sahipleri bu sayede hem ticaretlerini daha kolay ve güvenli yapabiliyorlar hem de öğrenciler eğitim hayatları devam etmekteyken ticaretin detaylarına da hakim olmuş oluyorlar.
 
 
 
 
 

Çin’deki üniversiteler hakkında bilgi almak için Çin Kültür’den detaylı bilgi alabilirsiniz;

0212 291 45 30 (Seval Hanım )
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

Türkiye'de Meslek Yüksekokulu mezunları Çin'de 1 yılı Çince eğitimi olmak üzere toplam 3 yılda Lisans mezunu oluyorlar.

Uluslararası Üniversite; Uluslararası Central China Normal Üniversitesi'nde (Wuhan) eğitim gören öğrenciler dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrencilerle tanışma fırsatı buluyorlar.

Dersler sayılıyor ;
Türkiye'deki eğitimleri sırasında almış oldukları dersler Çin'deki eğitimlerinde geçerli olan öğrenciler Lisans mezuniyeti için gerekli krediyi topladıkları durumda mezun olacaklar.
 
 
 

Hangi Bölümlerde Lisans Tamamlama Yapabilirsiniz?
 
 
 

Türkiye'de Önlisans eğitimini almış olan öğrenciler aşağıdaki bölümlerde eğitim görerek Lisans tamamlamış olabilmektedirler.
 
 
 

Detaylı bilgi ve kayıt için Arayınız: 212 291 45 30
 
 
 

Siyaset Bilimi ve Hukuk Fakültesi 
 
İdeolojik ve Politik Eğitim
  Hukuk 
 
 Eğitim Fakültesi 
  
 
Psikoloji
  Eğitim
  Okul Öncesi Eğitim
  Özel Eğitim
  İlköğretim
  Kamu Hizmetleri ve Yardımcı Yönetimi 
 
Edebiyat Fakültesi 
 
Çin Dili ve Edebiyatı
  Çin Dili
  Gazetecilik
  Yayıncılık Televizyon ve Gazetecilik
  Drama ve Film Edebiyat 
 
Sosyoloji Bölümü
 
Sosyoloji
  Sosyal hizmetler 
  
  Tarih ve Kültür Okulu
 
Tarih
  Kamu Hizmetleri ve yönetici yardımcılığı 
 
İktisat Fakültesi 
  Ekonomi
  Sanayi ve Ticaret Yönetimi
  Uluslararası Ekonomi ve Ticaret 
 
Yaşam Bilimleri Yüksekokulu 
  Biyoloji
  Biyolojik Teknoloji 
 
Kent ve Çevre Bilimleri Fakültesi 
 
Coğrafya
  Turizm İşletmeciliği
  Kaynak Çevre ve Şehir ve Ülke Programı ve Yönetimi 
 
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı 
 
Öğretim Teknolojileri
  Eklektronik ve Bilişim Mühendisliği 
 
Matematik ve İstatistik Fakültesi 
 
Matematik ve Uygulamalı Matematik
  Finansal Muhasebe
  Istatistik 
   
Fizik ve Teknoloji Fakültesi 
 
Fizik
  Haberleşme Mühendisliği
  Elektronik Bilgi Bilim ve Mühendislik 
 
Kimya Okulu 
 
Kimya
  Uygulamalı Kimya 
 
Bilgisayar Bilimleri Bölümü 
 
Bilgisayar Bilim ve Teknoloji 
 
Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü 
 
Bilgi Yönetimi ve Bilgi Sistemi 
 
İşletmecilik Yüksekokulu 
 
İnsan Kaynakları Yönetimi
  Kamu Hizmetleri ve Yardımcı Yönetimi 
 
Bilimsel Sosyalizm Araştırma Enstitüsü 
 
Uluslararası Politika 
 
Yabancı Diller Yüksekokulu 
 
İngilizce
  Rus
  Japon 
 
Müzik Eğitimi Anabilim Dalı 
 
Müzik
  Performans 
 
Güzel Sanatlar Bölümü 
 
Güzel Sanatlar Eğitimi
  Dekorasyon ve El Sanatları Eğitim 
 
Spor Bölümü 
 
Beden eğitimi
  Atletik Eğitim
 
 
 

 
 
 
 

Çin Kültür'ün 10. yılı dolayısı ile hazırlanan özel bir programla Çin'deki eğitim 3 yıla düşüyor. Çince eğitimine Çin Kültür'de başlayanlar Central China Normal Üniversitesi'nde eğitimine 2. sınıftan devam edebilecekler.
Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler için de büyük bir fırsat olacak olan bu program sayesinde lise son sınıfta okuyan öğrenciler aynı zamanda üniversitenin de 1. sınıfını okuyor olacaklar.
Tabi bu program sadece liseliler için geçerli değil. yaşınız kaç olursa olsun Çin Kültür'de 1 yıl eğitim alan öğrenciler Central China Normal Üniversitesi'nde eğitimlerine devam etmek istedikleri durumda Çin Dili ve Edebiyatı bölümüne doğrudan 2. sınıftan başlayabilecekler.
Çin Kütlür ve Central China Normal Üniversitesi ile özel olarak yapılan anlaşmaya göre Meslek yüksek okullarının birçok bölümünden mezun olan öğrenciler de Lisans eğitimerine Çin'de devam edebilecekler.
 
Üstelik öğrenciler Çin'in en büyük şehirlerine eşit uzaklıkta olan konumdaki Wuhan şehrinde eğitim görecekler.
 
Programın detayları için Lütfen arayınız.
212 291 45 30
 
 
 
 
 
 
 
 

Çocuklar ve gençler için Dünya çapında uygulanan YCT sınavı (Youth Chinese Test) Türkiye Şampiyonu Çin Kültür'den.

Çin Kültür öğrencilerinden Nazlı Ceren SOYLU bütün sorulara doğru cevap vererek sınavda Türkiye birincisi olmayı başardı.
 

Bu başarısından dolayı Çin Kültür tarafından eğitim bursu ile ödüllendirilen Nazlı Ceren kurs öğretmenlerini de onurlandırmış oldu.
 

Türkiye'de sınavın uygulanma yetkisi Okan Üniversitesi Çince Sınav Merkezi'ne ait bulunmaktadır. Uygulanan Çince sınavlar Çin'deki Hanban Kurumunun Merkezinde değerlendirilmektedir. 
 

Öğrencimizi büyük başarısı dolayısı ile kutluyoruz.. 
 

9. Çince sezonunu tamamlayan Çin Kültür'de sertifika hakeden öğrenciler sertifikalarını aldılar.
 
 
 
 

Törende Çin Kültür Müdürü Müstafa Karslı yaptığı konuşmada verilen eğitimlerden ve alınan başarılardan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Çinli öğretmenlerin  başarısından da övgü ile sözeden Karslı Çin'de eğitim almak isteyen başarılı üniversite öğrencilerine Çin'le çalışan şirketlerin burs vermesi gerektiğini belirtti.

Çin Kültür öğretmenlerinden Chen Yilei ise yaptığı konuşmada Çin Kültür'ün bir aile ortamı olduğunu söyledi.  Ders dışı zamanlarda öğrencilerini özlediğini belirten Chen Yilei "Hepimizin Türkçe ve Çince'nin hepimizin sevdasıdır" dedi.

 
 
 
 

 
 
 
 

Türkiye'nin ilk resmi Çince Kursu olan Lotus Eğitim Kurumları'nın da kurucusu konumundaki Çin Kültür 9. Çince sezonu sertifika törenini 11 Haziran Cumartesi günü düzenleyecektir. 
 
9 yıllık Çince kursu dönemine HSK Türkiye 1.liği de dahil olmak üzere birçok başarı sığdıran Çin Kültür 10. yıla yaklaştığı bu günlerde yeni proje ve hizmet kanalları ile Çince ve Çin Kültürünün Türkiye'de tanınması için çalışmalarını yoğunlaştırmaktadır.

Sertifika törenine izleyici olarak katılmak için 212 291 45 30 numaralı telefondan rezervasyon yaptırınız.
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

Sertifika Töreni Programı ( 12:30-14:00 )
 
 
 
 

1- Program açılışı
2- Dünden bugüne Çin Kültür ( Slayt Gösterisi)
3- Çince / Türkçe Şarkılar
4- Sezon Sertifikalarının dağıtılması
5- Sezon 1. sinin açıklanması ve ödülünün verilmesi
6- Türkçe Öğrenen Çinli Öğrencilere Sertifikalarının verilmesi
7- Mezun öğrencilere özel ödüllerinin verilmesi
8- Çin Kültür Öğretmenlerine Teşekkür Belgelerinin Verilmesi
9- Anı fotoğrafının çekilmesi
10- Kokteyl ve Kapanış
 
 
 
 

 
 
 
 
 

Çin Kültür, Ülkemizdeki Çince eğitiminin gelişmesi için bir çok program düzenlemektedir. Öğrenciler için Çince eğitimlerinin yanı sıra Çince öğretmenliği adayları için de öğretmen okulu işlevi görmektedir.
 
 

son yıllarda özellikle Kolejlerden gelen talepler doğrultusunda Üniversitelerin Çin Dili ve Edebiyatı , Sinoloji gibi bölümlerinden mezun olmuş olan öğretmen adaylarına Çince'yi daha iyi bir şekilde öğretebilmeleri amacıyla eğitimler düzenlemektedir.
 
 

Bu eğitimlere katılan öğretmen adayları eğitim sonunda Çin Kültür Tarafından öğretmen talep eden Kolejlere yönlendirilmektedirler.
 
 

Eğitim sonunda Çin Kültür'den katılım belgesi almaktadırlar.
 
 

Bu yıl açılacak olan programın detayları:
 
 

Çince Öğretmeni Eğitim Programı
1- İlk ve orta dereceli okullarda Çince nasıl öğretilmelidir?
a) Genel Öğretmenlik (ön bilgilendirme)
b) Tonlama eğitimi
c) Pinyin eğitimi
d) Hanzi eğitimi
e) Rakamlar
f) Gramer eğitimi
g) Diyalog dersleri
h) Çin Genel Tarih ve Coğrafya bilgisi
i) Çince eğitim şarkıları
j) Görsellerle Çince eğitimi
k) Çince eğitim oyunları
l) Sınavlar nasıl hazırlanmalıdır

 
 

2- İlk ve orta dereceli okullarda Çin kültür dersleri hangi konuları kapsamalıdır?
a) Kaligrafi eğitimi
b) Yemek çubuğu kullanma eğitimi
c) Çin çayı seramonisi
d) Çin’in özel günleri
e) Tai ji eğitimi
f) Çin geleneksel sanatları bilgisi
g) Çin süs eşyaları
h) Go oyunu
i) Jian zi ( tüylü top)
j) Düğüm sanatı
k) Kağıt kesme sanatı

 
 

3- İlk ve orta dereceli okullarda Çince öğretiminde hangi ders ve yardımcı kaynaklar kullanılmalıdır?
a) Ana ders kitabı
b) Yardımcı okuma kitapları
c) Özel hanzi defteri
d) Bilgisayarda Çince nasıl yazılır
e) Çince Türkçe-türkçe Çince sözlük
f) Çince çizgi film
g) Çince eğitim cd-rom lar
h) Karaoke
i) Çin Kültür yayınları

 
 

 
 
 

Ders Programı
 
 

4 Temmuz Pazartesi
 
 

Programla ilgili genel bilgilendirme
1. Ders: Genel Öğretmenlik (Ön bilgilendirme)
2. Ders: Genel Öğretmenlik (Ön bilgilendirme)
3. Ders: Tonlama Eğitimi
4. Ders: Pinyin eğitimi

 
 

5 Temmuz Salı
1. Ders: Hanzi Eğitimi
2. Ders: Gramer Eğitimi
3. Ders: Sözlük Kullanma Eğitimi
4. Ders: Diyalog eğitimi ( günlük konuşma kalıpları)

 
 

6 Temmuz Çarşamba
 
 

1. Ders: Tonlama Eğitimi
2. Ders: Görsellerle Çince eğitimi
3. Ders:  Çince Eğitim Şarkıları
4. Ders:  Çince Eğitim Oyunları

 
 

7 Temmuz Perşembe
 
 

1. Ders: Çince Sınavlar nasıl hazırlanmalıdır
2. Ders: Rakam eğitimi
3. Ders: Çin’in Özel günleri
4. Ders: Çin Genel Tarih ve Coğrafya bilgisi

 
 

8 Temmuz Cuma
 
 

1. Ders: Tonlama ve Pinyin eğitimi
2. Ders: Yemek Çubuğu ve Jian zi ( tüylü top)
3. Ders: (teorik) Çin Çayı Seramonisi, taiji, geleneksel sanatlar, Düğüm sanatı,kirigami ( kağıt kesme sanatı)
4. Ders: Go Oyunu, Kaligrafi Eğitimi

 
 

Katılım Ücreti: 150 TL
 
 

Kayıt için tel: 212 291 45 30 ( Seval Hanım)
 
 

 
 
 

 
 
 

Uzun zamandır devam eden Çince-Türkçe, Türkçe-Çince sözlük konusundaki ihtiyaç artık karşılanmış durumda.

2007 yılında Çince-Türkçe şeklinde Kaynak Yayınları tarafından hazırlanan sözlük artık çok daha geniş bir şekilde hazırlanarak satışa sunuldu. 
Sözlük Almak için : 0212 291 45 30 numaralı telefonu arayınız... 

- Sözlüğün Çince-Türkçe kısmında, Modern Çince'de en sık kullanılan temel 4.400 civarında karakter ve bu karakterlerin birleşiminden oluşan yaklaşık 27.000 civarında kelime bulunmaktadır.
- Türkçe-Çince kısmında, Türkçe'de sık kullanılan yaklaşık 9.000 civarında kelime bulunmaktadır.
- Sözlüğe, Modern Çince alanında temel kabul edilen sözlüklerden ve Çince dil eğitim setlerinden seçilen kelimelerin yanında, Modern Çince'ye sonradan giren kelimeler de eklenmeye çalışılmıştır.
- Sözlükte, ilk ve orta seviye Çince Seviye Tespit Sınavı'nda (HSK) çıkan bütün kelimeler mevcuttur.
- İlk ve orta seviyede 10'a yakın Çince dil eğitim seti araştırılmışm ve içindeki kelimeler (özel isimler hariç) sözlüğe eklenmiştir.
- Sözlüğün iki kısmında da karakter ve kelimelerden sonra karakterlerin fonetik okunuşu (Pinyin) özel tonlama işaretleriyle gösterilmiş, sonrasında kelime türü ve beraberinde manası yazılmıştır.
- Fonetik okunuşu bilinmeyen karakterler için, modern Çince karakter darbe sırası esasına göre oluşturulan karakter arama tablosu sözlüğün başında verilmiştir.
- Her karakterin dil bilgisi fonksiyonu türü gösterilmiş ve roma rakamları ile birbirinden ayrılmıştır.
- Bazı Çince Atasözlerinin Türkçe karşılığı ve açıklamasının yanında, parantez içinde bu atasözlerin doğrudan Türkçe çevirisi verilmiştir.
 
 
 
 

Çin vizesi