Pekin : 01 Haziran 2020 / 12:27
Doğuş Üniversitesi Yabancı Diller Birimi ve Çince Kulübü’nün organize ettiği “Kariyerim ve Çince” seminerine Doğuş Üniversitesi Yabancı Diller Birim Başkanı Tuğba N. Kın, Çince öğretmeni Linlin Biçer ve Türk Çin Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Karslı katıldı. 
 
Seminerde Mustafa Karslı, Çince’nin kolay öğrenilen bir dil olduğunu söyleyerek. “Biz Türkler Çince’ye ön yargı ile yaklaşıyoruz. Çin yazısının (Hanzı) öğrenilmesi imkânsız olduğunu düşünüyoruz. Bunlar tamamen yanlış ve temelsiz bilgiler, önyargılar. Türkçenin gramer yapısı Çince’den daha zor bir dil olduğunu söylesem ki doğrudur salondaki herkes şaşıracaktır. Çince karakterleri bizi korkutuyor bu doğrudur ama o karakterlerin belirli bir mantığı var. Örneğin Çİnce’deki insan anlamına gelen karakter birçok karakterin içinde var dolayısıyla o karakterin insanla ilgili olduğunu görebilirsiniz. Ya da “su” karakteri suyla ilgili hemen bütün karakterler içinde vardır. İnsan karakteri yürüyen bir kişi karakteridir su da damla karakteridir. Hiyeroglif yazının emojileri saymazsak modern çağdaki temsilcisi Çin karakterlerdir. Çince karakterleri öğrenmek yapboz çözmek gibidir çok da eğlencelidir” dedi.
 
Türk Çin Kültür Derneği ve Lotus Eğitim Kurumu’nun yaklaşık 20 yıldır Çince öğretmek ve Çin kültürünü tanıtmak için çalışmalar yaptığını söyleyen Karslı, Çince öğrenmenin kariyer açısından önemli olduğunu vurgulayarak “Çin ekonomisi 21. Yüzyıla çok büyüyerek girdi. Dünyanın her tarafında Çinli firmalar şubeler açıyor. Son zamanlarda Türkiye’ye de de ciddi yatırımlar yapıyorlar. Finans ve enerji sektöründe ve diğer sektörlerde yüzden fazla Çinli firma Türkiye’de Çince bilen Türk istihdam etmek istiyor. Yani Çinceniz iyiyse kesinlikle iş bulursunuz” dedi. 
 
Söyleşi sonrasında Doğuş Üniversitesi Çince Kulübü öğrencilerine Çin çayı ikram edildi. Çin kaligrafisi ve İsminizin Çincesi stantlarında tanıtım yapıldı.
Çin vizesi