Pekin : 02 Nisan 2020 / 05:54
Turizm haftası kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte birçok öğrenci ve katılımcıya Çin kültürünü tanıtma imkanı bulduk dernek gönüllüsü arkadaşlarımızın katılımıyla gerçekleşen stand faliyetlerimizde, Çin kültürü ve eserlerini tanıttık. Çok verimli geçen etkinliklerde Standımıza olan ilgi oldukça yoğundu. Organizatör okula ve faaliyet ekibimize teşekkür ediyoruz.
 Buz şehride olarak bilnen Harbin'de bu yıl  31.'si düzenlenen  Harbin Buz Festivali bugün itibariyle başladı festival 05.02.2015 tarihinde sona erecek. Heryıl birbirinden güzel heykellerin ve sanat eserlerinin yapıldığı festivale bu yıl da yoğun ilgi bekleniyor.

04-11-2014
 Çin kültüründe bahçeler ve parklar çok büyük bir önem taşıyor. İmparatorluk saraylarının çevresinde hep bakımlı, çiçeklerin, ağaçların, yürüyüş yollarının ve süs havuzlarının bulunduğu bahçeler yer alıyor. Bu bölgeye geldiğimizde ilk önce geleneksel Uzak Doğu mimarisi tarzında inşa edilmiş binalar ve kırmızı Çin Lambalarıyla süslü sokaklar bizi karşılıyor. Shanghai’da hava genellikle nemli ve hafif yağmurlu olduğundan, her yerde şemsiye ile dolaşıyoruz. Sokakları adeta labirent gibi olan bu bölgede turistler ve yerli halk birbirine karışmış bir halde hem geziyor, hem alışveriş yapıyor. Küçük dükkanlarda geleneksel Çin yemeği, karides, balık ve deniz ürünleri gibi yiyecekler satılıyor. Ayrıca kolye, yüzük, bileklik gibi çeşitli takıların ve elektronik eşyaların satıldığı dükkanlar da bulunuyor. Burada birkaç takı dükkanına uğruyoruz. Ben özelikle kolyelere çok meraklı olduğumdan hemen dikkatimi çeken birkaç tanesine bakıyorum. Hepsi birbirinden güzel görünüyor.  Satıcı hanımefendilerden bir tanesine beğendiğim kolyeyi gösteriyorum. Aynı kolye birleştirme şekli değiştirilerek 3 farklı şekilde takılabiliyormuş. Çok etkileyici ama fiyatı bana biraz pahalı geldiğinden alamıyorum. Kalabalık ve dar sokaklardan geçerek asıl varmak istediğimiz yer olan Yu Yuan Bahçelerine varıyoruz. 


 
Yu Yuan Bahçeleri, Shanghai’da görülebilecek en güzel yerlerin başında geliyor. Ming Hanedanlığı döneminde 1577 yılında Pan Yunduan adında üst düzey bir devlet yöneticisi, bu bahçeyi anne ve babasının yaşlılık dönemlerini  huzur ve mutluluk içersinde geçirmesi amacıyla özel olarak yaptırmış. “Yu” Çince memnuniyet anlamına geliyormuş. 


 
Pan ailesinin zor günler geçirdiği 1760 yılında bahçe zengin tüccarlara satılmış. Afyon savaşları sırasında burası büyük hasar görmüş. Bugün gezdiğimiz bahçeler son şeklini 1956-1961 yılları arasında yapılmış restorasyon ile almış.


 
Yangtze Nehrinin güney bölgesinde bulunan en yaşlı ve en büyük kaya (14m yüksekliğinde) bu bahçenin içinde bulunuyor.  Kayanın alt tarafında Cuixiu Hall denilen yaşlı ağaçlarla ve güzel çiçeklerle çevrili çok hoş bir bölüm bulunuyor.

 
“Sansui” Çince’de merhametli ve şanslı anlamlarına geliyor. Sansui Hall misafir ağırlamak amacıyla 1760 yılında inşa edilmiş. Bahçede yer alan en ferah ve en büyük yapıdır. 
 
Yule Pavilion ve Wanhua Chamber bölümlerini gezerken kanallar , süs havuzları, bahçeler ve doğal güzellikler birbiri ardına sıralanıyor. Wanhua Chamber’ın önünde bulunan iki yaşlı ağaçtan bir tanesinin (Maidenhair tree-Ginkgo biloba) bahçenin ilk sahibi tarafından dikildiği söyleniyor. 


 
Wanhua Chamber’ın doğusunda bulunan the Dianchun Hall bölgesinde Hexu Hall, Relic Hall, Ancient Well Pavilion ve the Acting-and-Sing Stage bulunuyor. The Dianchun Hall 1853-1855 yılları arasında Qing Hanedanlığına karşı savaşan Xiaodao Hui’nin karargahlığını yapmış. Xiaodao Hui tarafından yapılan bozuk paralar ve mermiler burada sergileniyor. 


 
Yuhua Hall bölümünde Yangtze Nehri’nin güney bölgesinde bulunan en ünlü üç Yeşim Taşından bir tanesi bulunuyor ( diğer ikisi Suzhou’da bulunan Duanyun Feng ve Hangzhou’da bulunan Zhouyun Feng). Taşın yüksekliği 3.3 m ve 72 adet deliği bulunuyor. Rehberimizin anlattığına göre bu taşın altında bir ateş yakıldığında dumanı bu deliklerden sızarak taşa büyülü bir hava veriyormuş. Taşın üstünden su döküldüğünde ise suyun taşın deliklerinden çıkması izleyenlere muhteşem bir görüntü veriyormuş. Bahçenin ilk sahibi Pan Yuduan bu taşa o kadar hayranmış ki bu muhteşem görüntüyü seyredebilmek için taşın hemen karşısına Yuhua Hall’ü inşa ettirmiş. Bu binanın içi Ming Hanedanlığı’nın doğallığını ve zarafetini yansıtmak amacıyla gül ağacından yapılmış mobilyalarla döşenmiş. 
 
İç bahçe 1709 yılında ayrı olarak inşa edilmiş ama şimdi süs havuzları, çiçekleri ve muhteşem manzaralarıyla Yuyuan Bahçelerinin bir parçası haline gelmiş.
 
 
 
Bahçeye Giriş Ücreti:
CNY 40 ( 1 Nisan-30 Haziran ; 1 Eylül- 30 Kasım)
CNY 30 ( 1 Temmuz-31 Ağustos ; 1 Aralık- 31 Mart)
Açık olduğu saatler:
8:30-17:30 (Saat 17:00’dan sonra bilet satışı yoktur)
Ulaşım:
Otobüs: 
11,26,64,304,736, 801, 920, 926, 930 nolu otobüs hatları kullanılabilir.
İnilecek durak: Xinbeimen (Renmin Road ve Lishui Road)
City Sightseeing Bus kullanılırsa “Yuyuan Garden” durağında iniliyor.
Metro:
Line 10 metro hattı kullanılıyor ve Yuyuan Station durağında iniliyor. Exit 1 takip edilerek çıkılıyor.

www.supergezginler.com
 

 

Çin vizesi