Pekin : 04 Ağustos 2020 / 20:36

2011 yılında Motorola’yı yaklaşık 12.5 milyar dolara satın alan Google bu kez 2 yıl sonra şirketi Çin merkezli teknoloji devi Lenovo’ya 2.91 milyar dolara sattı.

Son dönemde özellikle robotlar üzerine şirketler satın alan ve kârlılığını bu yönde artırmaya gayret eden Google 2 yıl önce Motorola’yı satın almış ve 10 binin üzerindeki patente de sahip olmuştu. Ancak Motorola’dan beklediği verimi alamayan internet devinin Motorola’nın son çeyreği 200 milyon dolar zararla kapamasının ardından 'acaba Motorola’yı satar mı’ sorusu tartışılmaya başlamıştı.

Ve spekülasyonların doğru çıktığı bu sabah saatlerinde anlaşıldı. Lenovo’nun Motorola’yı satın almak için Google’a 3 milyar dolarlık bir teklif götürdüğü ve Google’ın bu teklifi kabul ettiği açıklandı. Alımla birlikte Çinli şirket Motorola’nın yaklaşık 2 bin patentini de üstüne almış oldu.

2.91 milyar dolarlık ödemenin 660 milyon doları nakit, 750 milyon doları Lenovo'nın adi pay senetleri ile peşin ödenecekken, geri kalan yaklaşık 1,5 milyar dolar ise üç yıllık taahhüt ile ödenecek.

ÇİN’İN EN BÜYÜK TEKNOLOJİ ŞİRKETİ

1984 yılında kurulan ve bilgisayar pazarına 21 yıl sonra giren Lenovo IBM’in bilgisayar bölümünü satın alarak bu alana adım attı ve o günden bu yana dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden biri oldu. Motorola alımıyla birlikte bilgisayar sektöründeki başarısını mobil cihazlara da taşıması beklenen Lenovo’nun sektöre gelişiyle telefon pazarının iyice kızışacağı söylenebilir.

KAYNAK : Hürriyet
Çinli Oasis Games'in katılımı ile büyük sükse yapan GameX 2013 fuarı Lütfi Kırdar Fuar Merkezi'nde yapıldı. Fuara büyük bir standla katılan Oasis Games'in Türkiye Temsilcisi Vokan XU'nun yönetimindeki ekip Türk oyunseverleri tanıtım alanlarında konuk etti. Kurdukları çok sayıda bilgisayar ile Legend Online, Fire Shot , Koruyucu, Kung Fu , Knight Saga gibi oyunlarını meraklıları ile buluşturdu.
Oyun kahramanlarının kostümleri ile danslar sergileyen dansçıların şovları da Fuara katılanların oldukça ilgisini çekti.
Oasis Türkiye temsilcisi Volkan XU'nün verdiği bilgilere göre Oasis, bütün online oyunları ile Türk oyunseverlerinin büyük ilgisini topluyor. Örneğin Legend Online oyunu 300'den fazla server ile hizmet veriyor ve facebook grubu yarım milyondan fazla kişi tarafından takip ediliyor.

 Çin,saatte 500 kilometre hızı aşacak şekilde tasarlanan yeni treni “Kılıç”ın yapımını tamamladı.
 Şinhua ajansının haberine,Çin’in kuzeyindeki liman kentlerinden Çindao’da yapılan ve dış tasarımı kılıcı andıran tren kamuoyuna tanıtıldı. 
 Süratının yanında teknolojik donanımı ve yolcu taşıma kapasitesindeki artışla da dikkati çeken “Kılıç”ın birkaç ay sonra test seferlerine başlayacağı kaydedildi.
 Çin’de şu anda demiryolu ulaşımında kullanılan en hızlı araçlar,Pekin-Şanghay arasında çalışan,”Gaotie” olarak da bilinen “Yeni Nesil Barış”serisi.”Gaotie” serisi trenler,saatte 486 kilometre hıza ulaşabiliyor.
 Çin’de 90 bin kilometrelik toplam demiryolu uzunluğunun,2020’de yeni açılacak hatlarla 100 bin kilometreye ulaşacağı tahmin ediliyor. 

NOT:"Çinlilerin KILIÇ'tan önceki en hızlı tren videosu aşağıdaki butona tıklayınız".

 
 
 
 

Apple'ın kısa süre önce sağlık sorunları nedeniyle görevini bırakan eski CEO'su ve şirketin kurucusu Steve Jobs'un hayatını kaybettiği haberi, tüm dünyada olduğu gibi Çin'de de hayranlarını yasa boğdu. Shanghay ve Pekin'deki Apple Store mağazalarının önüne çiçek bırakan Çinliler, Steve Jobs'un resimlerini taşıyarak yas tuttu ve kendilerine has adetleriyle Jobs'u andı.
 
 

Ölülerin arkasından onlara yiyecek ve su götürmenin adet olduğu ülkede, Çinliler Apple mağazasının önüne "elma ve su" bırakarak Jobs'a saygılarını sundu.
 
 

Mağazanın önüne bırakılan notlarda "Teşekkürler Steve", "Vizyonun ve zekan dünyada milyonlarca insana ilham verdi. Sen ölmedin, ruhun hala bizimle" ifadeleri dikkati çekti.
 
 

Çin'deki bir sosyal paylaşım sitesinde üzüntüsünü paylaşan Wei Jinhuan, "Sabah kalktığımda Steve'in öldüğü haberiyle yıkıldım. Bu gökteki bir yıldızın kayması gibi" ifadelerini kullandı.
 
 

iPhone 4S'in tanıtılmasının hemen ardından gelen ölüm haberi, ülkede ilginç yorumlara neden oldu. 4 rakamının Çince okunuşu olan 'sı' hecesinin aynı zamanda ölmek manasına da gelmesi ve S harfinin Steve isimin ilk harfi olması, Çin'de "Steve için ölüm" ün önceden habercisi olduğu şeklinde yorumlara sebep oldu.
 
 

Kaynak: Bilgiçağı
 
 

Çin, dünyanın 4 çekirdekli işlemciye sahip ilk Android'li telefonunu resmi olarak duyurdu. Çin'in popüler akıllı telefon üreticisi Meizu tarafından piyasaya sürülecek olan cep telefonlarının 1 Ekim 2011 tarihinde Çin'in "Milli Gün" olarak adlandırdığı özel günde satışa sunulacağı bildirildi.

Çin medyasında yer alan haberlerde, Çin'de satışa çıkacak olan 4 çekirdekli Android yüklü Meizu MX'nin 16 ve 32 GB'lık iki versiyonunun piyasaya sürüleceği belirtildi. 16 GB'lık model çift çekirdekli ARM Cortex A9 işlemci ile 32 GB'lık model ise dünyanın ilk dört çekirdekli telefonu olarak piyasaya sürülecek.
 
Haberlerde, telefon fiyatlarının çift çekirdekli olanı 16GB versiyonu 4 bin Yen (625 dolar), 32GB versiyonuysa 5 bin Yen (780 dolar) olarak satışa sunulacak. 4 çekirdekli Cortex-A9 işlemciye sahip telefonun 540x960 çözünürlük destekleyen 4.3" qHD ekranı olduğu ifade edildi. Kalınlığı yaklaşık 1 cm olan akıllı telefonun, Wi-Fi, GPS, Bluetooth, 8 MP kamera gibi teknik özellikleri de bulunuyor.
 
(CİHAN)
 
 
 

Çin'in kendi gücüne dayanarak geliştirdiği 'deniz ejderhası' adlı insanlı denizaltı, Jiangsu eyaletine bağlı Jiangyin şehrindeki limandan yola çıktı. Denizaltı, önümüzdeki 47 gün içinde, Pasifik Okyanusu'nun kuzeydoğusunda 5 bin metre derinlikte dalış denemesi yapacak.Çin Uluslararası Radyosu'nda yer alan haberde, denizaltının, derin sularda fotoğraf çekme, görüntü alma ve denizin dibinde coğrafi ölçüm yapma gibi çeşitli işlerde kullanılacağı belirtilirken, bunun Çin'in derin denizlerde insanlı dalış teknolojisinin denenmesi açısından kapsamlı bir sınav olacağına işaret edildi.
 

Çin'in denizaltısı, 7 bin metre derinliğe dalabilecek şekilde tasarlandı. Geçtiğimiz yıl 3759 metre derinliğe inen deniz aracı, Çin'i, ABD, Fransa, Rusya ve Japonya'dan sonra deniz altında 3 bin 500 metreden fazla derinliği aşabilen dalış teknolojisine sahip beşinci ülke konumuna getirdi.
 

(CİHAN)
 

 
 

4 yıl gibi rekor bir sürede tamamlanan 42.58 kilometre uzunluğunda ve 35 metre genişliğindeki dünyanın en uzun köprüsü 1.5 milyar dolara (yaklaşık 2.5 milyar TL) mal oldu. İki ayrı işçi grubunun inşaa ettiği, tam 5 bin ayağı olan dünyanın en uzun köprüsü, Londra’daki ünlü Tower Bridge’ten 174 kat uzun. Çinlilerin heyecanla beklediği köprünün açılışıyla Qingdao Kenti ile Huangdao Bölgesi arasındaki mesafe 30 kilometre kısaldı, yolculuk süresi 20 dakikaya kadar indi. Çin eseri yeni köprü, ABD’nin Louisiana Eyaleti’ndeki 38.42 metre uzunluğundaki Lake Pontchartrain geçidinin de rekorunu kırmış oldu.

8’lik depreme dayanıklı
 
Köprünün inşaatında 65 Eyfel Kulesi yapmaya yetecek miktarda toplam 450 bin ton çelik kullanıldı. 2.3 milyon metreküp betonun döküldüğü köprü, 8 büyüklüğündeki depremlere, tayfunlara ve 300 bin tonluk bir geminin çarpmasına direnecek mukavemette inşa edildi.   
   
 Kaynak : Hürriyet
 
 

Çin Uzaycılık Bilim ve Teknoloji Şirketi'ne bağlı Uzay Teknolojileri Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, Mars keşif projesinin en erken 2013 yılında başlatılması için kullanılacak uydunun tasarımının hazırlandığı belirtildi.

Çin Uluslararası Radyosu'nun haberinde, uzmanların, Çin'in Chang'e I ve Chang'e II Ay keşif uydularını başarıyla fırlattıktan sonra uçuş cihazları tasarlama kapasitesinin belli bir düzeye ulaştığı şeklindeki görüşüne yer verildi.

Haberde, Çin'in şu anda kendi gücüne dayanarak Mars keşfi yapacak teknolojiye sahip olduğu ileri sürüldü.

Kaynak: ntvmsnbc

    Çin'in Uzay Teknolojisi Fotoğrafları
 
 
 

Çin vizesi