Pekin : 24 Ekim 2019 / 00:22

Çin  takvimine göre içinde bulunduğumuz yıl tavşan yılı. Çin Kültür’ün gelenekselleşen  Bahar bayramı kutlaması geniş bir katılımla yapıldı.

Tavşan yılı kutlamalarına bu yıl da Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Başkonsolos düzeyinde katıldılar. Okan Üniversitesi , Konfüçyüs Enstitüsü, Fatih Üniversitesi , Doğuş Koleji ve Üniversitesi gibi eğitim kurumlarından öğretmen ve öğrencilerin katıldığı programa Çinli ve Türk firmalar dan temsilciler de katıldılar.

Kutlamada bir konuşma yapan Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Zhang Qingyang bir konuşma yaptı. (Özet Konuşma metni aşağıdadır. )

Kutlamada Çin kültürüne ait özelliklerden bazıları eğlenceli yarışma ve oyunlarla Türklere tanıtıldı. Sırası ile “Çince kelimelerden oluşan anlat bakalım oyunu” , “Çin kaligrafisi yarışması” , Çin mantısı ( jiao zi ) yapma yarışması, “ Yemek Çubukları ( Kuai zi) ile yağlı fıstık yeme yarışması” , “Çince Skeç” , “Çince ve Türkçe şarkılar”  söylendi. Bunların yanı sıra Çin Kültür’ün son birkaç yılda yaptığı etkinliklerden bazıların fotoğraflarından oluşan bir slayt gösterisi yapıldı.

Çin Kültür Hizmetleri  Kurucusu Sayın İrfan Karslı Başkonsolos Sayın Zhang Qingyang’a plaket verdi.  YCT sınavında (Çocuklar için Çince seviye sınavı) Türkiye birincisi olan öğrencimiz Müge Solak’ta “Teşekkür Belgesi” ile ödüllendirildi.

Kutlamadan sonra Cafe Lotus’ta Çin Mantısı ( Jiao zi) ziyafeti verildi. Katılımın yüksek olduğu programın anısı için davetlilere peluş tavşan dağıtıldı.
 
 

Kutlama Fotoğrafları İçin Tıklayınız (1.Albüm)...

Kutlama Fotoğrafları İçin Tıklayınız (2.Albüm)
 
 
 

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Zhang Qinyang'ın Konuşma Metni ( Özet Metin)
 
 
 

Buraya gelen Türk arkadaşlara ve herkese merhaba;

Bugün İş arkadaşlarımla beraber Türkiye’de düzenlenen bu eşsiz programa katılmaktan çok mutluyum.

Burada bulunanlardan bazıları Çince derslere katılan arkadaşlarımız, bazıları ise ebeveyn, sizlerin Çin kültürüne olan ilginiz ve Çin’i anlamanız sayesinde Türkiye-Çin arasında dostluk anahtarları oluşmuştur. Biz de bu dostluk anahtarını destekliyoruz.

Öncelikle, Ben ve Başkonsolosluğumuz ile tebriklerimizi iletiyoruz, Bu (Bayram) Çin’in eski geleneksel bir kültürüdür. Yeni  yıl içersinde herkese  başarı, sağlık diliyorum ve iyi dileklerimi sunuyorum.

Bizler çok mutluyuz, Çin- Türk kültür alışverişi,  her geçen yıl daha samimileşiyor. Çin Kültür Hizmetleri 2002 yılında kurulduğundan bu yana giderek daha da büyüyerek bizlerden tebrik almayı başarmıştır.

Bizler de Türk dostlarımızın bu yola girdikten sonra, kısa bir zamanda çok çalışarak iletişim aracını (Çinceyi) kavramasından dolayı çok memnun olduk. Çin ve Türkiye arasında kurulan arkadaşlık ve dostluk gelişmiştir.

Burada ben de anne babaların çocuklarına dil gelişimi için sunduğu desteklerden ötürü teşekkürlerimi sunarım.  Bizler dil öğrenen çok genç öğrencilerin ve 60 yaşını geçmiş yaşlıların olduğunu bilmekteyiz. Onların bu ciddi öğrenme başarısı karşısında bizler hayranlık duyuyoruz.

Dilimiz geliştikçe bizler arasındaki güç artar. Dostluğumuz derinleşir, İş ilişkilerimiz daha da gelişir, bu yüzden Çince öğrenmeye gelin. Aynı zamanda Türkçe ve diğer dilleri öğrenen Çinli arkadaşlarımız gittikçe çoğalabilir. Böylelikle her iki ülkede kültür alışverişi ve eğitimi teşvik edilmiş olur.

Bundan dolayı bizim Başkonsolosluğumuz da öncelikle bu eğitim öğrenilmesini kolaylaştırmak için destek sağlayabilir, ikinci olarak ta Çince öğrenmeye gelen arkadaşlar Çin’e gidip Çinceyi yerinde öğrenme fırsatı yakalayabilir.

Çin ve Türkiye arasındaki dostluğumuzun sonsuza dek sürmesini diliyorum.
İş ilişkilerimizin de daha gelişmesini ve rahatlamasını diliyorum.

Son olarak herkesin burada mutlu bir gün geçirmesini, aynı zamanda herkesin yeni yıl içersinde en büyük  başarıları kazanmasını diliyorum.

İşte, öğrencilikte, yaşamda… ve birkaç ay geçtikten sonra herkesle Türkçe iletişim kurmayı diliyorum.
 
 
 
 

Çin vizesi