Pekin : 23 Ocak 2019 / 17:55
 Öğretmenler Günü Kutlamamız Yapıldı
Türkiye’deki Çince öğretmenleri için her yıl düzenlediğimiz öğretmenler günü kutlamamız yapıldı. Kutlamaya Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Sayın Chen Su ve beraberindeki heyet ile İstanbul Üniversitesi Çin dili ve edebiyatı bölüm başkanı Sayın Eyüp Sarıtaş, Okan Ünviersitesi Çince mütercim tercümanlık bölüm Başkanı Sayın Song Chunju ve Öğretim Üyesi Serpil Meltem Arslan, Okan Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü Direktörü Sayın Liu Qiang, Doğuş Üniversitesi Çince Öğretim Üyesi Sayın Linlin Biçer, Özyeğin Üniversitesi öğretim üyesi Sayın Lale Güner, Heybeliada Anadolu Lisesi Çince öğretmeni Sayın Duygu Ersoy, İsmek Çince öğretmeni Sayın Ma Xiao Yuan ve Lotus Eğitim Kurumları’nın Çince öğretmenleri hazır bulundular.  
 
Programın fotoğrafları için linke tıklayınız.
 
 
 
Programdan önce misafirler Çin ve Türk kültürünün tanıtıldığı masalarda bilgiler aldılar. Bu bölümde Çin’in en önemli kültürel unsurları olan Kaligrafi, Go oyunu, xiang qi, Ma jiang, Çin çayı, Pekin operası, Kağıt kesme sanatı ile Türk kültüründen ebru sanatı tanıtıldı. Misafirler sanatları uygulama şansı da buldular. 
Programda Başkonsolos Yardımcısı Sayın Chen Su, derneğimizin düzenlediği etkinliklerden ve eğitimlerden övgü ile sözetti. Okan Üniversitesi Çince Mütercim Tercümanlık Bölüm Başkanı Sayın Song Chunju ise Çince eğitimlerin gelişmesi konusunda gösterilen çabayı takdr ettiklerini belirtti. Derneğimizin Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İrfan Karslı ise konuşmasında öğretmenlerin insanlığa yol gösterici olduğuna ve onların ışığı sayesinde sevgi dilinin hakim olacağına olan ümidini dile getirdi. Derneğimizin Çin Konseyi Başkan Sayın Chen Yilei ise derneğimizin faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. 
Birbirinden eğlenceli etkinliklerin yapıldığı programımıza ilgi yoğundu. Çince eğitim veren bir çok kurum programımızda etkinlik gerçekleştirdiler. Çeşitli yarışmalar, şarkılar ve video gösterimleri olan programımızda Kayseri Aslanı Çin İşi filminin başrol oyuncularından Nigar Kuddüs’te Çin halk danslarından örnekler gösterdiği programımız Tozlu Sahne Tiyatrosu’ndan Hacivat ve Karagöz oyunu ile kapanışı yapıldı. 
Programımızın sunuculuğunu dernek gönüllülerimizden Burak Necati Acar ve Chen Wen Yi yaptılar. Programın hazırlanmasında 30’un üzerinde Çinli ve Türk dernek üyemiz görev aldı. 
 
 
Çin vizesi