Pekin : 04 Ağustos 2020 / 20:34
Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Zihao Zhu, Çin Ulusal Televizyon Kanalı ve Radyosu, Çinli sanatçılar ve dansçılar ile birlikte Didim’e geldi.
Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Zihao Zhu, Çin Ulusal Televizyon Kanalı ve Radyosu, Çinli sanatçılar ve dansçılar ile birlikte Didim'e geldi.
Çin ile Didim arasında özellikle kültür, turizm ve eğitim alanlarında ilişkileri geliştirmeyi amaçladıklarını belirten Kültür Müsteşarı Zihao Zhu, Belediye Başkanı Mümin Kamacı'yı makamında ziyaret etti.
Ziyaret sırasında Belediye Başkanı Mümin Kamacı, Zihao Zhu ve beraberindeki heyete hitaben yaptığı konuşmasında; "Öncelikle hoş geldiniz. Her ne kadar birbirine mesafe olarak çok uzak ülkeler de olsak kültürlerimiz arasında ortaklıklar var" dedi.
Çin Halk Cumhuriyeti Kültür Müsteşarı Zhu "Didim'de olmaktan dolayı oldukça mutluyuz. Eğitim, kültür ve sanat alanında sizinle işbirlikleri gerçekleştirmek istiyoruz. Didim'e Çinli yatırımcıları getirmek, iş adamlarımıza Didim'i tanıtmak istiyoruz. Didim'in tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra buraya gelince fark ettik ki çok yetenekli, başarılı ve saygı duyulan bir de Belediye Başkanı var. Önümüzdeki dönemde sizinle yeni projelerde işbirliği içinde olmak isteriz. Didimli iş adamları ve Çinli işadamları arasındaki ilişkileri güçlendirelim. Bizim ülkemizde Didim'e benzer özellikler taşıyan bir şehrimizle Kardeş Kent ilişkisi kurmayı çok isteriz. Ayrıca Didim'deki sanat topluluklarını Çin'deki festivallerimize davet etmek istiyoruz" dedi.
Belediye Başkanımız Kamacı tüm bu iyi dileklere katıldığını ve ortak projeler konusunda çalışmak istediklerini belirtti. "Özellikle Didim'de Çinli turistleri de görmek isteriz" diyen Başkan Kamacı'ya Zihao Zhu, Didim'in bundan sonra Çin'de tanıtılması konusunda her açıdan destek sağlayacaklarının sözünü verdi.
Öte yandan ise dün akşam Cumhuriyet Kent Meydanı'nda "Geleneksel Çin El Sanatları Ücretsiz Atölye Çalışmaları" ve Dans Gösterisi etkinliği aşırı yağış nedeniyle gerçekleştirilemedi. - AYDIN
KAYNAK : sondakika.com
 
 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3 günlük resmi ziyaret için Çin'e gitti.
 

THY'den kiralanan özel uçakla gelen Erdoğan'ı Urumçi Havalimanı'nda Çin Demir Yolları Bakan Yardımcısı ile Uygur bölgesi Valisi Nur Bekri karşıladı. Yöresel kıyafetli gençler Başbakan Erdoğan'a çiçek verdi.
 

Başbakan Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'in yanı sıra çok sayıda iş adamı ve gazeteci de Çin'e geldi.
 

Twitter'da açıklamalarda bulunan Ömer Çelik, "Urumçi'ye yerel saatle sabah 06.40'da indik. Çin seyahatimiz fiilen başladı. Tarihimizin abideleriyle, duygu dünyasıyla, izleriyle buluşuyoruz. Anadolu'daki varlığımızın köklerinin en derin coğrafyalarına ulaşıyoruz. Anadolu'daki varlığımız, yüzlerce nehrin birleştiği, yüzlerce nehirle beslenen deniz gibi. Her nehirde köklere doğru ilerlemek müthiş" ifadelerini kullandı.
 

(CİHAN)
 

 
 


Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu Çin'i ziyaret ediyor. Birçok ilkler içeren bu ziyaret, Türkiye’nin Suriye krizine çözüm çabaları nedeniyle de büyük önem taşıyor. Beraberinde Dışişleri, Enerji ve Ekonomi Bakanları, milletvekilleri ve iş adamlarından oluşan kalabalık bir heyetle Çin’i ziyaret edecek olan Erdoğan, siyasi ve ekonomik ilişkileri yeni bir aşamaya taşımayı hedefliyor. Suriye politikaları konusunda da Pekin'i ikna etme çabaları yine öne çıkacak diğer konular arasında.
 
Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 günlük Çin ziyareti, ilişkilerde yeni bir dönemin habercisi olarak görülüyor. 27 yıl aradan sonra Çin’i resmen ziyaret eden ilk Türk Başbakanı olacak olan Erdoğan, başkent Pekin ve finans merkezi Şangay’ın yanı sıra Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne de gidecek.
 
Düşünce kuruluşu Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) uzmanlarından Doç. Dr. Selçuk Çolakoğlu, Türkiye-Çin ilişkilerinde oluşan yeni güven ortamı ve taraflar arasındaki güçlü diyaloğun önemine dikkat çekiyor:
 
“Uygurlar noktasındaki kırılma anı, özellikle 5 Temmuz 2009 Urumçi olaylarından sonra iki ülke arasında sıkıntı yaşanmıştı. Bu olaylardan sonra Çin, bölgeyi Türkiye'ye daha fazla açarak burada uyguladığı politikaların yanlış politika olmadığı konusunda Türk kamuoyunu ikna etmeye çalışıyor. Ankara da bu noktada, yani Türkiye'nin bu noktadaki politikası da Uygurların sorunlarını pek dışa yansıtmadan, gördüğü aksaklıkları doğrudan Çinli makamlara iletmek şeklinde gerçekleşiyor. Bu anlamda hem Türkiye tarafından hem de Çin tarafından bu sorunu, Uygurlarla yaşanan sorunu bir gerilim alanı olmaktan çıkarma ve bir uzlaşma iş birliği alanı hâline getirme çabaları olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla Çin'de yaşanan 5 Temmuz tarzlı, Urumçi'deki olaylar gibi büyük bir patlama, büyük bir çatışma çıkmadığı müddetçe Türkiye-Çin yakınlaşması bu konuda da özellikle Sincan bölgesine ilişkin olarak devam edecek ve bunun genel olarak Uygurlara siyasi ve ekonomik şartın iyileştirilmesine bir katkı olarak yansıyacağını söyleyebiliriz.”
 
Son üç yılda Çin ile Türkiye arasındaki üst düzey ziyaretler ve imzalanan çok sayıda anlaşma, ilişkileri, diplomatların deyimiyle “stratejik iş birliği” seviyesine çıkardı. Ancak bazı önemli uluslararası sorunlarda Ankara ile Pekin arasındaki görüş ayrılıkları sürüyor.
 
Doç. Dr. Selçuk Çolakoğlu, Çin yönetiminin Suriye politikasında yakında değişiklik olabileceğini düşünüyor:
 
“Çin özellikle şimdiye kadar yapılan Afganistan, Irak ve Libya müdahalelerinin çözümsüzlük yarattığını, iç savaş ve çatışmaları körüklediğini özellikle savunuyor. Yine dış müdahalelere karşı olmayı Çin dış politikasının bir prensibi olarak, bir ilke olarak görüyor. Dolayısıyla bu anlamda Çinlilerin, Çin tarafının özellikle vurguladığı, Çin'in Suriye'de herhangi bir çıkarının bulunmadığı, Çin'in ne rejime Esad rejimine ne de muhaliflere yakın olduğunu ısrarla Çinli makamları vurguluyorlar. Çin bu noktada Rusya'dan kendisini bir ölçüde ayrıştırıyor. Çin'in Suriye ilişkileri zaten kısıtlı ölçüdeydi. Çin eğer gerekli şartlar oluşturulursa Rusya'dan farklı ve bağımsız hareket edebileceğini bu anlamda ima ediyor ve aynı zamanda Çin'in her ne pahasına olursa olsun Rusya'yı desteklemek ve Rusya ile beraber hareket etmek gibi bir politikası yok. Eğer barışçıl bir süreç öngörülecekse, dış müdahale olmayacaksa, Çin'in bu noktada Türkiye veya ABD ve diğer Batılı ülkelerle hareket etme noktasında bir ortak zemin bulabilir.”
 
Erdoğan’ın Çin ziyareti, iki ülke arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi açısından da büyük önem taşıyor. Çin hâlen Türkiye'nin Almanya ve Rusya'dan sonraki üçüncü büyük dış ticaret ortağı. Türkiye ve Çin, ticaret hacmini 2015 yılında 50 milyar dolara, 2020 yılında ise 100 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.
 
Çin’den artan ithalat nedeniyle dış ticarette sürekli açık veren Türkiye, Pekin yönetiminden Türk yatırımcılar için yeni kolaylıklar talep ediyor. Turizmde de Çinli turistlerin Türkiye’yi tercih etmeleri için Pekin’den destek bekleniyor. Her yıl yaklaşık 70 milyon Çinli turist yurt dışı tatili yapıyor. 2011 yılında Türkiye’yi ziyaret eden Çinli turist sayısının 100 bine yükselmesine rağmen, bu rakamın potansiyelin çok altında olduğu belirtiliyor. Çin’de “Türk Kültür Yılı” olarak kutlanacak 2013 yılında tanıtım etkinliklerine ağırlık verilmesi, turizm potansiyelinin geliştirilmesi hedefleniyor.
 
 

Almanya'nın Sesi Radyosu-06 Nisan 2012
 
 

ABHaber, 07-04-2012 11.02 (TSİ)
 
 

Çin Halk Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerde büyük bir gelişme gözlemleniyor. Önceki yıl Türkiye Cumhuriyeti Cumhur Başkanı Abdullah Gül'ün Çin ziyaretinin ardından geçen yıl Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun Türkiye ziyareti gerçekleşmişti. Bu yılda Çin Devlet Başkan Yardımcısı Xi Jinping Türkiye'yi ziyaret etti. 
 
 
 

Hava alanındaki yazılı açıklamasında Xi Jinping ; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak Türkiye'ye gelmekten mutluluk duyduğunu bu ziyaretin iki ülke halkları arasındaki anlayış ve dostluğu daha da derinleştirmeyi, iki ülkenin her alandaki dostane ve karşılıklı yarara dayalı işbirliğinde yeni başarılar elde etmeyi, iki ülke ve iki halka yararlar sağlamayı hedefliyorum dedi.
 
Sabah saatlerinde Anıtkabiri ziyaret eden Xi Jinping özel deftere çince olarak "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, sonsuza kadar yaşa" yazdı.
 
 
 
 
 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül , Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüşmelerde  bulunan Xi Jinping ayrıca Türk- Çin forumuna da katıldı.


 
 
 
 
 
 

Pekin yönetimi İsrail'e nükleer tesislerini uluslararası denetime açma çağrısını yineledi.

Güncelleme: 12:28 TSİ 16 Eylül. 2011 Cuma
Çin, İsrail'i Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'na bir an önce taraf olmaya çağırdı.
 

Çin'in Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'ndaki Daimi Temsilci Yardımcısı Huang Vey, Konsey'in Ortadoğu nükleer sorununun ele alındığı toplantısında yaptığı konuşmada, öteden beri uluslararası alanda nükleer silahların yayılmasının önlenmesi sistemine destek verdiklerini belirtti.
 

Çin Uluslararası Radyosu'nun haberine göre, Huang Vey uluslararası toplumla birlikle Ortadoğu'nun nükleer silahlardan arındırılması ve bölgede barışın ve güvenliğin sağlanması için çaba harcamaya devam edeceklerini söyledi.
 

Kaynak: NTVMSNBC
 

Son yıllarda savunma harcamalarını artıran Çin, radara yakalanmayan ilk hayalet bombardıman uçağı J-20'nin test uçuşunu gerçekleştirdiğini duyurdu.
 
 
 
 
 
 
 
 

ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in salı günü gerçekleştirdiği Çin ziyareti öncesinde bazı internet sitelerinde Pekin'in üretmeyi planladığı savaş uçaklarının prototipi yayınlanmıştı. Gates'in ziyaretinde de resmi Xinhua ajansı, J-20'nin test uçuşunu yaptığını bildirdi. Çin Devlet Başkanı Hu Jintao da deneme uçuşunu yaptıklarını doğruladı. Hayalet uçak, Çin'in güneybatısındaki Chengdu Uçak Sanayi Grubu'na ait küçük bir pistten saat 12.50 sularında havalandı ve 15 dakika havada kaldı. Prototipe Çin'in en son model yerli yapım J-10 jetinin de eşlik ettiği kaydedildi. Uzmanlar J-20'nin tamamen hizmete girmesi için yıllara ihtiyaç olduğunu ancak dünyadaki tek hayalet bombardıman uçağı ABD'nin F-22 Raptor uçaklarına potansiyel rakip olduğunu dile getiriyor. Şu an ABD dışında hayalet uçak teknolojisini operasyonel olarak kullanan başka ülke bulunmuyor. Ancak Çin ve Rusya, hayalet uçak prototipleri üzerinde uzun zamandır çalışıyordu. ABD hayalet uçaklarda kullanılan teknolojiyi aynı zamanda F-35 saldırı uçaklarında da kullanıyor. Rusya da geçen yıl T-50 hayalet saldırı uçağının test uçuşunu yapmış ve dört yıl sonra hizmete gireceğini açıklamıştı.
 
 
 
 
 
 
 

Uzmanlar denemenin ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in ziyareti sırasında gerçekleştirilmiş olmasını, Çin'in savunma modernizasyonunu endişe ile takip eden Washington'a mesaj olarak değerlendirdi. Ancak Gates, gazetecilere yaptığı açıklamada, Hu'nun söz konusu testin, ziyaretiyle hiçbir alakası olmadığını, önceden planlanmış bir test olduğunu söylediğini ifade etti. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei de "Çin ordusunu ve askerî malzemesini geliştirmesini, sadece kendi savunma, ulusal güvenlik, egemenlik ve toprak bütünlüğünü koruma ihtiyacı temelinde yapıyor. Hiçbir ülkeyi veya özel amacı hedeflemiyor." dedi. 
 
Kaynak: Zaman
 
 
 
 

 www.cinkultur.com/Cin_galeri/7/  Teknoloji fotografları için buraya tıklayın .
 
 
 
 

Çin vizesi