Pekin : 21 Eylül 2021 / 19:25

Go 4.000 yıllık bir strateji oyunu, ancak eminim ki birçoğunuzbu oyunu ya ilk kez duydu ya da bu oyun hakkında çok az şey biliyor. Nasıl olduda bu eski gelenek bu ülkeye böylesine geç ulaştı bu başlı başına bir mesele. Bukonuya hiç girmeden belirtelim, bugüne kadar haber almamış olsanız da biz sizi ÇinKültür Dergisi’nde Go’suz bırakmak niyetinde değiliz. Her sayıda Go ile ilgilibazı bilgilere ve en son etkinliklere yer vermeye çalışacağız. İlk vereceğimizanahtar bilgi Go’nun karşılığının Çince’de ve Korece’de farklı olduğu. Batıdillerine Japonca “İgo” isminden türeyerek “Go” olarak geçen oyun, Çince’de WeiqiKorece’de ise Baduk olarak bilinmekte. Bu anahtar bilgi farklı dillerde vekaynaklarda yapacağınız araştırmalarda işinizi görebilir.


Türkiye'deki Goturnuvaları ve etkinlikleri

Go'nun bireysel olduğu kadar sosyal bir oyun olduğunu iddiaetmek mümkün. pekçok oyuncu Go sayesinde yeni insanlarla tanışmış, onlarla bambaşka bir iletişim kurabilmiştir. İşte bu sosyaleşmenin en yoğun olduğu alanise Go turnuvaları ve etkinlikleridir. Peki nelerdir bu etkinlikler diyecekolursanız Türkiye Go Oyuncuları Derneği Genel Sekreteri Gözde Taşkın'a kulakverebilirsiniz:

“1988 yılında ODTÜ'de iki arkadaşın Go oynamaya başlamasıylabaşlayan süreç bugün ulusal ve uluslararası turnuvalarla kalabalık bir oyuncukitlesine ulaşmış durumda. Şubat aylarında yapılan Eşli Go turnuvasıyla sıcakve eğlenceli başlayan turnuva sezonu bahar aylarında Hacettepe, İTÜ, ÇanakkaleTurnuvaları ile devam ediyor. Her yaştan Go oyuncusuna açık olan ve üçer haftaarayla 3 farklı şehirde düzenlenen bu turnuvaları Haziran ve Temmuz aylarındaUlusal Bursa ve İzmir Turnuvaları takip ediyor. Yaz aylarının rehavet ilegeçtiğini düşünenlerin aksine Ağustos ayının programı birçok Go oyuncusunun yaztatili planlarını yaparken iki kere düşündüğü cinsten. Ağustos ayının sonhaftalarında düzenlenen yaz kampı Türkiye'nin birçok ilinden katılımcılarına Godolu günler sunuyor. Yurtdışından profesyonel oyuncuların da eğitmen olarakkatıldıkları kampta düzenlenen atölye çalışmalarıyla her seviyeden oyuncununbilgi seviyesinin artırılması hedefleniyor. Sonbaharın geçtiğimiz sene11'incisi düzenlenen Uluslararası İstanbul Turnuvası ile başlamasının ardındanKasım ayında Eskişehir ile turnuva heyecanı devam ediyor. Tempolu geçen birsezonun ardından Aralık ayında yolumuz ilk başladığımız yere dönüyor.Türkiye'ye Go oyununu tanıtmak için yolu ilk açan isimlerden biri olan AlparKılınç'ın anısına ODTÜ'de düzenlenen Alpar Kılınç Go Turnuvası ile sezon sonaeriyor.”

Not: Turnuvalarla ilgili gelişmeleri sene içerisindewww.tgod.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

11. Uluslararası İstanbul Go Turnuvası'ndan kareler: 
İstanbul Go Okuluçocuk atölyelerine ve etkinliklerine devam ediyor!

12 Ocak Çarşamba günü Açı Okulları'nda düzenlenen ilköğretimöğrencileri arası dostluk Go turnuvasından sonra bir benzeri etkinlik 18 NisanÇarşamba günü İstek okulları'nda düzenelenecek. 13x13 tahtada düzenlenecekturnuvaya tüm ilköğretim öğrencileri katılabilir. Bir başka etkinlik ise ÜST-ZEM Koşuyolu merkezde devam eden yoğunlaştırılmış Goatölyesi. Çarşamba günleri 16.30'da düzenlenen bu atölyeye de 7 yaş üstü tümöğrenciler katılabilir.

Ayrıntılı bilgi için: www.gookulu.com

Açı Okulları Go Turnuvası'ndan kareler:

 
Hazırlayan: MehmetEmin Barsbey / İstanbul GO Okulu Kurucusu

mehmet@gookulu.com / www.gookulu.com / www.facebook.com/gookulu
 

Çin Kültür'de düzenlenecek olan Go oyunu eğitim semineri 24 Aralık 2011 saat 14:00 ile 16:00 arası İstanbul Go Okulu eğitmenleri tarafından yapılacaktır.Tanıtım sürecinde yeterli talep olunduğu taktirde düzenli olarak bir atölye açılacaktır.Yapmış olduğumuz bu etkinliğe herkes davetlidir.
İritbat için 0212 291 45 30 telefonundan ulaşabilirsiniz.
İstanbul Go Okulu        
 www.gookulu.com                  
 
 

 
 
 

Son yıllarda Go oyununa merak ülkemizde iyice artmış durumda.Çin Eğitim Hizmetleri'nde  her yıl birkaç kere düzenlenen Go seminerlerine katılım her seferinde biraz daha artmakta. Üstelik katılımcıların yaş yelpazesi de giderek gelişmekte.

Dün düzenlenen Go seminerinde de Barkın Çelebican'ın  çok değişik yaşlardan öğrencileri vardı. Özellikle katılımcılardan Tuvana adlı minik kız Go oyununa olan ilgisi ile Go Uzmanı Barkın Çelebican'ın takdirini kazanmayı başardı.

Yavuz Selim Şen'den Çin Çaylı Sürpriz


Seminerde bir de Yavuz Selim Şen sürprizi yaşandı. Şanghay'dan dün ülkemize gelen Yavuz Selim Şen ayağının tozuyla eski Çince kursu olan Çin Eğitim Hizmetleri'ne gelerek Go seminerine katılanlara Çin Çayı hediye etti. Ayrıca Şen Blog sitesi olan www.cingunlugu.com' un 888. Yazısını da yine bu etkinliğe ayırdı. Yavuz Selim Şen'in 888. yazısını kesilen bir pasta ile kutlandı.
 

Seminerin diğer fotoğrafları için Tıklayınız.
 

Türkiye Eşli Go Şampiyonasının bu seneki ev sahibi Çin Eğitim Hizmetleri oldu. Türkiye Go Oyuncuları Derneği'nin düzenlediği şampiyonaya bu yıl 18 takım katıldı. İlk üç sırayı paylaşan takımlar Lotus Eğitim Kurumları tarafından Go oyun seti ile  ödüllendirildi. Ayrıca birinci olan takım 24 ve 25 Nisan'da  St.Petersburg'da düzenlenecek  olan eşli Go Şampiyonasına katılmaya hak kazandılar.
 
 
 
 

 
 
 
 
 

Çin vizesi