Pekin : 05 Ağustos 2020 / 17:04
 Aksiyon Filmlerinin Efsane İsmi Jackie Chen 
Madame Tussauds İstanbul’da
 
Rol aldığı aksiyon filmleri ile sinemaseverlerin gönlünde ayrı bir yer edinen, dünyanın en ünlü Uzak Doğulu film yıldızlarından Jackie Chen, Madame Tussauds İstanbul’daki yerini aldı. 12 Şubat Salı günü Türk Çin Kültür Derneği işbirliği ile Madame Tussauds İstanbul’da gerçekleşen lansmana sanatçının hayranları da ilgi gösterdi.
250 yıllık tarihe sahip dünyaca ünlü balmumu müzesi Madame Tussauds, İstanbul’daki merkezinde yer alan figürlerine bir yenisini daha ekledi. Bugüne kadar 100’ün üzerinde filmde rol alan ve akrobatik dövüş stili ile sinemaseverlerin gönlünde ayrı bir yer edinen Jackie Chen, artık Madame Tussauds İstanbul’da…
 
Türk Çin Kültür Derneği işbirliği ile 12 Şubat Salı günü Madame Tussauds İstanbul’da gerçekleşen lansman, Türkiye ve Çin arasındaki dostane ilişkileri bir kez daha pekiştirdi. Tai Chi ustası Esat Ataç’ın eğitmenliğindeki Wudang Principle İstanbul’un gösterisi ziyaretçilere keyifli anlar yaşatırken; Madame Tussauds İstanbul, ziyaretçilerin figüre uygun bir kompozisyonda poz verebilmesi için güne özel bir dekorasyon da hazırladı. Lansmana katılanlar, Jackie Chen figürüyle poz verirken forma giydi. 
Etkinliğe katılanların ilgisini çeken aktivitelerden birisi de Çinli sanatçı Huan Zhang (Emilia) tarafından gerçekleştirilen Çin Çay Seremonisi oldu.  Türk Çin Kültür Derneği’nin, Madame Thussauds İstanbul’daki lansmana katılan ziyaretçiler için özel olarak hazırladığı Çay seremonisi, ev sahibinin konuklarına ve doğaya saygısını ifade ettiği için Çin kültüründe önemli bir yere sahip. 
 
Jackie Chen figürünün yapımına 2000 yılında başlandı
Jackie Chen’in figürünün yapımına 2000 yılında Hong Kong’da düzenlenen ölçüm çalışmaları ile başlandı. Yüzlerce vücut ölçüsü ve fotoğraf çekiminin ardından oluşturulan figürün saç tasarımı ise, sanatçının 11. Uluslararası Şangay Film Festivali’nin açılışındaki saç modeli referans alınarak hazırlandı. Her detayı için ustalıkla çalışılan figürün kostümü ise 2005 yılında düzenlenen The Petronas Malaysian Grand Prix Ice Gala’sındaki kıyafeti birebir kopya edildi. Jackie Chen, dünyadaki Madame Tussauds’ların pek çoğunda ziyaretçilerin en beğendiği figürler arasında yer alıyor. 
 
Kariyeri boyunca 100’ün üzerinde filmde rol aldı
Filmlerindeki tehlikeli sahnelerde dublör kullanmayan ve tüm zorlu hareketlerin üstesinden ustalıkla gelen Jackie Chen, 1954 yılında Hong Kong’da doğdu. Gerçek adı Chen Kong Sang olan Jackie Chen, sinema kariyerine 1962 yılında çocuk oyuncu olarak başladı. O tarihten bu yana aralarında gişe rekorları kıran Rush Hour (Bitirim İkili) serisi, Rumble in the Bronx (Tehlikenin İçinde)  ve Shanghai Noon (Şangaylı Kovboy) da dâhil olmak üzere 100’ün üzerinde filmde rol alan ünlü oyuncu, aynı zamanda iyi bir dövüş ustası, yapımcı, senarist, dublör, dublör koordinatörü, ses dublajcısı, kameraman ve şarkıcı. Jackie Chen, 2008 Pekin Olimpiyatları’nın kapanış töreninde “Hard to Say Goodbye” şarkısını da seslendirdi.
 
Go oyununu tanıtmak için düzenlediğimiz ilk seminerimizi tamamladık. Binlerce yıl geçmesine rağmen dünyanın çeşitli yerlerinde, hâlâ aynı kurallarla oynanan Go oynuna ilginin devam etmesi bizim için mutluluk vericiydi. Seminerimizde Go eğitmenleri Alperen Yaşar ve Emre Ak (Dr. Go) oyunun tarihi, sanat ve felsefedeki yeri ve kuralları hakkında bilgiler verdiler. Ayrıca örnek birkaç oyun göstererek oyuncuların bir oyunun nasıl başlayıp nasıl bittiğine dair temel bilgilere sahip olmalarını sağladılar.
 
Milattan önce 2000’li yıllara dayanan köklü bir tarihe sahip bir oyunu anlatmak her ne kadar birkaç saat içerisinde mümkün olmasa da, öğrencilerimizin yetenekleri ve ilgileri hızlı bir başlangıç yapmamızı sağladı. Eğitim sonrasında öğrenciler arasında gerçekleşen maçlarla öğrenilenler pekiştirildi. Bu sürede eğitmenlerimiz zaman zaman oyun oynayarak, zaman zaman ise oyuncular arasında oynanmış ve tamamlanmış oyunlar hakkında yorumlarda bulunarak öğrencilere destek oldular. Etkinliğimize katkılarından dolayı İstanbul Go Oyuncuları Derneği'ne teşekkür ederiz. 
 
Go eğitimleri çok yakında Türk Çin Kültür Derneği’nde başlıyor. Eğitimlerle ilgili detaylı bilgiyi web sitemizden ve 0212 291 45 30 numaralı telefondan edinebilirsiniz.
 
 Türk-Çin Kültür Derneği konferans salonunda Tai Chi Eğitmeni Seçkin Köknar tarafından Tai Chi ve Felsefe semineri düzenlendi. Seçkin Köknar, Batı Felsefesiyle Taoizm arasındaki farklılıkları, Tai Chi’nin çıkışında Taoizm felsefesindeki Yin-Yang uyumunu ve Budizm’in Taoizm’e etkisini karşılıklı sorularla anlattı. 
Tai Chi’nin Uzakdoğu dövüş sanatlarının kaynağı olduğunu ifade eden Köknar, Tai Chi’nin herkes tarafından rahatlıkla öğrenebileceğini ve son zamanlarda milyarlarca insanın Tai Chi yaptığını söyledi. Seminerde Tai Chi’den uygulamalı örnekler sunuldu. Üç saat süren etkinlik sırasında dinleyicilere Türk-Çin Kültür Derneği tarafından Çin Çayı ikram edildi.
0212 291 45 30 'dan Tai Chi eğitimlerimiz ile ilgili bilgi alabilirsiniz.
 
Doğuş Üniversitesi Yabancı Diller Birimi ve Çince Kulübü’nün organize ettiği “Kariyerim ve Çince” seminerine Doğuş Üniversitesi Yabancı Diller Birim Başkanı Tuğba N. Kın, Çince öğretmeni Linlin Biçer ve Türk Çin Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Karslı katıldı. 
 
Seminerde Mustafa Karslı, Çince’nin kolay öğrenilen bir dil olduğunu söyleyerek. “Biz Türkler Çince’ye ön yargı ile yaklaşıyoruz. Çin yazısının (Hanzı) öğrenilmesi imkânsız olduğunu düşünüyoruz. Bunlar tamamen yanlış ve temelsiz bilgiler, önyargılar. Türkçenin gramer yapısı Çince’den daha zor bir dil olduğunu söylesem ki doğrudur salondaki herkes şaşıracaktır. Çince karakterleri bizi korkutuyor bu doğrudur ama o karakterlerin belirli bir mantığı var. Örneğin Çİnce’deki insan anlamına gelen karakter birçok karakterin içinde var dolayısıyla o karakterin insanla ilgili olduğunu görebilirsiniz. Ya da “su” karakteri suyla ilgili hemen bütün karakterler içinde vardır. İnsan karakteri yürüyen bir kişi karakteridir su da damla karakteridir. Hiyeroglif yazının emojileri saymazsak modern çağdaki temsilcisi Çin karakterlerdir. Çince karakterleri öğrenmek yapboz çözmek gibidir çok da eğlencelidir” dedi.
 
Türk Çin Kültür Derneği ve Lotus Eğitim Kurumu’nun yaklaşık 20 yıldır Çince öğretmek ve Çin kültürünü tanıtmak için çalışmalar yaptığını söyleyen Karslı, Çince öğrenmenin kariyer açısından önemli olduğunu vurgulayarak “Çin ekonomisi 21. Yüzyıla çok büyüyerek girdi. Dünyanın her tarafında Çinli firmalar şubeler açıyor. Son zamanlarda Türkiye’ye de de ciddi yatırımlar yapıyorlar. Finans ve enerji sektöründe ve diğer sektörlerde yüzden fazla Çinli firma Türkiye’de Çince bilen Türk istihdam etmek istiyor. Yani Çinceniz iyiyse kesinlikle iş bulursunuz” dedi. 
 
Söyleşi sonrasında Doğuş Üniversitesi Çince Kulübü öğrencilerine Çin çayı ikram edildi. Çin kaligrafisi ve İsminizin Çincesi stantlarında tanıtım yapıldı.
TÜRK ÇİN KÜLTÜR DERNEĞİ VE TURUNCU BALIK İŞBİRLİĞİ İLE 
İletişim ve Motivasyon Uzmanı Raşit Yemişen Sunumuyla
Etkinlik Ücretsiz Rezervasyon Zorunludur.
Eğitimin Amacı: Katılımcılarının daha az zamanda daha çok iş yapabilmelerini sağlamak, hayatta önceliklerini belirlemede yardımcı olmak, zamanla yaptıkları yarışı kazanmak ve zamanı daha etkin kullanabilmelerini sağlamak amaçlanmıştır.
Eğitimin İçeriği: 
• Yönetim becerileri
• Stresle başa çıkma teknikleri
• İkna eğitimi, karar alma- swot
• Zaman baskısı kaynaklı stres yönetimi
• Müzakere teknikleri, zaman planlama
• Pozitif ilişki yönetimi, analitik düşünme becerileri
• Risk alma- belirsizlikle mücadele
• Sonuç üretebilme- organize olabilme becerisi
• Liderlikte yeni paradigmalar ve yeni yaklaşımlar
• Çatışma yönetimi
• Liderlikte ahenk, uyum ve güven yaratmak
• Liderlikte yeni vizyon, misyon bildirimleri
• Doğru sorular sormak ve sorularla yönetmek
• Sözlerle ve söylemlerde ustalık
• İkna Mühendisliği, liderlikte NLP
• Yeni Mental modeller ve değişim düzeyleri
• Değişim ve gelişim yaratmak, bağlılık ve güven oluşturmak
• Kişisel bütünlük ve uyum ile zamanı etkili kullanmak
• Özgüven ve özgüven geliştirmek
• Belirsizliklerle baş etmek ve zihinsel dayanıklılık
• Liderlik Özellikleri ve Türleri
• Hedeflerle Liderlik
• Liderlik Sitilinizi Değiştirmek
• Liderlerin Kişilik Tipleri
• Farklılıkları değerlendirmek: ve farklılıkları fırsata dönüştürmek
• İnsanları Etkileme ve Sürükleme Teknikleri
• Delegasyon
• Başarılı bir lider neleri iyi yapar
• Liderlik tarzları: Hangi tarzları hangi durumlarda kullanmak gerek?
• Ekibinizi motive etmek için yapabileceğiniz uygulamalar
• Liderlik gelişim planı
• İmaj Yönetimi
• İletişim ve iş birliği
• Beden Dili ve Sesin Kullanımı
• Kişisel İmajHenüz bir şirketiniz yoksa ve sermayeniz az olduğu halde e-ticaret yapmak istiyorsanız ve nerden başlıycağınızı bilmiyorsanız bu seminer tam size göre.  Amazon FBA programı ile e-ticaret sektöründe tecrübe kazanabilirsiniz. Çinden aldığınız ürünleri doğrudan Amerika pazarına satabilirsiniz.
 
Bu seminerde öğreneceğiniz programın avantajarı:
-Şirket kurmanız şart değil (belli bir gelir seviyesini geçene kadar)
-Düşük sermaye ile yapılabilir ($1000 ve üstü)
-Son tüketici ile Amazon muhatap olur
-Ürünlerin tek tek kargolanması ve iadelerle ile uğraşmazsınız
-Stok takibi çok kolaydır yapılan satışları anlık görürsünüz
Kısaca seminer içeriği:
-Mağaza kurulumu
-Çinli üreticilerle temas ve ürünleri bulma
-Doğru ürün listeleme
-Etkin reklam
-Pazarlama teknikleri
-Gümrük, vergi, tahsilat, depo
Seminer ücretsiz olup kontenjan 60 kişi ile sınırlıdır
Gelmek isteyen katılımcıların facebook sayfamızdaki formu doldurmaları gerekmektedir
Tarih ve Saat: 04/02/2018 14:00-16:30
Konuşmacı: Umut ÜÇER
-Bilgisayar Mühendisi
-Dijital Marketing Uzmanı
-Proje Yöneticisi ve Takım Lideri
-Amazon FBA Satıcısı

form linki: https://goo.gl/forms/5G3Xw0qWaZfDcDU62
Ülkemizin öncü Tai Chi eğitmenlerinden Seçkin Köknar ile Kung Fu , Tai Chi ve Felsefe üzerine bir söyleşi gerçekleştirilecektir. Derneğimizin Yaşam Enerjisi Kulübü tarafından organize edilen etkinliğe katılım ücretsizdir. Rezervasyon için aşağıdaki numarayı arayınız.
Rezervasyon Tel: 0212 291 45 30

Derneğimizin Çinli oyuncu "cast hizmeti" , dekor,  kostüm, kültürel danışmanlık ve tercüme gibi bir çok alanda görev aldığı "Kayseri Aslanı Çin İşi Filmi" vizyona girdi. Başrollerinde Ulaş İnan Torun, Asuman Dabak, Algı Eke, Ali Çatalbaş gibi bir çok ünlü oyuncunun rol aldığı filmde Türk Çin Kültür Derneği'nin organizasyonu ile Nigar Kuddus, Yu Zi Kuan ve bir çok Çinli oyuncu da rol aldı.
 
Çin'deki temsilcilerimiz yoğun çalışmalar yaptılar; Filmin Çin sahnelerindeki mekanların gerçekleri ile benzeşebilmesi için Shanghai temsilcilerimiz yoğun çalışmalar yaptılar. Ayrıca Çin'den gelecek oyuncular için de bir çok ajansla eş zamanlı olarak çalışılarak en rollere en uygun oyuncular seçildi. Dekor ve kostüm çalışmaları için de Çin'den çok sayıda malzeme Türkiye'ye getirildi. 

En kalabalık Çinli oyuncu grubu; Filmin çekiminde gerek Çinli figüranlar gerekse diğer Çinli oyuncuların belirlenmesi de Derneğimizde gerçekleşti. Film şu ana kadar Türkiye'de çekilen filmler arasında en kalabalık Çinli oyuncunun rol aldığı film durumunda. 

Çinli oyuncularımız setin neşe kaynağı oldular;
Özellikle "Çinli gelin" rolünü oynayan Dansçı ve Kungfu eğitmeni Nigar Kuddüs'ün ( Luan ) kavga sahnesindeki performansı göz doldurdu. Profesyonel dansçı ve Kung Fu eğitmeni olan Nigar Kuddüs ile babasını canlandıran Yu Zi Kuan ( Mafya Babası) hem oyunculuktaki başarıları hem de neşeli kişilikleri ile tüm set ekibinin moral kaynağı oldular.  Kayseri ve İstanbul'daki çekimler oldukça uzun ve yorucu geçti. 
Filmin çekiminin yapıldığı mekanlarda vatandaşlarımız çekimleri ve Çinli oyuncularımızı meraklı gözlerle izlediler. 

Yönetmenliğini Ali Demirel'in yaptığı komedi türündeki " Kayseri Aslanı Çin İşi " filmi vizyona girdi. Film kısa süre içinde Türkiye'nin tamamına yaygın olarak 300 salona yayılmış olacak. 

 
 ÇİCE MERAKLILARI PİKNİKTE BULUŞTU!
Çince öğrencileri ve hocalar hafta sonu unutulmaz bir piknik yaptılar. Çeşitli üniversite ve kurumlardan Çince meraklısı arkadaşlarla Çinli öğretmen ve Türk Çin Kültür Derneği gönüllüleri Heybeliada'da bir araya geldiler. Gün boyu eğlenceli aktiviteler yapıldı. 
 Hayrullah Kefoğlu Anadolu Lisesi'ndeydik!
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerine konuk olduğumuz Hayrullah Kefoğlu Anadolu Lisesi'nde eğlenceli bir gün yaşadık. Çin kültür tanıtımlarının büyük ilgi gördüğü günde gençler isimlerinin Çincelerini derneğimizin Çinli gönüllülerine yazdırdılar.
 
Aslan dansı tai ji ve go oyunu Çin çayı, yemek çubuğu kullanma, kaligrafi gibi bir çok etkinliğin yapıldığı şenlikte panda kostümlü arkadaşımız tüm gençleri coşturdu.
Başöğrt. Dr. Bahire EKEN ve Okul müdür yardımcısı Suna Özcan Kuru ve tüm öğretmenlerimize bizleri kutlamalarına davet ettikleri ve Çin Kültürünü gençlere tanıtma fırsatı verdikleri için çok teşekkür ederiz.
 RITZ-CARLTON HOTEL'DE TAI CHI YAPTIK
 
Ritz-Carlton Hotel Personeli ile Tai Chi etkinliği düzenlendi. Otelin avlusunda düzenlediğimiz etkinlikte Tai Chi hocalarımızdan Seckin Koknar hocamız, otel personeline kısa bir bilgilendirmeden sonra küçük bir eğitimi verdi.
 
Katılımcıların ilgisi dolayısı ile eğitim beklenenden çok daha uzun sürdü. 
Kısa süre içerisinde Türk Çin Kültür Derneği ve Ritz Carlton Hotel / Spasoul güzel sürprizlerle tekrar bir araya gelicekler. Tüm Tai Chi meraklılarının takipte kalmalarını öneriyoruz.
 
Çin vizesi