Pekin : 21 Eylül 2021 / 20:35
 Türk Çin Kültür Derneği Başkanı Sayın İrfan Karslı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’u makamında ziyaret etti. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un daveti üzerine gerçekleşen görüşmede; Çin ile Türkiye arasındaki başta turizm ve kültürel faaliyetler olmak üzere birçok konu hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Ersoy, Türk Çin Kültür Derneği’nin faaliyetleri hakkında da bilgi aldı.
Başkonsolos Cui Wei, Türk Çin Kültür Derneği’nin Şişli-Harbiye’deki merkezini ziyaret etti. 
Dernek Başkanı İrfan Karslı, dernek faaliyetleri hakkında Başkonsolosa bilgi verdi. Derneğin Türkiye’de Çin Kültürünün yaygınlaşması için yaptığı Çalışmalar hakkında bilgi verdi. Karslı ayrıca, Çin Bahar Bayramı Kutlaması etkinler ile Tai Chi’nin yaygınlaşması için yapılan ücretsiz programları, Go oyunu tanıtımı ve Çin Çayı seremonileri ve diğer kültürel programları tanıttı. İstanbul Medeniyet Üniversitesi gibi birçok üniversitede yapılan Çin Kültürü Seminerleri ile lise ve Üniversitelerde düzenlenen Çin Kültürü tanıtım etkinliklerini fotoğraflarla anlattı. İrfan Karslı, derneğin Çin’de de Türk Kültürünü tanıttığını anlatarak;  “Çin ve Türk insanının birbirlerini daha iyi tanıyarak daha sağlam bir iletişim kurduklarını” belirtti. Karslı ayrıca, çeşitli şirketler ve devlet kurumlarının Çin ile ilgili ihtiyaçlarına cevap verdiklerini ifade etti.
Başkonsolos Cui Wei ise Derneğin faaliyetlerinin takdire şayan olduğunu ifade etti. Derneğin Başkan Yardımcısı ve Lotus Eğitim Kurumları Müdürü Mustafa Karslı, Çince eğitimi hakkında bilgi vererek: “Lotus Eğitim Kurumu olarak Türkiye’nin ilk özel Çince Kursuyuz, 16 yıllık bir geçmişimiz var. Şimdiye kadar binlerce öğrencimiz oldu ve ilk günkü heyecanla Türkiye’de Çince öğretmeye devam ediyoruz. Ayrıca Çin’de eğitim almak isteyenlere de yardımcı oluyoruz” dedi.
Başkonsolos Cui Wei, Dernek bünyesinde düzenlenen Çince Yaz Kampı sınıfına girerek Çince öğrenen öğrencilerle sohbet etti. Ayrıca öğrencilerin Çince eğitimleri hakkında tavsiyelerde bulundu. 
 
 

Çin’in en önemli haber ajanslarından olan Xinhua Haber ajansı derneğimizi ziyaret etti. Derneğimizin turist rehberleri için düzenlemiş olduğu Çince kursları hakkında bilgiler alan ajans dernek başkanımız Sayın İrfan Karslı ile ropörtaj yaptı. Çince öğretmenimiz Ye Qian’e ve rehber öğrencilere sorular yönelten ajansın haberi Çin’de çok sayıda mecrada yayınlandı.

2018 yılının Çin’de Türkiye turizm yılı olması nedeniyle Çinli yayın kuruluşlarının Türkiye’ye olan ilgisi artmış durumda.

Türkiye Havayolu Pilotları Vakfı (PİLVAK) ile Türk Çin Kültür Derneği arasında Çince eğitim hizmetleri ve Çin Kültürünün tanıtımına yönelik kurumsal çözüm ortaklığı sağlandı.
Pilotlar Vakfı üyeleri ve 1.derece yakınları, bu anlaşma sayesinde  Türk Çin Kültür Derneğinin Çince Eğitim Hizmetlerinden %15 indirimli olarak yararlanabilecek.


Çince ve Türkçe yayınlanan dergimiz Panorama 2. sayısı ile okurlarıyla buluştu. Dergimizin bu sayısında Çince hakkındaki gelişmeler, etkinliklerimizden bazıları hakkında bilgiler. Çince köprüsü yarışması, Beşiktaş'ın Çin açılımı, Çin çayının Türk kafelerine girişi, Çİn masalları, Çinliler Türkiye'yi geziyor gibi yazılar yer alıyor. 
Dergimizin editörlüğünü Elif KÖKÇEL yapıyor: 0212 291 45 30 info@cinkultur.com
 

Türk Çin Kültür Derneği’nin yeni yayın organı Panorama yayın hayatına başladı. İki ayda bir çıkacak olan dergimiz ilk sayısında son iki ayda düzenlenen etkinliklerle ilgili bilgiler içiriyor. Daha sonraki sayılarda etkinliklerin yanı sıra son zamanlarda gerçekleşen olaylarla ilgili de bilgiler yer alacak. Dergide ayrıca çeşitli konularda köşe yazıları ile Çin’in birçok kültür, ticaret gibi konularda da konular işlenecek.
Dergimiz bir çok Çin ve Türk makamına gönderilmektedir. 
 
Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nun düzenlemiş olduğı 2015 Çin yeni yılı kutlama programı Shang-ri La Otel’de gerçekleştirildi.  
Türk Çin Kültür Derneği ve Ligarba Turizm Acentası’nın da organizasyonda bulunduğu programda biribirinden güzel Çin etkinlikleri sergilendi.
Programa Çin Başkonsolosu Sayın Gu Qingji ve Konsolosluk yetkilileri ile bir çok Çinli ve Türk sivil toplum kuruluşu katıldı. 
Sayın Başkonsolos Gu Qingji programın başlangıcında bir konuşma yaparak davetlileri selamladı. 
Programda Başkonsolos Sayın Gu Qingji ve Konsolosluk görevlileri ile Çinli Öğretmenlerden oluşan grup Tai Chi gösterisi sergilediler. Daha sonra Dilyar ve Gürkan adlı sanatçılar beatboxları ile büyük alkış aldılar. 
Programda Çinli davetlilerden Filiz Hanım Türk Sanatlarından Ebru yapımını anlatarak sergiledi. Programda Bale, sihirbazlıki Hint dansı, Keman dinletisi, Aslan Dansı, Uygur şarkıları gibi bölümler de yer aldı. 
Programın sonuna doğru ise Çinlilerden oluşan Anneler Korosu yer aldı. 
Programda Tai ji Üstadı Yang Fu Lin’de bir gösteri sergiledi. 
Programda Başkonsolosluk yetkililerinden Xu Jilai ve Dong Fangyuan düet yaptılar.  İzleyicilerden büyük alkış aldılar. 
Programda yapılan çekilişlerde çeşitli hediyeler dağıtıldı.
Programın sonunda ise tüm davetliler anı fotoğrafı çektirdi.  
 
 
 
 Çinliler geleneksel hayvan takvimine göre 19 Şubatta keçi yılına giriyor. Çin’de Miladi  takvim kullanılıyor olmasına rağmen 12 hayvanlı ay takvimi önemini hiçbir zaman yitirmemiş ve her yeni yılda büyük bir coşkuyla kutlanmaya devam edilmektedir. Çin’de geleneksel yeni yıl “ Bahar Bayramı” olarak kutlanıyor.

Çin halkının inancına göre Bahar mevsimi ne kadar güzel başlarsa bütün senenin güzel geçeceğine inanılır. Bu yüzden Bahar Bayramının güzel geçmesi için hazırlıklara haftalar öncesinden başlarlar, geçen yıldan kirlilik kalmaması ve yeni yıla temiz, neşeli ve güzel başlanması için  evlerini baştan aşağı temizler ve evin dışarısına süsler asarlar.  Bazı yerlerde operalar, filmler , panayırlar ve havai fişek gösterileri gerçekleştirilir.Ülkenin heryerinde tam bir bayram havası eser. Kutlamalar aile ve akraba ziyaretleriyle devam eder. Bir araya gelen akrabalar birlikte ‘‘ Jiaozi ‘’ ve ‘‘Doufu’’  adı verilen geleneksel Çin yemekleri yiyerek, sohbetler eder oyunlar oynarlar. Bahar Bayram’ı tüm ülkede rengarenk geçer ve bayramdan bir hafta sonra sona erer.

Çin’de şimdiden Bahar Bayramı’nı karşılamak için hazırlıklara başlamış durumda ve heyecanla bayramın gelmesini beklemektedir.

Ligarba Turizm ve Türk Çin Kültür Derneği'nin Pekin şubesi açıldı. Bir süredir resmi işlemlerinin devam ettiği şubemizin resmi işlemleri tamamlanarak hizmete girmiş oldu.
Çinlilere Türkiye tanıtımı yapılacak; Ülkemizin güzelliklerini görmek isteyen Çinli turistlerin daha güzel hizmetler alarak Türkiye'ye gelmelerini hedefleyen Ligarba Turizm hazırladığı VIP Çinli tursit grupları başta olmak üzere Çin'den gelecek olan turistlerin sayısını artırma hedefinde. 
Türk kültürü tanıtımı; Türkiye'de 13 yıldır hizmet veren Derneğimiz ise Çin'de Türk kültürü tanıtımı için kolları sıvamış durumda. Bu alanda istihdam edilen Türk arkadaşlarımız ile Türkiye'yi tanıtan her türlü etkinliğe iştirak edecek ve etkinlikler düzenleyecektir. 
2 Yıllık ön çalışma; Pekin şubesinin açılış kararı ile başlayan altyapı çalışmaları ile Çin'de verilecek hizmetler konusunda yapılan toplantılar ve oluşturulan ekip planlamaları iki yıl öncesine dayanıyor. Yapılan toplantılarla oluşturulan hizmet planı şubenin resmiyet kazanması ile hayata geçirilmiş oldu. 

 
Türkiye'nin ilk Çince yayın yapan kanalı CTV Test yayınına başladı. Kanal Üstelik Turksat üzerinden yayın yapıyor. CTV çok kısa süre içinde bütün program türleri ile normal yayın akışına başlayacak.
 
İzleyiciler herhangi bir ikinci çanak anten kurmalarına gerek kalmadan doğrudan aşağıdaki frekans bilgilerini ekleyerek CTV'yi izleyebilmektedirler.

Test yayınlarında Çin'in birbirinden güzel dizileri ve filmlerinin Türkçe altyazı ile yayınlanıyor. CTV kanalını izleyen Çince öğrenenler de Çincelerini geliştirmek için çok iyi bir imkana kavuşmuş oldular. 

CTV'yi izlemek için aşağıdaki frekans bilgilerini alıcınıza ekleyiniz.
UYDU: Turksat
Frekans: 11824
Vertical (Dikey)
Symbol: 7999


 
Çince Çeviri Atölyesi (TÜÇÇAT) kayıtları başladı. Kayırlar 15 Eylül 2014 tarihine kadar devam edecektir. Atölye çalışmaları 3-10 Kasım 2014 tarihlerinde büyükadada gerçekleştirilecektir.

Çince Türkçe tercümanlarının katılabileceği bu atölyeye Türk Çin Kültür Derneği üyelerinden başvuruda bulunmak isteyenler aşağıdaki linklerde bulunan formları doldurması gerekmektedir. 
başvuru formunu doldurmak isteyen üyelerimiz info@cinkultur.com adresine mail atarak form talebinde bulunabilirler.

TÜÇÇAT TERCÜME ATÖLYESİ TANITIM METNİ

TÜRKÇE-ÇİNCE/ÇİNCE-TÜRKÇE ÇEVİRİ ATÖLYESİ (TÜÇÇAT)

3-10 KASIM 2014, Büyükada-İstanbulT.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü ve uluslararası kuruluşlar işbirliğinde profesyonel çevirmenler için iki dilli çeviri atölyeleri düzenlemektedir. Her dil için, Türkçeden hedef dile, hedef dilden Türkçeye çeviri yapan çevirmenlerin katılacağı atölye çalışmaları boyunca çevirmenlerin üzerinde çalıştıkları metinlerin tüm katılımcılar tarafından derinlemesine tartışılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda, Türkçe-Çince/Çince-Türkçe (TÜÇÇAT) Çeviri Atölyesi’nin üçüncüsü Bakanlığımızca 3-10 Kasım 2014 tarihleri arasında İstanbul-Büyükada’da düzenlenecektir. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ile eşzamanlı olarak gerçekleştirilecek ve 8 gün (yol dahil) sürecek Çeviri Atölyelerine katılacak çevirmenlerin ulaşım, konaklama ve ağırlama giderleri karşılanacaktır.BAŞVURU KOŞULLARI:Kimler Başvurabilir:  Kültür, edebiyat, araştırma, deneme vb. alanlarda en az bir çevirisi yayınlanmış olan çevirmenler öncelikli olarak başvurabilecektir. Ayrıca, Çin’de Türkoloji son sınıf öğrencileri ve mezunları ile Türkiye’de Sinoloji son sınıf öğrencileri ve mezunlarının örnek çeviri metinleriyle yapacakları başvurular da değerlendirmeye alınacaktır.Atölye Çalışma Yöntemi: 2014 yılında düzenlenecek çeviri atölyesinde Türkçeden Çinceye ve Çinceye Türkçeye çevrilecek metinler moderatörler tarafından verilecektir. Atölye sonrasında, atölyede çalışılan metinler sonuç kitabı olarak basılacaktır. Katılımcıların Belirlenmesi: Atölyeye katılmaya hak kazananlar, Atölye Yürütme Komitesi tarafından belirlenecek ve ilgililere duyurulacaktır.  Eksik belgeli başvurular kabul edilmeyecek ve başvurular bütün belgeler teslim alındığı anda geçerlilik kazanacaktır.Son Başvuru Tarihi: 15 Eylül 2014’tür.Başvuru Belgeleri: 

1- Katılımcının özgeçmişi ve yayınlanmış eserlerinin listesi ( en fazla bir sayfa)

2- Çevirmenin, yayınlanmış veya hâlihazırda üzerinde çalışmakta olduğu çeviriden 4 sayfa (çift satır aralığı, sol kenarda satır numaralaması, sağ kenarda notlar için yer bırakılmalıdır)

3- Orijinal metin (sol kenarda satır numaralanması) 

4- Yazarın ve yapıtın kısa tanıtımı (en fazla bir sayfa)

Belgeler katılımcı tarafından başvuru formu ekinde e-posta yoluyla aşağıdaki adrese gönderilecektir:       workshopsteda@kulturturizm.gov.tr Ayrıntılı bilgi için:Nilgün ÖZİLHAN

Tel: +90 (312) 309 9050 (4097)Yakup KOÇ

Tel: +90 (312) 309 9050 (4088)www.tedaproject.gov.tr

 
Pekin’de bu yıl 11. si düzenlenen Uluslararası Turizm Fuarı’na katılan Ligarba Turizm geçen yıl olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi görüyor. 
Türk Kültür Bakanlığı’nın geniş tanıtım alanı içinde yer alan Ligarba Turizm’in standı daha fuarın ilk saatlerinden itibaren Çinliler tarafından en çok ziyaret edilen alanlardan biri olmayı başardı. 
Pekin Kültür Ataşemiz Sayın Tayfun Şener fuarda Türk Turizm ve Kültür tanıtım alanının düzenlenmesinde en ince detayına kadar bizzat ilgilendi. Fuarın ana giriş kapısının tam karşısında bulunan tanıtım alanı Türk çayı ve Türk kahvesi ikramı ile Ligarba Turizm’in hediyeleri ile Çinliler üzerinde kalıcı etkiler uyandırmaktadır.
Pekin ofisinin açılışı ile Türkiye’ye daha çok turist getirmeye başlayan Ligarba Turizm her geçen gün Çinliler arasında tanınmaya ve tercih edilmeye başladı.
 

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nun düzenlediği yeni yıl programı Shangri-La Bosphorus Otel’de yapıldı.  Sürprizlerle dolu programın açılışında Başkonsolos Yardımcısı Sayın Tian Kaisheng ve Başkonsolos Sayın Zhang Qingyang konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından Aslan dansı gösrerisi yapıldı. Gösteriden sonra Başkonsolos Sayın Zhang Qingyang geleneksel ritüel olarak Aslan kostümlerinin gözlerini kaligrafi mürekkebi ile boyadı. Aslan dansı gösterisinden sonra Türkiye’de yaşayan Çinlilerin defile sergilediler. Başkonsolos yardımcısı Sayın Tian Kaisheng bir şiir okudu.  Defilede modern kıyafetlerin yanı sıra Çin’in geleneksel kıyafetleri de sergilendi.
Ligarba Turizm ve Türk Çin Kültür Derneği’nin de destekleri ile düzenlenen programda çeşitli gösteriler sergilendi.  Yapılan gösterilerden basıları; taiji chuan gösterisi, whu-shu gösterisi , dans gösterileri, komedi gösterileri, akrobasi gösterisiydi. Bu gösterilerin tamamı izleyiciler tarafından beğeni ile karşılanırken en çok alkışı ise Başkonsolos sayın Zhang Qingyang’ın seslendirdiği şarkı aldı.

Yapılan çekilişlerde ise program sponsorlarının vermiş olduğu hediyeler davetlilere dağıtıldı. China Southern Havayolları uçak bileti, Huawei firması ise cep telefonu hediye etti. 
Programdan sonra Shangri-la Bosphorus otelin Çinli aşçılarının hazırladıkları Çin yemeklerinden oluşan menü sunuldu. 

Pekin uluslararsı turizm fuarının en gözde standı Türkiye standıydı. Türkiye standaki dev ekranda sürekli Kültür ve Turizm bakanlığının hazırlamış olduğu tanıtıcı videoları ile Anadolu Ateşi dans grubunun dans gösterileri fuar boyunca yayınlandı. Fuar alanının giriş kapısının tam karşısında bulunan Türkiye standı konum olarakta çok dikkat çekici bir noktada bulunuyordu. Shanghai ayağında da olduğu gibi Pekin ayağında da Pekin Kültür Ataşesi Sayın İlknur Yiğit  Fuar boyunca Türkiye standında bulunarak doğrudan tanıtım etkinliklerini takip etti.
Ligarba Turizm ise Türkiye’deki kültür turları seçenekleri ile Çinlilerin ilgi odağı oldu. Bir çok Çinli programlar hakkında Ligarba Turizm yetkililerinden bilgi aldı ve ön kayıt gerçekleştirdiler. Ligarba turizm Çince ismi olan Lanmei ile şimdiden Çin’deki Türkiye’nin yeni markası olma yolunda.
 

Pekin'deki Türk gençleri adeta işletmecilik dersi veriyorlar. Bütün dünyada yaygın olarak satılan ve beğeni ile tüketilen Döner, Çin'in başkenti Pekin'de malesef çok da yaygın değil. Bu eksikliği giderecek hareket ise Pekin'de yaşayan Türk gençlerinden geldi. Bir çok işletmecinin cesaret edemediği "Döner Büfe" sistemini "Turkish Corner" ismi ile hayata geçiren gençler satışlardan memnun.

Kurulalı bir hafta bile olmadan talebi karşılamakta güçlük çekmeye başlayan "Turkish Corner"  Helal ürünleri ile müslüman müşterilerinin de güvenini kazandılar.

Turkish Corner'da Döner çeşitleri , Köfte ve şiş kebap çeşitlerinin yanı sıra Çin'de çok yaygın bulunmayan Türk Yoğurdu da satılıyor. Bu özellikleri ile Turkish Corner özellikle Pekin'deki Türk ve Müslüman öğrenciler başta olmak üzere bir çok kişinin gözde mekanı olacak gibi görünüyor.

Çok yakında paket servisine de başlayacak olan Turkish Corner Pekin'de Wudaokou Metro istasyonu yakınında bulunuyor.


Merkezi Hongkong'da bulunan Shangri-La otel zinciri Türkiye'deki ilk otelini açtı. 11 Mayıs'ta Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı açılış töreni ile hizmete giren otel Beşiktaş sahilinde bulunuyor.  Otel boğazın genel manzarasına hakim oldukça seçkin bir noktada bulunan eski tütün deposu binasının yenilenmesi ile hizmete girdi. Bütün dünyada verdiği lüks hizmetle tanınan Shangri-La oteller zinciri İstanbul'da da aynı hassasiyetle hizmet veriyor.
Restauratında Çin'in gerçek mutfağını ve dünya mutfağını misafirlerine sunan otel ayrıca SPA hizmeti de sunuyor.
Asya ve Pasifik bölgesinin en büyük otel zinciri olan Shangri-La grubunun Çin'de 57 , Hong Kong'da 4, Malezyada 9 , Kanada'da 2, Filipinlerde 6, Arap Emirliklerinde 4 ve diğer bir çok ülkedeki otelleri ile toplam 117 otel ve 30.000 'den fazla yatak kapasitesi bulunuyor.

Dünyaca ünlü Çinli Profesör Sayın Tang Shi Zeng Nisan ayı içinde Ülkemizi ziyaret etti. Bir dizi ziyaret gerçekleştiren Tang özellikle Ortadoğu ülkeleri ile ilgili yaptığı araştırmalarla tanınıyor.  Daha önceki yıllarda da Ülkemize gelen Prof. Tang son ziyaretinde öncekilerden daha fazla ülkemizin güzelliklerine tanık olmuş olacak ki Ülkemiz için çok önemli bir teklif getirdi. 

Şu anda Çince’deki Türkiye ismi 土耳其(Tu er qi / tuarçi) bu kelimenin anlamının günümüz Türkiye’sini ve Türklerini ifade etmediğini belirten Prof. Tang bu kelime yerine yeni bir teklif getirdi. Prof. Tang’ın yeni teklifi ise “Benzersiz ve etkileyici (ülke)” anlamına gelen 特而奇 (te er qi/ tıarçi) bu teklifini ülkemizde de dile getiren Prof. Tang milyonlarca takipçisi bulunan kendi blog sitesinde de yazdı. Blog sitesinde yazalı henüz birkaç gün olmasına rağmen 63 milyondan fazla Çinli okudu.

Prof. Tang’ın bu heyecan verici teklifi üzerine Çin Kültür Merkezi olarak bizler de  büyük bir kampanya başlatıyoruz. Çince bilen vatandaşlarımızın Çince,  Çince bilemeyen vatandaşlarımızın da İngilizce olarak Prof. Tang’a  ve Çinli resmi makamlara mail atmasını rica ediyoruz. Bu sayede Ülkemizin yeni isminin benimsenmesi ve resmi makamlar tarafından da kabul görmesini sağlamaya çalışıyoruz.

Çinli resmi makamlar tarafından büyük saygı gören Prof. Tang için bu isim değişikliği oldukça mümkün bir konu durumundadır. Bütün Türkler ve Türkiye dostu Çinlilerden kampanyamıza destek vermelerini rica ediyoruz.  Facebook üzerindeki Çince kulübü grubumuz üzerinden de bu kampanya yürütülmektedir.

Prof. Tang’ın blog sitesindeki yazıyı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.  Yorumlar bölümüne yorumlarınızı yazarak kampanyamıza destek olabilirsiniz.

http://blog.sina.com.cn/s/blog_4ab761450102ea1f.html

 


 

Çinliler Türkiye’yi çok sevdi. Son yıllarda yapılan doğru ve yoğun turizm ve kültür tanıtımı sayesinde Çinli turistler rotalarını Türkiye’ye çevirdiler. 2008 yılı itibari ile sürekli artan Çinli Turist sayısında son iki yılda büyük artışlar yaşandı. Özellikle son iki yıldaki artış ciddi oranlara ulaştı. 2010 yılında ülkemize gelen Çinli turist sayısı 77.142 iken 2011 yılında yaklaşık 20.000 kişi artarak 96.701 kişiye ulaştı. 2012 yılında ise 23.000 kişiden fazla artarak 120.000 sayılarına kadar ulaştı. 2013 yılında ise beklenti 150.000 Çinli turist. Çinli turist sayısında geçen ay (Mart 2013)  ise tarihi bir rekor kırılarak %83 oranında artış yaşandı.

Türkiye bir çok turizm seçeneğine ev sahipliği yapabilecek kadar geniş bir yelpazeye sahip. Turizm tanıtımlarının son yıllarda Çinli turistlerin beklentileri doğrultusunda, profesyonelce ve yoğun bir şekilde yapılması sonuç vermeye başladı.

T.C. Pekin Kültür ve Tanıtma Müşaviri Sayın İlknur Yiğit; düzenlediği basın toplantısında yakın hedefin 500.000 Çinli turist olduğunu müjdeledi. Son yıllardaki artış atılan doğru ve kararlı tanıtım adımlarının  çok yerinde olduğunu gösteriyor.

2013 yılının “Çin’de Türk Kültür Yılı” olması dolayısı ile de bir çok şehirde düzenlenen etkinlikler Ülkemize Çinlilerin  ilgisini ciddi oranda artırıyor.

Türkiye Çinli Turistlere Ne Kadar Hazır?

Profesyonel Turist Rehberi Sorunu:
Özellikle Kültür Bakanlığı nezdinde Pekin Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinin attığı etkili ve kalıcı adımlar meyvelerini veriyor ve Çinli turist sayısında rekor düzeylerde artış gerçekleşiyor.  Peki Türkiye buna gerek konaklama, gerek yer hizmetleri ve gerekse Çince Prosefyonel Turist Rehberi (Kokartlı rehber) sayısı bakımından ne kadar hazır?

Son dönemlerde Çince’ye olan ilginin artmasına rağmen Çince tercümanları daha çok fuarlar ve diğer ticari görüşmelerde tercümanlık hizmeti vermekteler. Profesyonel Turist Rehberliği sınav periyodunun ve eğitim süresinin oldukça uzun olması tercümanları ve tercüman adaylarını Profesyonel Turist Rehberliğinden çok ticari tercümeye yöneltiyor. Rehber sayısı ile turist sayısı arasındaki uçurum giderek büyüyor. Bu nedenle Çince bilenlerin sayısını artırmak ve bir yandan da rehberlik sınavı ile ilgili ciddi çözümlerde üretmek gerekiyor.


Acentalar Çinli Turistleri Ne Kadar Tanıyor?
Çinli turistlerin ne tür turizm beklentileri ve genel günlük alışkanlıkları olduğu konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan acentalar Çinli Turistlere Avrupalı turistlerle aynı paketleri uygulayabiliyorlar. Bu da Çinlilerin memnuniyetsiz bir şekilde Ülkemizden ayrılmasına sebep olabiliyor.  Bu Çin’deki tanıtım emeklerinin boşa gitmesine de sebep olabiliyor. Çinlilerin turizm ve yaşam anlayışlarına hakim Çin Kültür Merkezi kurumlarından olan “Ligarba Turizm” gibi acentaların hazırladıkları programlar Çinlilerin turizm ve genel yaşantı alışkanlıklarına uygun olduğundan dolayı memnuniyet sağlanmış oluyor. Acentaların bu eğitilmeleri genel memnuniyeti sağlama konusunda çok büyük önem arz ediyor.

Basılı Kaynak Sorunu:
Çince yayınlanmış olan rehber kitap çeşitliliğinde de büyük eksiklikler göze çarpıyor. Bu konuda da gerek Çin Kültür Merkezi’nin gerekse Çinli ve Türk yazarların yayınlanmaya hazır eserleri olmakla birlikte maddi sıkıntılar dolayısı ile yayın imkanı bulunamıyor.

Türkiye bu fırsatı yeterince değerlendirebilmesi için bu ve benzeri sorunları en kısa sürede çözmesi gerekiyor.  Çin’de yapılan tanıtım çalışmaların karşılığını Türkiye’den alınabilmesi için Çinlileri gerçek anlamda tanıyan uzman Turizmcilerin etkin birimlerde görevlendirilmesinde büyük fayda bulunmakta. 
Bir eliniz dolu iken diğer elinizle 10'a kadar bütün sayıları gösterebilir misiniz?Çinliler bu sorunu kökünden çözmüşler. Alışveriş sırasında büyük kolaylık sağlayan bu rakamları sizde öğrenmek ister misiniz?
  

5'e kadar her şey normal ama 5'ten sonra ise işler biraz değişiyor.
  Altı                      Yedi
Sekiz                       Dokuz
  On                          On

İster Çinli ister Türk olun www.cinkultur.com da siz de yazar olabilirsiniz. Sitemizin Türkçe ve Çince bölümlerinde yazılarınızın yayınlanmasını istiyorsanız bir fotoğrafınızı ve kendinizi tanıtan kısa bir yazı göndermeniz yeterli. Dilerseniz takma bir isim de kullanabilirsiniz ( nick name) . Köşenize de isim verebilirsiniz. Bu isim sizin bundan sonraki markanız haline gelecektir. Yazarlarımızdan olabilmeniz için sadece tek bir şart var. Bu şart ise  en az 15 günde bir yazı / haber göndermeniz.

Aşağıda fikir vermesi amacıyla bazı başlıklar yer alıyor bu başlıklar dışında konularda da yazılar ve haberler gönderebilirsiniz. Köşe tavsiyelerinde de bulunabilirsiniz.

Sitemizin Çince bölümü özellikle Türkiye ve Türk kültürü ile ilgili bir bölümdür. Burada daha önce yazmış olduğunuz Çince yazılarınızı da yayınlamanız mümkün. Yazınızı veya haberinizi her türlü fotoğraf ve video ile geliştirebilirsiniz.

Bütün yazılarınızın aynı konuda olması gerekmemektedir. Yalnız genelde aynı konuda yazı yazan kişiler bir süre sonra o konuda bilirkişi kabul edildiklerini unutmamak gerekir. Yazılarınızdan bazıları facebook, twitter, renren, weibo gibi platformlarda paylaşılacaktır.

Yazar olmak isteyen arkadaşlarımız info@cinkultur.com adresine bir fotoğrafını ve kendilerini tanıtankısa bir yazı göndermeleri yeterlidir. Mailinizin konu bölümüne “YAZAR” yazınız. Veya Buradaki Formu Doldurunuz. forma irtibatlarınızı yazmayı unutmayınız.

Daha önceden yazılarını göndermiş olan bazı arkadaşlarımızla tek tek iletişime geçeceğiz. Kendileri de bize info@cinkultur.com dan ulaşabilirler.

Bazı Konu Başlıkları

1 - Çince / Türkçe ( Çince ve Türkçe eğitimsel yazılar, karakterler, gramer, öğrenme teknikleri , diyalog örnekleri, vb.)

2- Ticaret / sektörel haber ve yazılar 
(Çin’e/Türkiye’ye ne satılır ne alınır, Çin’le ticaret konusunda bilgilendirici yazılar, sektörel gelişmeler, fuarlar, sektörlerin yoğunlaştığı bölgeler ve özellikleri işadamlarına tavsiyeler, Çin’de / Türkiye’de  gelişen ve gerileyen sektörler, ekonomi yazıları vb.)

3- Rehber ve Tercümanlar
( Çince rehberlik ve tercümanlık yapan arkadaşların genel tavsiye yazıları ve anıları vb.)

4- Turizm
( Çin/ Türkiye dünya mirasları , turistik bölgeleri, turizm anıları, tavsiyeler, nereye gidilir, nerede kalınır ne yenir vb.)

5- Çin astrolojisi
(burçlar, 12 hayvan hakkında bilgiler vb.)

6- Kadın 
( kadınlarla ilgili her konuda yazılar, kozmetik, kadın sağlığı, annelik, iş kadını, moda vb.)

7- web sitesi tanıtımları
( herhangi bir alanda ilgi çekici web sitelerinin tanıtımı)

8- Başarı Öyküleri
(kendi alanında başarı göstermiş Çinli ve türk kişi ve kurumların tanıtımı)

9- Alışveriş
(Çin’de ve Türkiye’de alışveriş yapılabilecek en uygun yerler, ürünlerle ilgili bilgiler hangi ürün nerede daha ucuz, alırken nelere dikkat etmek gerek, sahte ürünlerle ilgili ipuçları, nereden ne hediye alınır?  vb.)

10- Çin’de / Türkiye’de  Sosyal Yaşantı
( bu başlıkta özellikle Çin’de yaşayan Türkler ve Türkiye’de yaşayan Çinlilerin ihtiyaçları dikkate alınarak tavsiye ve bilgilendirmelerde bulunulabilir. Sağlık, eğitim vb. ihtiyaçlar için bilgilendirici yazılar, alışveriş, resmi işlemler, yaklaşan tatil bilgileri vb.)

11- Eğitim,
  Çin’de ve Türkiye’de dil, lisans, yüksek lisans, doktora, kısa süreli kültürel eğitim (okul tavsiyeleri, şehir tanıtımları, denklik bilgilendirmeleri, üniversitenin dünya sıralaması  vb.)

12- Yemek
(yemek tarifleri, genel bilgilendirmeler, restaurant tanıtımları, bölgesel mutfak tanıtımları ve tavsiyeleri )

13- Kültür , sanat, edebiyat
(kendi deneme, hikaye ve şiirlerinizi de yayınlayabilirsiniz, Çin resim sanatı, resim yorumlama vb. )

14- Magazin, eğlence
( çin ve Türk sanat dünyası ile ilgili yazılar, eleştiriler ve haberler)

15- Müzik
( klasik, popüler ve diğer türlerde müzik haberleri, konser ve program bilgilendirmeleri, sanatçı tanıtımları vb. )

16- Sinema
( film eleştirileri, Çin ve Türk sinemasından film tanıtımları, festival haberleri aktör-aktrist tanıtımları vb.)

17- Ev ve dekorasyon
( gerek iş yeri gerekse ev dekorasyonu ile ilgili bilgilendirici yazılar ve haberler)

18- Fotoğraf
( Çin’de ve Türkiye’den çekilmiş her tür ilgi uyandırıcı fotoğraflar bu bölümde yayınlanabilir)

19- Çin tıbbı
( akupunktur, çin tıbbı ile ilgili tavsiyeler, şifalı bitki ve çin çayı örnekleri vb.)

20- Atasözleri
( Türkçe / Çince günlük veya haftalık bir atasözü incelemesi vb.)

21- Çin el sanatları
( düğüm sanatı, kağıt kesme, nakış, boncuk, boyama vb.)

22- Çin’deki milli unsurların tanıtımı
(kılık kıyafet, dil, yaşadıkları şehir, mutfakları vb.)

23- Tarih
( Çin ve Türk tarihinden kesitler, ilgi çekici hikayeler vb.)

24- Bilim ve teknoloji
( Çin/ Türkiye’deki bilimsel ve teknolojik gelişmeler vb.)

25- Spor
( taiji, qigong, masa tenisi, whu shu, kungfu, vb. sporlarla ilgili genel bilgilendirme, yaklaşan organizasyonlar, ülkelerin temsilcileri, Çin’den ve Türkiye’den yapılan transferler vb. )

26- Feng shui 
( feng shui hakkında bilgiler ve tavsiyeler)

27- Go oyunu
( tanıtım, taktiksel tavsiyeler vb.)

28- Kaligrafi
( Çin ve türk kaligrafisi ile ilgili yazı ve örnekler)

29- Çin masajı
( masaj çeşitleri ile ilgili bilgilerin yanı sıra mekan tavsiyelerinde de bulunabilirsiniz)

30- TV
( çin’de ve Türkiye’de yayınlanan haber program vb. bilgilendirmesi ve yorumlanması )

31- Mizah
( fıkra , karikatür, anı , deneme vb.)

32- Çevre
( çevre –ekoloji ile ilgili haber ve yazılar)

33- Gündem
( güncel olaylarla ilgili gözlem ve değerlendirmeler)
 

Çin Halk Cumhuriyeti'nin 63. kuruluş yıldönümü Çin Halk Cumhuriyeti ve dış temsilciliklerinde kutlanıyor. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu da düzenlediği çeşitli etkinliklerle 63. yılı kutlamaktadır.
Kutlamalardan biri de Çin Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Çin'den gelen müzisyenlerin verdikleri konser Çin Kültür Merkezi'nin salonunu dolduran tamamı özel davetlilerden oluşan misafirlere unutulmaz bir gece yaşattılar.
Çin hakkında detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.
http://www.cinkultur.com/CIN_HAKKINDA/Cin_Hakkinda_Kisa_Kisa/

İstanbul'da 10 yıldır hizmet veren Çin Kültür Merkezi'nin kurucusu İrfan Karslı, 1997 yılından beri Çin ile kültür, turizm ve ticari ilişki yürüten bir işadamı, ama aynı zamanda bir Çin sevdalısı.
 

    İrfan Karslı, Çin Uluslararası Radyosu'nun sorularını yanıtladı ve Çin Kültür Merkezi'nin çalışmaları hakkında bilgi verdi.
 
    Çin Kültür Merkezi, başta Çince kursları olmak üzere Çin kültür unsurları ile ilgili her türlü seminer, toplantı, organizasyon ve çeşitli etkinlikler düzenliyor. Türkiye'de Çin ve Çin kültürüne olan ilginin her geçen gün artmasına paralel olarak merkezin çalışma alanları da artış göstermiş.
 
    İrfan Karslı, 2004 yılından beri Çin'e kültür ve fuar turları düzenlemiş ve her kesimden çok sayıda grubu Çin'e götürmüş. Bu geziler için İrfan Karslı, "genel olarak insanların düşündükleri Çin'den çok farklı bir Çin'in mevcut olduğunu göstermiş olduk" diyor. İrfan Karslı'ya yönelttiğimiz sorular ve aldığımız yanıtlar şöyle:
 
    CRI- Türkiye'de Çin kültürü yeterince tanınıyor mu?
 

    İrfan Karslı- Çin kültürüne ilgi her geçen gün artmakla birlikte ne yazık ki hala istediğimiz düzeyde değildir. Türkler Çin kültürü ile ilgili ilan ettiğimiz bütün etkinliklere katılmaktalar. Bu alanda çok daha fazla faaliyet düzenlenmesi gerekiyor. Bu faaliyetlerin belirli zamanlarla sınırlı kalmaması da gerekmektedir. Bu sayede Türklere genel kültür seviyesinde Çin kültürü tanıtılmış olacaktır.
 
    CRI- Türkiye'de Çince dil kursları veren bir merkezi yönetiyorsunuz. Çin kültürü ve dili yeterince biliniyor mu? Çince çevirmen sayısı ihtiyacı karşılıyor mu?
 

    İrfan Karslı- Çin dili ve edebiyatı konusunda mahdut çalışmalar bulunsa da maalesef gerçek ihtiyacın çok uzağında. Bu durumun temel sebebi Çince çevirmen sayısının çok kısıtlı olması. Edebi eserlerin sinema uyarlamalarının ülkemizde çok daha fazla ilgi gördüğü bir gerçek. Daha kısa sürede bir Çin Edebiyatı bilinci oluşabilmesi için kitap çevirilerinin arttırılması yanı sıra sinema sektörüne de fazlasıyla görev düşüyor.
 
    CRI- Türkiye'de Çin hakkında yanlış ve eksik bilgiler var mı?
 

    İrfan Karslı- Çin, Türkiye'de her geçen gün daha çok tanınsa da yine çok asgari düzeylerde kalıyor. Bilgi eksikliği çok fazla. Bunda Çin'in mesafe olarak da uzak olmasının etkisi var. Medyada da Çin hakkında çok fazla yanlış bilgi mevcut.
 
    Kültürün en önemli unsuru olan dil ile ilgili olarak kişilere soru yönelttiğinizde, Çin dilinin alfabesinin olmadığını, Çince karakterlerle yazıldığını bilenlerin yüzdesi bile çok düşüktür. Bu da gösteriyor ki iki kültürün tanışması anlamında henüz çok başlardayız. Çin–Türkiye kültür yılı etkinlikleri, iki kültürün birbirlerini doğrudan, kaynağından öğrenmeleri için bir fırsat yaratması açısından çok anlamlıdır.
 
    CRI- Çin-Türkiye Kültür Yılı etkinlikleri iki ülke arasındaki kültür işbirliğine ne gibi katkılar sağlayacaktır?
 

    İrfan Karslı- Geçen yılın sonundan başlayarak, Çin kültürünün daha iyi tanınması için; Çin hükümeti destekli kültür organizasyonları düzenlenmeye başlandı. Öncelikle büyük şehirlerden başlayarak, Çin kültür motiflerinin işlendiği, şarkı, dans müzik, akrobasi gibi pek çok alandan eserler sahnelendi ve bu süreçte bu kültür etkinlikleri sıkça sahnelenecek. Bu etkinliklerde geleneksel Çin yer alacağı gibi, dünyaya açılmış, reform sürecindeki modern Çin de tanıtılmış olacak. Böylece Çin, insanımızın ilgisinin çekilmiş olduğu, eğitim, kültür, turizm alanlarında gözünü Avrupa veya Amerika'ya çevirmiş olan kişiler için yeni bir ufuk olarak algılanacaktır.
 
    CRI- Sektörünüz açısından bu yıldan beklentileriniz nelerdir?
 

    İrfan Karslı- Çince ile ilgili olarak, öğrenilemeyecek aşırı zor bir dil olduğu önyargısını kırarak, daha çok kişinin cesaret edeceğini düşünüyorum.
 
    Yine Çin'de üniversite, yüksek lisans veya doktora için daha çok kişinin başvuracağını, her sene göndermiş olduğumuz öğrenci sayısında artma olacağını öngörmekteyim. Çin'de maliyetlerin çok düşük olması ve eğitim kalitesinin gerçekten yüksek olması da etkili olacaktır. Kısaca söylemek gerekirse; Çin'in tanınmasına paralel olarak, Çin kültürüne olan ilgiyi de artıracaktır.
 
    Turizm alanında ise, Çin'in Türkiye'yi turizm destinasyonlarından birisi olarak belirlediği 2002 yılından bu yana artan bir talep söz konusu. Bunun iki yönlü olarak artarak devam edeceğini düşünüyorum.
 
    CRI- İki ülke arasındaki kültür alışverişinin sıkılaşması için öneri ve beklentileriniz nelerdir?
 

    İrfan Karslı- Kültür alışverişinin sıkılaşması için en önemli olan kültürü tanımak, bunun içinse mümkün olduğu kadarı ile kültürü yerinde yaşamak gerekli. Bu hem Türkiye'den Çin'e gidenler için, hem de Çin'den Türkiye'ye gelenler için geçerli. Kültürü yerinde yaşamak çok ayrı bir duygudur. Türkiye ve Çin gibi birbirine uzak mesafede bunu gerçekleştirebilmek için mümkün olduğunca maddi ve bürokratik engellerin minimize edilmesi gerekmektedir.
 
    Ayrıca kültür alışverişinin artması için; ilginin ve talebin artması, bunun olabilmesi için de önyargıların bir kenara bırakılması gerekmektedir. Her iki toplum da birbirinin kültürünü tanıdıkça ayrılamayacak derecede bağlanıyorlar. Çin'deki arkadaşlarımdan pek çoğu bir defa gelince ikinci, üçüncü defa gelmek istiyorlar, bizi ve kültürümüzü çok seviyorlar. Biz ise her fırsatta gidip, beraber bayramları kutlamak, yemek, içmek, gezmek için fırsat kolluyoruz. Zamanla bir sevda haline dönüşüyor. Çevremde bu duygulara sahip bir çırpıda onlarca kişi sayabilirim. Bu duygulara sahip olmak için kültürü doğru kaynağından öğrenmek, mümkünse gidip görerek yaşamak, o havayı koklamak gerekmektedir.
 
    Teşekkür ederiz…
 
 

Kaynak: http://turkish.cri.cn/741/2012/02/25/162s138520.htm
 

09-01-2012

 Çin merkezli teknoloji firması Huawei'nin Türkiye Genel Müdürü Wu Congcheng, global anlamda bilgi ve iletişim teknolojileri tedarikçisi olan Huawei'nin, Fatih Projesine IT ve ICT altyapısı konusunda katkı sağlayabileceğini belirterek, ''Fatih Projesiyle ilgili tüm çalışmaları yaklaşık 1,5 senedir yakından takip ediyoruz'' dedi.
 
 

 Congcheng, şirketin 2011 çalışmaları ve 2012 hedeflerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. 140 ülkede, 120 binden fazla çalışanla faaliyet gösteren şirketin bu yılın ilk yarısında 15,2 milyar dolar satış gelirine ulaştığını söyleyen Congcheng, yıl sonunda bu rakamın 32 milyar doların üzerine çıkacağını anlattı.
 
 

 Telekomünikasyon sektörüne ilişkin projelerle faaliyetlerine başladıkları Türkiye'de 2011'deki satışlarının 440 milyon dolara ulaşmasını beklediklerini ifade eden Congcheng, Huawei Türkiye'nin 2012 itibariyle 10. yılına, şirketin Orta Asya ve Kafkasya bölge merkezi olarak gireceğini vurguladı.
 
 

 Türk Telekom, Vodafone, Turkcell ve Avea gibi operatörlerle telekom alt yapısını kurarak sürdürdükleri çalışmaları kapsamında 3G anlaşmaları çerçevesinde tüm operatörler tarafından tercih edildiklerini dile getiren Congcheng, bilgi ve iletişim teknolojileri tedarikçisi olarak, Aralık 2011 itibariyle Türkiye'de 350'si ARGE olmak üzere toplam 850 kişi istihdam ettiklerini anlattı.
 
 

 2011'de global ölçekte yeniden yapılanma sürecine girdiklerini belirten Congcheng, telekomun yanı sıra kurumsal çözümler ve cihaz yönetimi olmak üzere üç ana iş kolunda uzmanlaşma kararı aldıklarını söyledi.
 
 

 Congcheng, ''İlk büyük anlaşmamızı Ankara-Eskişehir arası hızlı tren projesi için video izleme ve dünyanın en hızlı veri iletim çözümünü sağlamak amacıyla Savronik ile imzaladık. Finans, eğitim, enerji ve sağlık sektörlerindeki gelişmeleri ve bu kapsamdaki projeleri yakından takip ediyoruz'' diye konuştu.
 
 

 -''2012'nin ilk çeyreğinde piyasaya yeni, çarpıcı tabletler ve akıllı telefonlar sunacağız''-
 
 

 Türkiye'de cihaz yönetimi alanında da büyük bir gelişme gösterdiklerine işaret eden Congcheng, ''GSM operatörleri ile yaptığımız işbirliğiyle mobil internet ve akıllı telefon ürünlerini piyasaya kazandırdık. 2012 yılında piyasaya yeni akıllı telefonlar sunarak marka bilinirliğimizi artıracağız. 2012 yılının ilk çeyreğinde piyasaya yeni, çarpıcı tabletler ve akıllı telefonlar sunacağız. Çin merkezli uluslararası bir firma olarak, pazara yüksek kalitede ürünler sunmaya büyük önem veriyoruz'' dedi.
 
 

 Congcheng, Türkiye'deki faaliyetleri kapsamında Çin ve Türkiye arasındaki karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi için de çaba gösterdiklerini vurguladı.
Congcheng, Fatih Projesi ile ilgili bir soru üzerine ise şunları kaydetti:
''Fatih Projesini yakından takip ediyoruz. Fatih projesi, Türkiye'nin eğitim alanında başlattığı en önemli projelerden birisi. Bu proje kapsamında öğrenciler tabletleri ve akıllı tahtaları kullanarak eğitimden daha fazla faydalanacak. Bu proje eğitim alanındaki eksiklikleri giderecek. Kırsal alanlarda geleneksel yöntemlerle ulaşılamayan ücra köşelere de, öğrencilerin internet üzerinden her türlü bilgiye ulaşmaları sağlanacak.
 
 

 Global anlamda bilgi ve iletişim teknolojileri tedarikçisi olan Huawei'nin, Fatih Projesine IT ve ICT altyapısı konusunda katkısı olabilir. Fatih Projesiyle ilgili tüm çalışmaları yaklaşık 1,5 senedir yakından takip ediyoruz. Daha önce Çin'de ve Tayland'da eğitim alanında benzer uygulamaları yaptık. Türkiye'de neden olmasın?''
 Congcheng, gerekli önlemler alındığı takdirde Türkiye'nin 2012'de de Çin'le beraber hızlı ekonomik büyüme gerçekleştireceğine olan inancını da dile getirdi.
 
 

 
 
 

Çince bilen ve öğrenenler için hazırlamış olduğumuz formla Çince bilen personel arayan firmaların personel ihtiyacı karşılanacaktır.Ayrıca part-time tercüme ve rehberlik işlerinde de bu formu dolduranlar Çin Kültür tarafından değerlendirilecektir.Bu form sitemizin İnsan Kaynakları bölümündedir.
 
 
 
 
 

Formu doldurmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

http://www.cinkultur.com/Insan_Kaynaklari/Cince_tercumanlik_rehberlik_Basvuru_Formu/
 


 
 

Çince'ye olan ilgi Turkishtime Aralık sayısına konu oldu. Çin Kültür'ün Çince kursları ile ilgili haber yayınlayan Turkishtime Ekonomi Dergisi haberde Çin Kültür Müdürü Mustafa Karslı Öğretmenlerden Yilei Chen, Qianwen Yi ile öğrencilerden Erdal Keser ve  Fatma Cantürk'ün yorumlarına yer verildi.  
 

Turkishtime ekonomi dergisinin Aralık sayısında yer alan haber Candeğer Muradoğlu imzasını taşıyor. Derginin Aralık sayısını bayilerden temin edebilirsiniz.
 

www.cinkultur.com 'un en çok ziyaret edilen bölümlerinden olan Video ve Fotoğraf galerisinde Çin Kültürü, teknoloji, turizm, etkinliklerimiz gibi bir çok galeri bulunmaktadır. Bu galeriler sık sık güncellenerek ziyaretçilerin seyir zevki sürekli canlı tutulmaktadır.
Siz de yayınlanmasını istediğiniz fotoğrafları ve videoların linklerini info@cinkultur.com adresine göndererek galeriye katkıda bulunabilirsiniz. 

 

Video Galerisi İçin Görsele Tıklayınız
 
 

 

Fotoğraf Galerisi İçin Görsele Tıklayınız


China Southern Havayolları Türkiye uçuşlarına 22 Kasım Salı Günü başlıyor. Urumçi aktarmalı olarak Pekin, Shanghai, Guangzhou başta olmak üzere  Çin'in bir çok bölgesine uçacak olan hava yolu şirketi büyük bir promosyonla Türkiye pazarına giriyor. China Southern Havayolları 150 Euro artı vergiler ile Çin uçuşlarını gerçekleştirecek.

Promosyonlu fiyatların hangi uçuşlarda olacağı ile ilgili detayları Çin Kültür kurumlarından IATA üyesi  Turizm Acentası Ligarba Travel'dan öğrenerek bilet kestirmek mümkün.
 
 www.ligarbatravel.com
 
 
Ligarba Travel Tel: 0212 291 73 73
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Çin'in en büyük havayolu şirketi China Southern'in Ajda Pekkan'a reklam yüzü olması için teklif götürdüğü ortaya çıktı. Türkiye'deki ilk uçuşunu 22 Kasım'da İstanbul, Urumçi ve Pekin seferiyle gerçekleştirecek olan şirket; reklam ve tanıtım filmlerinde oynaması için ünlü sanatçı Ajda Pekkan'ı seçti. Teklif, Pekkan'ın bir arkadaşı aracılığıyla ünlü sanatçıya ulaştı. Pekkan'ın firmaya, tatil için gittiği Amerika seyahatinde sonra net bir cevap vereceği açıklandı. Pekkan'ın cevabı ise şimdiden merak konusu...
 

Kaynak: Sabah
 
 

Chengdu Panda Araştırma Merkezi'nde kısa süre önce doğan 12 yavru panda, dün ilk kez ziyaretçilerle tanıştı.

Çin'de bundan 10 yıl önce yapılan son resmi panda sayımı, çoğu bu  bölgede olmak üzere, doğada bulunan pandaların sayısının 1600 olduğunu gösteriyor.

Ülkenin ulusal mirası olarak kabul edilen pandalar, türlerinin yok olmasından şimdilik kurtarılmış olsa da türün devamı hala tehlikede.
 
Kaynak: BBC 
 
 

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 62. yıldönümü İstanbul Sheraton Otel'de düzenlenen bir resepsiyonla kutlandı. Kutlamaya Türkiye'de faaliyet gösteren Çinli şirketlerin temsilcileri ile çeşitli kurum ve kuruluşlardan davetliler katıldı. Resepsiyona İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu'da katıldı. Çin Kültür ve Ligarba Turizm'de resepsiyonun davetlileri arasındaydı.
 
Resepsiyona evsahipliği yapan Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Zhang Qingyang kutlamada bir konuşma yaptı. Başkonsolos Sayın Zhang Qingyang yaptığı konuşmada; gelişmekte olan Çin'in Dünya barışına ve gelişmesine yaptığı katkılara değindi. Çin ve Türk devletlerinin dostluğunun uzun bir tarihe dayandığını belirten Başkonsolos son zamanlarda da iki devlet başbakanlarının iki devlet arasındaki münasebetlerin geliştirilmesine karar verdiklerini vurguladı. Son zamanlarda karşılıklı üst düzey ziyaretlerin sıklaştığını ve ekonomik işbirliğinin de her alanda geliştiğini söyledi.
 
2012 yılında Türkiye'de Çin 2013'te Çin'de Türkiye kültür yılının olacağını hatırlatan Başkonsolos bu sayede iki ülke halkının da yakınlaşacağını belirtti. Bu amaçla çalışan arkadaş ve meslektaşlarına teşekkür eden Başkonsolos Sayın Zhang Qingyang konuşmasının sonunda Türkiye ve Çin'in ebedi dostluk ve sağlığı için kadeh kaldırdı.

Başkonsolos Sayın Zhang Qingyang'tan sonra kürsüye davet edilen İstanbul valisi sayın Hüseyin Avni Mutlu Resepsiyoan davet edildiği için duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Kutlamaya katılan yaklaşık 500 davetli yapılan konuşmalardan sonra Çin Mutfağının lezzetleri eşliğinde davetliler sıcak sohbetler ettiler.

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Uzun yıllardır Çin ve Türk medyasının ilgisini çeken Çin Kültür son olarak Çin'in en önemli TV kanalı olan CCTV'ye konu oldu.
Geçen yıl Phoenix TV ye haber olan Çin Kültür, bu yıl da Türkiye hakkında bir haber program çekmek üzere ülkemize gelen Çin'in merkezi TV kanalı CCTV tarafından haber yapıldı. Yapılan çekimlerde Çince kursları, Çinliler için Türkçe kurslarının yanı sıra Çin Kültür Kurucusu İrfan Karslı ile de ropörtaj bulunuyor. 
Haber program çok yakında CCTV'de yayınlanacak. Bu programda Çin kültür'le birlikte Kapalı Çarşı, İstanbul'daki bazı Çin Restaurantları, ve Türkiye'nin bazı diğer şehirleri de bulunacak.  
 
 

Phoenix TV'de yayınlanan haberimizi için Tıklayınız.
 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

Türkiye’de 2012’de Çin Yılı, Çin’de de 2013’de Türkiye Yılı kutlanacak.
Pekin’de temaslarını sürdüren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Çin Kültür Bakanı Cay Vu ile birlikte konuyla ilgili anlaşmayı imzaladı. Bakan Günay, iki ülkenin çok eski uygarlıklara sahip olduklarını hatırlatarak, Çin’in Türkiye’de, Türkiye’nin de Çin’de tanıtılmasını arzuladıklarını söyledi. Günay, Çin’de kültür alanındaki etkili isimleri ve medya temsilcileri de Türkiye’ye davet etti.
Önümüzdeki yıllarda karşılıklı sergi değişiklikleri yapabileceklerini ifade eden Günay, tarihi Şian şehrindeki Yeraltı Ordusu’ndan asker heykellerinin  Türkiye’de, Topkapı Sarayı’ndaki Çin porselenlerinin de Çin’de sergilenmesi  dileğini aktardı. Bakan Günay’ın Türkiye’ye gelen Çinli sayısını yeterli bulmadıklarını belirtmesi üzerine, Çinli Bakan Cay Türkiye’nin bu konuda tanıtım eksikliği olabileceğini, uçak seferlerinin ve tanıtımın artırılmasıyla daha fazla Çinlinin Türkiye’ye gidebileceğini belirtti.
Bakan Günay ayrıca Çin ile UNESCO’nun Maddi Olmayan Kültürler Listesi için ortak dosya hazırlayabileceklerini kaydederek, buna örnek olarak gölge  oyununu ve makam sanatını gösterdi. Günay ve Cai, görüşmenin ardından 2012 yılında Türkiye’de Çin Yılı, 2013’te de Çin’de Türkiye Yılı düzenlenmesine ilişkin anlaşmayı imzaladı.
 
Kaynak : aa

Çin Fotoğrafları İçin Tıklayınız...                  Türkiye Fotoğrafları İçin TIklayınız...
 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

HAINAN Havayollarının 11 Temmuz – 11 Ağustos tarihleri arasındaki promosyonlu fiyatları aşağıdadır. 
PARKUR                                 ÜCRET                               UÇUŞ TARİHLERİ

URUMCİ                     (gidiş-dönüş) 199.00 EUR       11 Temmuz-18 Temmuz
SHANGHAI                (gidiş-dönüş) 199.00 EUR        11 Temmuz-18 Temmuz
URUMCİ                     (Tek Yön) 100.00 EUR               11 Temmuz-11 Ağustos
SHANGHAI                 (Tek Yön) 100.00 EUR               11 Temmuz-11 Ağustos
• Min Stay : 7  Gün
• Max Stay: 1 Ay
• PVG ve URC den Çin’in farklı noktalarına uygun bağlantılar vardır.
• Fiyatlara vergiler dahil değildir.

HAINAN HAVAYOLLARI

İletişim:
Esra ALHAJ  - Satış Müdürü
Cep: 0530 343 18 27 
E-mail: esra@flyserviceturkey.com.tr
Mars ZHANG – Hainan Havayolları Satış Müdürü
Cep: 0538 643 15 55 
E-mail:fan-zhang3@hnair.com
 
 
 
 
 
 

Çinli arkeologlar, 2009'da başlayan çalışmaların sonunda, Çin Seddi'ne ait yeni kalıntılara ulaştı. Çin'in kuzeybatısında bulunan, Qinghai eyaletindeki kazı çalışmalarında setin 480 metrelik yeni bir duvarı ortaya çıktı.
Bulunan bölümde 51 fener kulesi ve 158 geçiş kulesinin yer aldığı bildirildi. Qinghai Arkeoloji Enstitüsü'nden Ren Xiaoyan, "Seddin yıkılmış olan kısımlarıyla birlikte uzunluğu 6 bin kilometre. Ancak bugün ayakta duran kısım Ming Hanedanı devrinden kalan 2 bin 500 kilometrelik settir. Son bulgularımızla birlikte seddin boyu uzadı diyebiliriz.
Kalıntılar 2 bin 200 yıl öncesine dayanıyor" dedi. Arkeologlar Çin Seddi'nin bazı kalıntılarının zor bulunmasına "geçmişte tabiat şartlarının bazı bölümlere zarar vermesini" gerekçe gösteriyor. Çin Seddi, 2007'de "Dünyanın yeni 7 harikası" ndan biri seçilmişti.
 
 

Kaynak: Milliyet
 
 

Dünya üzerinde 1.300.000.000 kişinin konuştuğu dil olan Çince en çok konuşulan diller arasında 1. sırada. Çince'nin en yakın takipçisi ise 427.000.000 kişinin konuştuğu İngilizcedir. İngilizce dünya üzerinde çok sayıda ülkede konuşulduğu için en çok konuşulan dil olarak bilinmekte fakat Çince konuşan kişi sayısının yarısına bile ulaşamamaktadır. Birçok ülkede konuşulduğu için en yaygın dil özelliğini ise İngilizce elinde bulundurmaktadır.

Türkçe İse en çok konuşulan diller arasında 220.000.000 Kişi ile 5. Sırada bulunuyor.

En çok konuşulan diller sıralaması:

1- Çince: 1.300.000.000
2- İngilizce: 427.000.000
3- İspanyolca: 266.000.000
4- Hintçe: 260.000.000
5- Türkçe: 220.000.000
6- Arapça: 181.000.000
7- Portekizce: 165.000.000
8- Bengalce: 162.000.000
9- Rusça: 158.000.000
10-Japonca: 124.000.000
11- Almanca: 121.000.000
12- Fransızca: 116.000.000
Kaynak: Sabah
 
 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye'nin Çin'deki Kültür ve Tanıtma Müşavirliği, Fransa, Dubai, Mısır, İspanya veAmerikagibi turizm alanının önemli ve tanıtıma çok büyük bütçeler ayıran ülkelerini geride bırakarak, en iyi tanıtım yapan ikinci ülke temsilciliği oldu.
 
 
 

Çin turizm seyahat sektörünün 2010 yılındaki en iyileri, ülkenin en büyük seyahat sitesi olan SOHU kullanıcılarının oylarıyla belirlendi. Türkiye, turizm pazarında önemli konumlarda olan 30 aday ülke arasında Çinlilerden ikinci en yüksek oyu aldı.
 
 
 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Pekin Kültür ve Turizm Müşaviri İlknur Yiğit, yurt dışına çıkmadan önce bilgilenmek isteyen Çinlilerin, daha Türkiye'ye ayak basmadan yaşadıkları memnuniyetin tespit edildiğini belirtti.
 
 
 

Tanıtım faaliyetlerinde, reklamdan daha fazla halkla ilişkiler projelerine ağırlık vermeye başladıklarını ifade eden Yiğit, şunları kaydetti:
 
 
 

''Pazarın beklentilerini doğru tespit etmiş olduğumuz ortaya çıkıyor. Ödül de bunun kanıtı. Çok farklı, yaş, eğitim ve gelir düzeyindeki Çinli'nin Türkiye'yi biliyor ve diğerlerinin önüne koyuyor olması bize daha çok çalışma şevki veriyor. Çinlilere yönelik, Türkiye'nin tesis, hizmet, ulaşım, kalite ve güvenlik bakımından avantajlarının sunulduğu bir tanıtım stratejisi izleniyor.''
 
 
 

Bu arada, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, geçen haziranda Çin'e önemli bir ziyaret gerçekleştirmiş, kültür ve turizm alanında iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla görüşmeler yapmıştı.
 
 
 

AA
 
 
 

 
 
 
 

Çin'in başkenti Pekin'de sivil hava trafiğini rahatlatmak için yeni bir havaalanı inşa edilmesi planlanıyor.      
 
 

PEKİN - Çin basınında yer alan haberlere göre, yeni havaalanının yıllık yolcu kapasitesi en az 60 milyon kişi olacak. Pekin'de halen hizmet veren Başkent Uluslararası Havaalanı, yıllık 73,9 milyon yolcu kapasitesiyle dünyada ikinci sırada bulunuyor. Bu havaalanı 2015 için planlanan 76 milyon yolcu hedefine şimdiden yaklaştı.       
 

Sivil Havacılık Kurumu Başkanı Li Ciaşiang, şu anda Pekin'deki hava trafiğine bir uçuş daha eklemenin mümkün olmadığına işaret ederek, yeni bir havaalanı yapılmasının acil ihtiyaç olduğunu vurguladı.       
 

Hazırlıkların sürdüğünü ve projenin Devlet Konseyi tarafından onaylanması gerektiğini belirten Li, projenin en az 100 milyar yuana yani yaklaşık 15 milyar dolara mal olacağını söyledi.
 


Çinli yetkili yeni havaalanının yeri konusunda bilgi vermedi, ancak Çin basınında daha önce havaalanının inşasının 2010 yılında başlayacağı ve Pekin'in güneyindeki Daşing bölgesinde yer alacağı şeklinde haberler çıkmıştı.       
 

Çin Sivil Havacılık Kurumu, 2011 yılında 11 yeni havaalanının inşasına başlamayı planlıyor.
 

 
 

Çin vizesi