Pekin : 22 Şubat 2020 / 22:30

Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye'nin Çin'deki Kültür ve Tanıtma Müşavirliği, Fransa, Dubai, Mısır, İspanya veAmerikagibi turizm alanının önemli ve tanıtıma çok büyük bütçeler ayıran ülkelerini geride bırakarak, en iyi tanıtım yapan ikinci ülke temsilciliği oldu.
 
 
 

Çin turizm seyahat sektörünün 2010 yılındaki en iyileri, ülkenin en büyük seyahat sitesi olan SOHU kullanıcılarının oylarıyla belirlendi. Türkiye, turizm pazarında önemli konumlarda olan 30 aday ülke arasında Çinlilerden ikinci en yüksek oyu aldı.
 
 
 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Pekin Kültür ve Turizm Müşaviri İlknur Yiğit, yurt dışına çıkmadan önce bilgilenmek isteyen Çinlilerin, daha Türkiye'ye ayak basmadan yaşadıkları memnuniyetin tespit edildiğini belirtti.
 
 
 

Tanıtım faaliyetlerinde, reklamdan daha fazla halkla ilişkiler projelerine ağırlık vermeye başladıklarını ifade eden Yiğit, şunları kaydetti:
 
 
 

''Pazarın beklentilerini doğru tespit etmiş olduğumuz ortaya çıkıyor. Ödül de bunun kanıtı. Çok farklı, yaş, eğitim ve gelir düzeyindeki Çinli'nin Türkiye'yi biliyor ve diğerlerinin önüne koyuyor olması bize daha çok çalışma şevki veriyor. Çinlilere yönelik, Türkiye'nin tesis, hizmet, ulaşım, kalite ve güvenlik bakımından avantajlarının sunulduğu bir tanıtım stratejisi izleniyor.''
 
 
 

Bu arada, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, geçen haziranda Çin'e önemli bir ziyaret gerçekleştirmiş, kültür ve turizm alanında iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla görüşmeler yapmıştı.
 
 
 

AA
 
 
 

 
 
 
 

Çin vizesi