Pekin : 21 Eylül 2021 / 19:25
 Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nun düzenlediği Çin Kültür Gecesi Şişli’de gerçekleşti.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen program birbirinden renkli etkinliklere sahne oldu.

Programda Kung Fu gösterisi, Çin tıbbı, Çin dansları, Çin kaligrafisi, Çince tanıtımı, Çin müziği, Pekin Operası maskesi boyama etkinliği gibi birçok kültürel etkinlik düzenlendi.

 


2019 Bahar Bayramı Kutlamamız Dernek merkezimizde düzenlendi. Kutlamaya  Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Zhong Hongnuo, Sayın Li Guorong, Okan Üniversitesi Çince Mütercim Tercümanlık Bölüm Başkanı Song Chunju, Doğuş Üniversitesi Çince Öğretmeni Sayın Linlin Biçer, China Today Dergisi baş editörü Sayın Kerem Köfteoğlu,  Tersane-i Amire Anadolu Lisesi Müdürü Sayın Mehmet Tayfun Yılmaz ve Dernek gönüllülerimiz ile çok sayıda misafir katıldı. 
Programda konuşma yapan Başkonsolos Yardımcısı Sayın, Zhong Hongnuo Türk Çin Kültür Derneği’nin hizmetlerinden övgü ile bahsetti. Dernek Başkanımız Sayın irfan Karslı ise programda emeği geçen Üniversite temsilcilerimiz ile Çinli gönüllülere teşekkür etti. 
Programda tai chi eğitmeni Esat Ataç Tai Chi gösterisi sergiledi. Müzisyen Selim Yorulmaz ise hulus ve ney dinletisi izleyicilerden büyük beğeni topladı. Şarkılar, skeç, şiir ve yarışmaların da bulunduğu programda çekilişle izleyicilere hediyeler dağıtıldı. 
Programdan sonra dernek merkezinin restaurant bölümünde ise Çin mantısı ( Jiao zi ) ikram edildi. Kültür standlarında ise Go ( Wei qi)  ve Çin kaligrafisi workshopları yapıldı. Misafirlere Çin kültür kitapları ile yayın hayatına yeni başlayan dergimiz olan “Kuşak ve Yol” dergisi hediye edildi. 
Programda emeği geçen üniversite temsilcilerimize çok teşekkür ederiz. 
 
 
 
Çin Bahar Bayramı Kutlamamıza Davetlisiniz!
Çin'in en önemli bayramı olan Bahar Bayramı (Yılbaşı) kutlamamızda Şarkılar, Skeçler, Çekilişler, İkramlar, yarışmalar ve daha bir çok etkinlik yapılacaktır.
Etkinliğimiz ücretsiz olup rezervasyon zorunludur.
Rezervasyon Tel: 0212 291 45 30
 
Doğuş Üniversitesi ve Türk Çin Kültür Derneği işbirliği ile düzenlenen bahar bayramı kutlamasına Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Sayın Chen Su , Dernek Başkanımız Sayın İrfan Karslı, Doğuş Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Abdullah Dinçkol, Doğuş Üniversitesi Yabancı Diller Böüm Başkanı Sayın Tuğba Kın, Çince Öğretim Üyesi Sayın Linlin Biçer, Boğaziçi, Yeditepe Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi Konfüçyüs Enstitülerinin müdürleri , Aydın Üniversitesi Çince Öğretim Üyesi Zhao Xin ve çok sayıda üst düzey yetkililer, Doğuş Üniversitesi öğretim üyeleri  öğrencileri katıldılar.
Programda Çin Halk Cumhuriyetii Başkonsolos Yardımcısı Sayın Chen Su yaptığı konuşmada iki ülkenin ilişkilerinin daha da gelişmekte olduğunu ve bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ayrıca yabancı dil öğrenmenin o kültüre açılan bir pencere olduğunu belirtti. 
Doğuş Üniversitesi Rektörü Sayın, Prof. Dr. Abdullah Dinçkol ise yaptığı konuşmasında Çince eğitimlere öğrencilerin talebinin yoğun olduğunu belirtti. 
Türk Çin Kültür Derneği Başkanı Sayın, İrfan Karslı konuşmasında Kuşak ve Yol İnisiyatifi gibi büyük projelerin hayata geçirilebilmesi için daha çok gencin akıcı bir şekilde Çince konuşmaları gerektiğini dile getirdi. 
Programda birbirinden eğlenceli yarışmalar, tiyatro gösterisi,geleneksel Çin dansları, çekilişler, şarkılar, şiirler ve Çin kıyafetleri defilesi düzenlendi. Fuaye alanında ise Çin çayı, Go oyunu, Çin çayı seremonisi, kaligrafi, isminizin Çince’si ve masa tenisi tüylü top etkinlikleri yapıldı. 
2018 Yılı Çin takvimine göre Köpek yılına denk geliyor. Bu bahar bayramında Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Sayın Chen Su, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Vize Merkezi Müdür Sayın , Zhao Yong Xu, İstanbul Ünviversitesi Çin Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Sayın Eyüp Sarıtaş, Okan Üniversitesi Çince Mütercim Tercümanlık Bölümü Başkaı Sayın Song Junju, Okan Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü Müdürü Sayın Liu Qiang, Yeditepe Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü Müdürü Sayın, Zhang Ning, Doğuş Ünviversitesi Çince Öğretim Üyesi Sayın Linlin Biçer, Özyeğin Üniversitesi Çince Öğretim Üyesi Sayın Lale Güler, China Today Türkiye Dergisi Editörü Sayın Kerem Köfteoğlu, Türk Çin Kültür Derneği Başkanı Sayın İrfan Karslı , Öğretmen, öğrenci ve diğer davetliler katıldılar. Programa  Sanatçılar Akın Ok ve  Süleyman Süer şiir ve türküleri ile renk kattılar.
 
Programda Dernek Başkanı Sayın İrfan Karslı, Derneğin 17. Kuruluş yıl dönümünün de Mart 2018 içinde olduğuna vurgu yaparak yaşanılan sürecin çetin bir süreç olduğundan bahsetti. Dernek çalışanlarına Üniversite temsilcilerine yoğun emekleri dolayısı ile teşekkür eden Karslı, geçen yıl içinde aramızdan ayrılan Süleyman Yılmazer’i de anarak konuşmasına devam etti. Derneğimizin kurumlarından olan Ligarba Turizm’in çok kısa süre içerisinde yeni yerinde çok daha geniş kitlelere hizmet vereceğini de müjdeledi. 
Konuşma yapan Okan Üniversitesi Çince Mütercim Tercümanlık Bölüm Başkanı Sayın Song Chunju ise kutlamaya katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken Dernekte yapılan hizmetlerden de övgü ile sözetti. 
Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Chen Su ise konuşmasında Türk Çin Kültür Derneği’nin hizmetlerinin önemine vurgu yaptı. Ayrıca Ligarba Turizm’in yeni yerine taşınmasından dolayı da kutladı. Chen Su Çince öğretmenleri ve öğrencilere de teşekkür etti. 
Programda birbirinden eğlenceli yarışmalar, şarkılar, skeçler, çekilişler ve video gösterileri vardı. Programdan sonra Çin mantısı ve diğer ikramlar için Derneğimizin kafe bölümüne geçildi. 
 
Köpek Yılı Bahar Bayramı Kutlamamıza tüm Çinli ve Türk Dostlarımız Davetlidir.
Tarih: 11 Mart 2018
Yer: Türk Çin Kültür Derneği
Saat: 13:00 - 15:00
Adres: Ergenekon Mahallesi Papa Roncalli Sokak No: 84 Harbiye Şişli İstanbul
Rezervasyon: 0212 291 45 30

 Öğretmenler Günü Kutlamamız Yapıldı
Türkiye’deki Çince öğretmenleri için her yıl düzenlediğimiz öğretmenler günü kutlamamız yapıldı. Kutlamaya Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Sayın Chen Su ve beraberindeki heyet ile İstanbul Üniversitesi Çin dili ve edebiyatı bölüm başkanı Sayın Eyüp Sarıtaş, Okan Ünviersitesi Çince mütercim tercümanlık bölüm Başkanı Sayın Song Chunju ve Öğretim Üyesi Serpil Meltem Arslan, Okan Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü Direktörü Sayın Liu Qiang, Doğuş Üniversitesi Çince Öğretim Üyesi Sayın Linlin Biçer, Özyeğin Üniversitesi öğretim üyesi Sayın Lale Güner, Heybeliada Anadolu Lisesi Çince öğretmeni Sayın Duygu Ersoy, İsmek Çince öğretmeni Sayın Ma Xiao Yuan ve Lotus Eğitim Kurumları’nın Çince öğretmenleri hazır bulundular.  
 
Programın fotoğrafları için linke tıklayınız.
 
 
 
Programdan önce misafirler Çin ve Türk kültürünün tanıtıldığı masalarda bilgiler aldılar. Bu bölümde Çin’in en önemli kültürel unsurları olan Kaligrafi, Go oyunu, xiang qi, Ma jiang, Çin çayı, Pekin operası, Kağıt kesme sanatı ile Türk kültüründen ebru sanatı tanıtıldı. Misafirler sanatları uygulama şansı da buldular. 
Programda Başkonsolos Yardımcısı Sayın Chen Su, derneğimizin düzenlediği etkinliklerden ve eğitimlerden övgü ile sözetti. Okan Üniversitesi Çince Mütercim Tercümanlık Bölüm Başkanı Sayın Song Chunju ise Çince eğitimlerin gelişmesi konusunda gösterilen çabayı takdr ettiklerini belirtti. Derneğimizin Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İrfan Karslı ise konuşmasında öğretmenlerin insanlığa yol gösterici olduğuna ve onların ışığı sayesinde sevgi dilinin hakim olacağına olan ümidini dile getirdi. Derneğimizin Çin Konseyi Başkan Sayın Chen Yilei ise derneğimizin faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. 
Birbirinden eğlenceli etkinliklerin yapıldığı programımıza ilgi yoğundu. Çince eğitim veren bir çok kurum programımızda etkinlik gerçekleştirdiler. Çeşitli yarışmalar, şarkılar ve video gösterimleri olan programımızda Kayseri Aslanı Çin İşi filminin başrol oyuncularından Nigar Kuddüs’te Çin halk danslarından örnekler gösterdiği programımız Tozlu Sahne Tiyatrosu’ndan Hacivat ve Karagöz oyunu ile kapanışı yapıldı. 
Programımızın sunuculuğunu dernek gönüllülerimizden Burak Necati Acar ve Chen Wen Yi yaptılar. Programın hazırlanmasında 30’un üzerinde Çinli ve Türk dernek üyemiz görev aldı. 
 
 
Derneğimizin her yıl düzenlediği Çince öğretmenleri için öğretmenler günü kutlama programı bu yıl 26 Kasım'da Dernek binamızda gerçekleştirilecektir.
Şarkılar, Şiirler, eğlenceli ve ödüllü yarışmalar, video gösterimleri, skeçler ve ikramlar ile dolu dolu ve eğlenceli bir kutlama programına katılmak ister misiniz?
Program Ücretsiz olup rezervasyon zorunludur:
Rezervasyon Tel: 0212 291 45 30

Siz'de etkinliğimizde performans sergilemek veya organizasyonda görev almak isterseniz lütfen 0212 291 45 30 'dan Elif Hanım'a ulaşınız.
 
 Türk Çin Kültür Derneği'nde “Horoz Yılı Bahar Bayramı Kutlaması” yapıldı. Kutlamaya Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Chen Su, Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu vize Merkezi Müdürü Xiao Wei, Türk Çin Kültür Derneği Başkanı İrfan Karslı, İstanbul Üniversitesi Çin Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Eyüp Sarıtaş, Doğuş Üniversitesi Çince öğretmeni Lin lin Biçer, Aydın Üniversitesi Çince Öğretmeni Xin Zhao, Heybeliada Anadolu Lisesi Müdürü Necati Gökalp ve bir çok üst düzey diplomatın yanı sıra Lotus Eğitim Kurumları öğrenci ve öğretmenleri  ile  derneğimizin gönüllüleri katıldılar
Programın başlangıcında başkonsolos yardımcısı Sayın Chen Su, Türk Çin kültür Derneği'nin faaliyetlerinden övgüyle söz etti Dernek Başkanı İrfan Karslı’nın ve Dernek gönüllülerinin faaliyetleri için kendilerine teşekkür etti. 
Dernek başkanı İrfan Karslı ise konuşmasında Bahar Bayramı sürecinde ülkesine dönemeyen Çinli dostlarımız için böyle bir şenlik tertip ettiklerini ve birlikte yeni yıla “merhaba” dediklerini belirtti. 
 
Programda birbirinden eğlenceli oyunlar skeçler yarışmalar video gösterimleri yer aldı. Programın sunuculuğunu Özlem Dönmez ve İbrahim Feng Fuyan yaptılar. Programda İstanbul Üniversitesi Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri Çince bir şarkı seslendirdiler. Heybeliada Anadolu Lisesi öğrencileri ise üç şarkı ile programa katıldılar. Derneğimizin Feng Shui Uzmanı Ceren Sakin horoz yılının kısa bir analizini yaptı.
 
Türkçe öğrenen Uygur öğrencimiz Melike, Orhan Veli Kanık hakkında kısa bir tanıtımını yaptıktan sonra “İstanbul'u Dinliyorum Gözlerim Kapalı” şiirini seslendirdi öğrencimiz bu performansıyla izleyicilerden büyük alkış aldı
Dernek görevlilerinden Selnaz Başkan ve Emre Yararbaş zor kadın adlı şarkıyı seslendirdi. Lotus Eğitim’in üçüncü kur öğrencileri “Çin'de Bahar Bayramı” adlı skeci sahnelendirdiler. Programın finalinde ise Tozlu Sahne Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu “Büyükler İçin Çin Masalları” performansının bir bölümü olan “Tian ve Nian” adlı performansı sahnelediler. 
 
Programdan sonra tüm davetliler günün anısına fotoğraf çektirdiler ve ikramlar için derneğin kafe katında hazırlanmış olan ikramları tattılar.
 
Album1
 
 
 
Album2
 
Türk Çin Kültür Derneği'nin geleneksel Çince Öğretmenleri Öğretenler Günü Kutlaması dernek merkezinde düzenlendi. Kutlamaya Ak Parti 1. Bölge Millet Vekili ve Parlamentolar arası Çin Dostluk Grubu Başkanı Sn.Dr. Ravza Kavakçı Kan, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Sayın Chen Su, Çin Hava Yolları Türkiye Müdürü Sayın Zhao Feng Jun , çeşitli üniversite ve eğitim kurumlarından Çince öğretmenleri katıldılar. Derneğimizi temsien Dernek Başkanımız Sayın Irfan Karsli ile Derneğimizin Çin Konseyi Başkanı Sayın Yilei Chen katıldılar. Programda bir birinden eğlenceli oyunlar, video gösterimleri, skeçler ile yarışmalar düzenlendi. Programı öğretmenlerimizden Suki ile Dernek gönüllümüz Ozan Karagöz sundu.
Fotoğraflar İçin Tıklayınız
https://www.facebook.com/pg/turkcinkulturdernegi/photos/?tab=album&album_id=1182026521844611
Türk Çin Kültür Derneği’nin geleneksel Çince Öğretmenleri Öğretmenler Günü Kutlaması dernek merkezinde yapıldı. Kutlamaya Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Gu Jingqi ile diğer konsolosluk görevlileri katıldı. Programa Okan Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Aydın Üniversitesi, Heybeliada Anadolu Lisesi, Etiler Turizm Meslek Lisesi gibi bir çok okuldan öğretmen ve öğrenciler ile Türk Çin Kültür Derneği Başkanı Sayın İrfan Karslı katıldılar.
Programda konuşma yapan Başkonsolos Gu Jingqi Derneğimizin düzenlediği Çince eğitimleri ve Çin Kültürü faaliyetlerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkonsolos öğretmenlerin değerine de vurgu yaptı. Okan Üniversitesi Çince Tercümanlık Bölüm Başkanı olan Saygıdeğer hocamız Song Hoca ise konuşmasında Derneğimizin tüm etkinliklerine çok uzak bir yoldan gelmesine rağmen itina ile katıldığını dile getirdi. Hocamız gösterdiği bu hassasiyetin uzun yulların getirdiği dostluktan kaynaklandığını belirtti. Dernek başkanımız Sayın İrfan Karslı ise konuşmasında Öğretmenlerin değerine vurgu yaparken programda görev alan öğrencilere de teşekkür etti.
Programın sunuculuğunu ise Lotus Eğitim Kurumları öğretmenlerinden Wu Yi ile Türk Çin Kültür Derneği Gönüllülerinden Burak Necati Acar gerçekleştirdi.
Kutlama programında şarkılar, şiirler, skeçler, video gösterileri, danslar ile daha bir çok gösteri sergilendi. Gösterilerden sonra ise misafirlere Dernek binamızın Kafe bölümünde kutlama pastası ve ikramlar sunuldu.
 
Etkinliğin Fotoğrafları İçin Tıklayınız
Derneğimizin yeni yıl kutlaması dernek binasında gerçekleştirildi. Kutlamaya çeşitli kurumlardan Çinli misafirler katıldılar. Kutlamada söz alan Okan Üniversitesi Çince Bölüm Başkanı Sayın Song Chunju Derneğimizin Çin Kültürüne yaptığı hizmetlerden dolayı memnuniyetini dile getirdi. Dernek Başkanımız Sayın İrfan Karslı ise ilk günden bu güne kadar aynı heyecan ve dinamizm ile faaliyetlere devam edildiğini belirtti.
Programdan önce dernek binamızın önünde aslan dansı yapıldı. Aslan dansına Terra Cotta askerleri kostümlü görevliler eşlik etti. Programda İstanbul Belediyesi Spor A.Ş. Wushu takımının minik sporcularının gösterisi ile başladı. Programda küçük Çince öğrencilerimizde Çince bir şarkı seslendirdiler. Öğretmenlerimizden bazıları da şarkı söylediler. Yapılan birbirinden eğlenceli yarışmalarla davetliler neşeli anlar geçirdiler. Ayrıca bu program için özel olarak hazırlanan Şaban Oğlu Şaban Filminin Kadırgalı Eşref sahnesinin Çince dublajı ile Bahar bayramını ülkesinden uzakta geçiren bir Çinlinin hikayesini anlaran “Çin’de Bayram Türkiye’de Dostluk” adlı videolar da yayınlandı. Programdan sonra ise Çin Mantısı ( Jiao zi) ikramı için Dernek binamızın restaurantına geçildi.
Kutlama programımızda bizleri yalnız bırakmayan tüm Çinli ve Türk dostlarımız ile dernek üyelerimize teşekkür ederiz.
            1.Albüm                                       2.Albüm

 
Derneğimizin geleneksel Çince öğretmenlerine özel öğretmenler  günü kutlamasıbu yılda dernek binamızda gerçekleşti.
Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Gu Jingqi ve Ataşeler Ma Jian Bey  ve Feng Fei Bey de programa katıldılar. Çinli öğretmenlerden Okan Üniversitesi Çince Bölüm Başkanı Song Hoca, Boğaziçi
Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü Müdürü Liu Hoca ve Yu Hoca ile diğer öğretim üyeleri, Doğuş Üniversitesi Öğretmeni Lin lin Hoca ve eşi, Özyeğin Üniversitesi Çince Öğretmeni Lale Güler,  Okan Üniversitesi öğretim üyelerinden Serpil Meltem Arslan, Okan Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsünden Penge Hoca ,  Derneğimizin Çince Kursu öğretmenlerinden Chen Yilei Hoca, Chen Hou Ma Hoca,  ve diğer hocalar katıldılar.

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Gu Qingji yaptığı konuşmasında programa katılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ayrıca öğretmenlerin hayatımıza etkisini anlatan bir konuşma yaptı. Dernek başkanımız Sayın İrfan Karslı öğretmenlerin sosyal yaşantımızdaki önemini belirten bir konuşma yaptılar. Okan Üniversitesi’nden Song Hoca ise öğretmenleri temsilen yaptığı konuşmasında Lotus Eğitim Kurumları’nın Çince öğretimi ve Çinli öğretmenlere destekleri konsunda teşekkür içeren bir konuşma yaptı. Öğrencilerimizden Sertap Sertaş ise yakın bir geçmişte kaybettiğimiz Adil Hocamızı anlatan Çince bir konuşa yaptı. Konuşması sırasında salonda duygusal anlar yaşandı. 
 
Öğretmenler gününe özel hazırlanan pastayı ise Başkonsolos ile birlikte tüm hocalarımız kestiler.
Arkadaşlarımızdan Emre Sirmen Çince şarkı seslendirdi. Programda Çince karakter yarışması yapıldı. Yarışma birincisi Çince Tercümanlarından Muhammet Başaran oldu. Kutlamanın en çok ilgi çeken bölümlerinden biri de geleneksel Çin gösterisi olan Kuai Ban Shu gösterisini ise öğrencilerimizden Hamza Uçar yaptı. 
Programın sonunda Çinli öğretmenlere hediyeleri verildi. Daha sonra Dernek binamızın kafesinde pasta ve diğer ikramlara geçildi.
 
              Albüm1                                            Albüm2
  
 
Türk Çin Kültür Derneği tarafından düzenlenen "2014 At Yılı Bahar Bayramı" kutlaması Dernek Binasında gerçekleşti.
Kutlamaya Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Zhang Qingyang, Başkonsolos Yardımcısı Sayın Tian Kaisheng, Çin Hava Yolları Türkiye Müdürü Sayın Hou, Okan Üniversitesi Çince Mütercim Tercümanlık Bölümünden Song Hoca, Okan Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü Müdürü Sayın Liu ve Enstütü öğretmenleri, İstanbul Üniversitesi Çince Bölümü Başkanı Sayın Doç. Dr. Eyüp Sarıtaş ve bir çok üst düzey davetli katıldı.
Programda Türk Çin Kültür Derneği üyeleri tarafından hazırlanan birbirinden güzel etkinlikler sergilendi. Etkinliklerin ardından Dernek Binasının Restaurant bölümüne geçilerek Çin Mantısı ( Jiaozi) yenildi. programın sunuculuğunu Okan Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü öğretmenlerinden Dinghao ile Çin Kültür Merkezi öğrencilerinden Büşra Özdemir yaptı.

Başkonsolos Sayın Zhang Qingyang yaptığı konuşmasında, Çin Kültürüne olan ilginin artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İstanbulda Boğaziçi ve Okan Üniversitelerindeki Konfüçyüs Enstitüleri ile Çin Kültür Merkezi'nin bulunması ile Çin Kültürüne olan ilginin günden güne arttığını belirtti. 12 yıllık döngüyü tamamlayan Çin Kültür Merkezi'nin yeni kurulan Türk Çin Kültür Derneği'nin de faaliyetleri ile başarılarının çok daha ileriye taşınacağına inandığını belirtti.
 
Programda;
Çin Kültür Merkezi Çince öğrencilerinden Zuhal Yıldırım ile Türkçe öğrencilerinden Hu Min şarkılar söylediler.
Yazarlarımızdan Feng Shui uzmanı Esra Koyuncu "At yılında bizleri neler bekliyor" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.
Neyzen Selim Yorulmaz ney ve hulus çaldı. Dinleti davetlilerden büyük beğeni topladı.
Türk Çin Kültür Derneği üyelerinin oynadığı  "At Yılı" skecinden sonra Dernek başkanı İrfan Karslı Başkonsolos'a Plaket takdim etti.
Programdan sonra bahar bayramı geleneklerinden olan Çin Mantısı yendi.

Birinci Albüm                                   İkinci Albüm
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

24 kasım öğretmenler günümüzde Çinli öğretmenlerimize hazırladığımız etkinlikte.Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos yardımcısı Sayın TAIN KAİSHENG konuşmasını yaptı. 

Çin Kültür Derneği  Başkanı Sayın İRFAN KARSLI hazırlamış olduğu  konuşmasını yaptı.Konuşmasında öğretmenler hayatımıza yön veren bizlere doğruyu,güzeli,kültüre,bilime,dostluğa ve arkadaşlığa götüren en değerli yakınlarımızdır.bu nedenle dünyanın yerindeki öğretmenler en çok saygı gösterilmesi gereken kişilerdir.Bizde  Ülkemizde  Çin Dil ve Kültür ünün tanınması için 12 yıldır gösterdiğimiz gayreti her geçen gün artırarak devam etmekteyiz.Derneğimizin ilk etkinliği ise en güzel bir rastlantı ki öğretmenler günü olmuştur dedi.

Okan Üniversitesinden SONG hocamız İstanbul Üniversitesinden EYÜP SARITAŞ hocamız ve diğer hocalarımızla pasta kesmek için sahneye çıktlar.Etkinlikte temel seviyedeki öğrencilerimiz öğretmenlerine Çince hazırlamış oldukları şarkıyı söylediler.Türk öğrencilerimiz Çince renkleri anlatan yarışma yapıldı.

Dünya medeniyetleri içinde en seçkin iki medeniyet olan ÇİN ve TÜRK medeniyetleri eşsiz insanlar yetiştirmiştir.Bunlardan biri KONFÜÇYÜS biri ise ATATÜRK .Ne güzel bir rastlantı ki bu iki eşsiz insanın ikisi de halklarına Öğretmenlik yapmıştır.Hatta  ülkelerinde Başöğretmenlik olarak kabul edilmektedirler.

Etkinlikliğimizde (Bul getir oyunu)   (Anlat bakalım oyunu ) (Çince karakterler oyunu) oynandı.Başöğretmenlik yarışı yapıldı.Öğrencilerimizin hazırlamış olduğu (pekinli taksi)  skeci izledi.Öğretmenlerimizi sahneye alıp öğretmenler günü anısı olan hediyeler takdim edildi


 

        Çin kültürünün en önemli bayramı olan Bahar Bayramı kutlaması gerçekleşti. Bahar bayramı kutlamasına Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Sayın Tian Kaisheng beraberindeki 7 kişi ile katıldı. Kutlamaya ayrıca çeşitli kurumlardan temsilciler katıldı. Çince eğitim verilen Okan Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi, Fatih Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, gibi üniversitelerden de temsilciler katıldılar. Programa Çin Kültür’ün Çince öğrencilerinden de bazıları katıldılar.

        Programda Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Sayın Tian Kaisheng bir konuşma yaptı. (Konuşmanın tam metni aşağıdadır.) Konuşmasında Çin Kültür’ün yürütmekte olduğu faaliyetlerden övgü ile söz eden Sayın Kaisheng’a Çin Kültür Kurucusu Sayın İrfan Karslı bir plaket sundu. 
        
        Kutlama programında Etiler Turizm Lisesi öğrencileri Göksu Akkaya ve Beste Gümüş Long de Chuan Ren adlı Çince parçayı söylediler. Yemek çubuklarıyla fındık yeme yarışmasında ise 4 Türk yarıştı yarışmayı eski bir Çin Kültür öğrencisi olan Ahsen Güngör kazandı.  Çinli arkadaşlarımızdan Xiaoqin Li’nin Hulus performansı eşliğinde Wan Nan ve Yu Yimin tavus kuşu dansı sergilediler. Eski bir Çin oyunu olan YOYO gösterisi ile  Avrupa ikincisi öğrencimiz Rüçhan Akyüz izleyicilerden büyük ilgi gördü. Çin Kültür öğrencilerinden Feyza Uysal, kardeşi Nildem Uysal ve Çinli arkadaşımız Xiaoqin Li ile Tianya adlı parçayı söylediler.

        Kutlamanın oyunlarından biri de Zıt anlamlı kelimelerdi. Bu yarışmada Çinlilere Türkçe Türklere ise Çince kelimeler sorularak zıt anlamlıları istendi. Yarışmayı Çinli takım kazandı. Çinli arkadaşlarımızdan Yu Yimin ve Xu Hongmei kaligrafi  performansı sergilediler. Etiler Turizm Lisesi öğrencilerinden oluşan 12 kişilik bir grup ise 12 Hayvanlı Çin takvimini anlatan bir skeç oynadılar.  

        Geleneksel türk oyunlarından biri olan “kaşıkla yumurta taşıma” oyununu biraz daha zorlaştıran kutlama ekibi Çinli yarışmacılardan  kaşıkların içinde misket taşımasını istedi. Bu yarışmada iki Çinli yarışmacı da 4 er tane misket taşıyarak berabere kaldılar.
 

 
 

Çin  takvimine göre içinde bulunduğumuz yıl tavşan yılı. Çin Kültür’ün gelenekselleşen  Bahar bayramı kutlaması geniş bir katılımla yapıldı.

Tavşan yılı kutlamalarına bu yıl da Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Başkonsolos düzeyinde katıldılar. Okan Üniversitesi , Konfüçyüs Enstitüsü, Fatih Üniversitesi , Doğuş Koleji ve Üniversitesi gibi eğitim kurumlarından öğretmen ve öğrencilerin katıldığı programa Çinli ve Türk firmalar dan temsilciler de katıldılar.

Kutlamada bir konuşma yapan Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Zhang Qingyang bir konuşma yaptı. (Özet Konuşma metni aşağıdadır. )

Kutlamada Çin kültürüne ait özelliklerden bazıları eğlenceli yarışma ve oyunlarla Türklere tanıtıldı. Sırası ile “Çince kelimelerden oluşan anlat bakalım oyunu” , “Çin kaligrafisi yarışması” , Çin mantısı ( jiao zi ) yapma yarışması, “ Yemek Çubukları ( Kuai zi) ile yağlı fıstık yeme yarışması” , “Çince Skeç” , “Çince ve Türkçe şarkılar”  söylendi. Bunların yanı sıra Çin Kültür’ün son birkaç yılda yaptığı etkinliklerden bazıların fotoğraflarından oluşan bir slayt gösterisi yapıldı.

Çin Kültür Hizmetleri  Kurucusu Sayın İrfan Karslı Başkonsolos Sayın Zhang Qingyang’a plaket verdi.  YCT sınavında (Çocuklar için Çince seviye sınavı) Türkiye birincisi olan öğrencimiz Müge Solak’ta “Teşekkür Belgesi” ile ödüllendirildi.

Kutlamadan sonra Cafe Lotus’ta Çin Mantısı ( Jiao zi) ziyafeti verildi. Katılımın yüksek olduğu programın anısı için davetlilere peluş tavşan dağıtıldı.
 
 

Kutlama Fotoğrafları İçin Tıklayınız (1.Albüm)...

Kutlama Fotoğrafları İçin Tıklayınız (2.Albüm)
 
 
 

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Zhang Qinyang'ın Konuşma Metni ( Özet Metin)
 
 
 

Buraya gelen Türk arkadaşlara ve herkese merhaba;

Bugün İş arkadaşlarımla beraber Türkiye’de düzenlenen bu eşsiz programa katılmaktan çok mutluyum.

Burada bulunanlardan bazıları Çince derslere katılan arkadaşlarımız, bazıları ise ebeveyn, sizlerin Çin kültürüne olan ilginiz ve Çin’i anlamanız sayesinde Türkiye-Çin arasında dostluk anahtarları oluşmuştur. Biz de bu dostluk anahtarını destekliyoruz.

Öncelikle, Ben ve Başkonsolosluğumuz ile tebriklerimizi iletiyoruz, Bu (Bayram) Çin’in eski geleneksel bir kültürüdür. Yeni  yıl içersinde herkese  başarı, sağlık diliyorum ve iyi dileklerimi sunuyorum.

Bizler çok mutluyuz, Çin- Türk kültür alışverişi,  her geçen yıl daha samimileşiyor. Çin Kültür Hizmetleri 2002 yılında kurulduğundan bu yana giderek daha da büyüyerek bizlerden tebrik almayı başarmıştır.

Bizler de Türk dostlarımızın bu yola girdikten sonra, kısa bir zamanda çok çalışarak iletişim aracını (Çinceyi) kavramasından dolayı çok memnun olduk. Çin ve Türkiye arasında kurulan arkadaşlık ve dostluk gelişmiştir.

Burada ben de anne babaların çocuklarına dil gelişimi için sunduğu desteklerden ötürü teşekkürlerimi sunarım.  Bizler dil öğrenen çok genç öğrencilerin ve 60 yaşını geçmiş yaşlıların olduğunu bilmekteyiz. Onların bu ciddi öğrenme başarısı karşısında bizler hayranlık duyuyoruz.

Dilimiz geliştikçe bizler arasındaki güç artar. Dostluğumuz derinleşir, İş ilişkilerimiz daha da gelişir, bu yüzden Çince öğrenmeye gelin. Aynı zamanda Türkçe ve diğer dilleri öğrenen Çinli arkadaşlarımız gittikçe çoğalabilir. Böylelikle her iki ülkede kültür alışverişi ve eğitimi teşvik edilmiş olur.

Bundan dolayı bizim Başkonsolosluğumuz da öncelikle bu eğitim öğrenilmesini kolaylaştırmak için destek sağlayabilir, ikinci olarak ta Çince öğrenmeye gelen arkadaşlar Çin’e gidip Çinceyi yerinde öğrenme fırsatı yakalayabilir.

Çin ve Türkiye arasındaki dostluğumuzun sonsuza dek sürmesini diliyorum.
İş ilişkilerimizin de daha gelişmesini ve rahatlamasını diliyorum.

Son olarak herkesin burada mutlu bir gün geçirmesini, aynı zamanda herkesin yeni yıl içersinde en büyük  başarıları kazanmasını diliyorum.

İşte, öğrencilikte, yaşamda… ve birkaç ay geçtikten sonra herkesle Türkçe iletişim kurmayı diliyorum.
 
 
 
 

Çin vizesi