Pekin : 02 Nisan 2020 / 05:40
 Türkiye'nin tek Çince ve Türkçe yayınlanan dergisi Panorama yeni sayısı ile okurlarıyla buluştu. 
Yeni sayıda Çin'de Türkiye Turizm yılını kapağına taşıyan dergimizde; Kuşak ve Yol, Adalet Bakanlığı'ndaki Çince eğitimleri, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosuna hoşgeldin ziyareti, Seminerler, Pekin operası, Phoneix Tv'nin Türkiye belgeseli, 3. Interna Tai Chi Chuan kampı, Bahar bayramı kutlamaları gibi bir çok konu işlendi.
         YÖN RADYO ve (XJBS) Xinjiang Halk Radyosunun yayın işbirliğinin 10. yıl kutlaması Grand Cevahir Hotel'de düzenlendi. Törene ÇHC İstanbul Başkonsolos Vekili Sn. Chen Su, Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Yüksel Mansur Kılınç, XJBS Müdürü Sn. You Lan, Kadıköy Belediye Başkanı Sn. Aykurt Nuhoğlu ve bir çok üst düzey yönetici katıldı. 
 
        Aysun Gültekin ve Erdal Erzincan ve Uygur sanatçı Gülruh Rahim söyledikleri türkülerle programa renk kattılar. Programda Türk ve Uygur halk dansları da sergilendi.
 
        Danslar esnasında protokolün de danslara eşlik etmesiyle eğlenceli dakikalar yaşandı. Basının yoğun ilgi gösterdiği programım sonunda Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılınç XJBS Müdürü You Lan'a bağlama hediye etti.
Çin Halk Cumhuriyetinin kuruluşunun 66. yılı çeşitli etkinliklerle kutlandı. İstanbul başkonsolosluğu'nun düzenlediği Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna İstanbul Valisi Sayın Vasip Şahin ile Türk Çin Kültür Derneği başkanı sayın İrfan Karslı'da katıldılar. Programın başında bir konuşma yapan Çin Halk cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Gu Jingqi iki ülke arasındaki kültürel ve ticari ilişkinin hızlı ilerleyişi hakkında detaylı bilgiler paylaştı. İstanbul Valisi Sayın Vasip Şahin ise yaptığı konuşmada iki ülkenin tarihi birlikteliği ve ortak kaderi üzerinde görüşlerini aktardı.
Programda Shangri-la Otel'in Çinli aşçılarının hazırlamış olduğu menü davetlilere sunuldu.
Türk Çin Kültür Derneği, Doğuş Üniversitesi,Guo Moruo Memorial Museum, 
Mao Dun's Former Residence ve Mei Lanfang Memorial Museum işbirliği ile gerçekleştirilen Çin Ünlüleri Sergisi 11 Temmuz (Cuma ) Saat 11:30'da Doğuş Üniversitesin'de açıldı. Sergi öncesinde bir açılış programı gerçekleştirildi. Programda Doğuş Üniversitesi Yabancı Diller Bölüm Başkanı sayın Michael O'neill , Çin Heyetinin başkanı Sayın Qin Hua Sheng ve Türk Çin Kültür Derneği Başkanı Sayın İrfan Karslı birer konuşma yaptılar. Dernek başkanımız konuşmasında son yıllarda gerçekleştirilen kültürel organizasyonlar sayesinde iki milletin birbirlerini daha iyi anlamaya başladıklarını bu sayede iki ülke hakkındaki yanlış bilgilerin yavaş yavaş düzelmekte olduğunu belirtti. Karslı ayrıca Çin kütlürüne meraklı herkesin Türk Çin Kültür Derneği'nde aktif rol almasını istedi.
Programın sunuculuğunu Doğuş Üniversitesi Çince Öğretmeni Linlin Biçer ile Türk Çin Kültür Derneği'nden Eda Akyumuk yaptılar.
Doğuş Üniversitesi Hasanpaşa Kampüsü'ndeki sergi 18 Temmuz'a kadar devam edecek.
  
Doğuş Üniversitesi'nde düzenlenen Çin kültür etkinliklerine Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Zhang Qingyan ve diğer konsolosluk yetkilileri, Türk Çin Kültür Derneği Başkanı Sayın İrfan Karslı, Boğaziçi Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü Müdürü Sayın Liu Yi ve dieğr yetkililer ile Doğuş Üniversitesi Rektörü Sayın Ahmet Nuri Ceranoğlu ve Çince Öğretmeni Lin Lin Biçer katıldılar. 
Doğuş Üniversitesi ve Konfüçyüs Enstitüsü işbirliği ile hazırlanan şenlikte Rektör Ceranoğlu , Başkonsolos Zhang ile Türk Çin Kültür Derneği Başkanı Karslı konuşma yaptılar. Konuşmalardan sonra Konfüçyüs Müdürü bir sunum yaptı.
Etkinliğin açık havada düzenlenen bölümünde ise şarkı ve taiji quan gösterisi yapıldı. Kurulmuş olan standlarda kaligrafi , kirigami ve çin çayı sunumu gerçekleştirildi. Öğrencilere kısa bir Taiji Quan eğitiminin de verildiği programa ilgi yoğundu.
At yılına girişin kutlamaları Okan Üniversitesin'de kutlandı. İç moğol bölgesinden gelen dans grubunun dansları ve şarkılar izleyicilerden beğeni topladı.
Çinli el sanatı ustalarının şeker ve seramik hamurundan yaptıkları eserlere ilgi yoğundu.
Kutlama Okan Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü ile Okan Üniversitesi Çince Mütercim Tercümanlık bölümü işbirliği ile gerçekleşti. Kutlamaya Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Zhang Qingyang ve Ankara Büyükelçiliğinden Kültür Ataşesi katıldılar.
     Çinlilerin geleneksel takvimine göre Çinliler bu yıl 31 Ocak’ta yeni yıla giriyorlar. Çin burcuna göre bu yıl at yılı olarak kutlanacak. Bu da ister istemez bu yılda at burcunu ve diğer burçları neler beklediği sorusunu akla getiriyor. İlgili konu için yazarımız Esra Koyuncu’nun yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

     Çin Kültür Merkezi olarak bu yıl da Çin’in geleneksel bayramı olan bahar bayramını bu yıl da 23 Şubat’ta özel gösterilerle kutlayacak, bu önemli bayramı evlerinden ve ailelerinden uzakta geçirecek olan Çinli arkadaşlarımızla beraber kutlama yaparken, Türk arkadaşlarımıza da Çin kültürünü tanıtma fırsatını elde edeceğiz.

    Geçen yıllardaki Çin geleneksel bahar bayramı kutlamalarına bakmak isterseniz aşağıdaki resme tıklayarak galerimize ulaşabilirsiniz.

Çin Kültür Merkezi olarak; herkesin Çin yeni yılını ve at yılını kutlar, yeni yılın sizlere mutluluk, sağlık, huzur, şans ve para getirmesini temenni eder, daha nice yılları beraber kutlamayı dileriz.

马年快乐!


Ejder yılından çıkıp Yılan yılına girmek üzereyiz. 12 Hayvanlı takvimin en önemli hayvanı kabul edilen Ejder, artık yerini yılana devrediyor. 12 yıl sonra geri gelene kadar ejder aramızdan ayrılıyor.

Yılan yılında doğduğunuzu nereden bileceğinize gelince. Bu konuda  aşağıdaki tablo size yardımcı olacaktır. Bu tabloda hangi yılda doğduğunuza bakmalısınız. Bununla birlikte Şubat ayının ilk haftasından önce doduysanız bir önceki hayvan sizin burç sembolünüz demektir.
 
Doğum Yılı Tablosu

1948           1960             1972          1984         1996 ----Fare
1949           1961             1973          1985         1997 ----Boğa
1950           1962             1974          1986         1998 ----Kaplan
1951           1963             1975          1987         1999 ----Tavşan
1952           1964             1976          1988         2000 ----Dragon
1953           1965             1977          1989         2001 ----Yılan
1954           1966             1978          1990         2002 ----At
1955           1967             1979          1991         2003 ----Oğlak
1956           1968             1980          1992         2004 ----Maymun
1957           1969             1981          1993         2005 ----Horoz
1958           1970             1982          1994         2006 ----Köpek
1959           1971             1983          1995         2007 ----Domuz


Peki yeni yılımızda doğanların burcu olan yılan insanı nasıl özellikler taşır. Kısaca inceleyelim.

Element Tablosu

4 Şubat 1905- 24 Ocak 1906(odun)
23 Ocak 1917–10 Şubat 1918(ateş)
10 Şubat 1929–29 0cak1930(toprak)
27 Ocak 1941–14 Şubat 1942(metal)
14 Şubat 1953- 2 Şubat 1954(su)
2 Şubat 1965- 20 0cak 1966(odun)
18 Şubat 1977- 6 Şubat 1978(ateş)
6 Şubat 1989–26 Ocak 1990(toprak)


Yılan burcun ünlüleri:


Mendelssohn - Jacqueline Onassis - Picasso - Audrey Hepburn


Burcun Genel Karakteristik Özellikleri

Yılan yılında doğan insanlar başarıya giden yollu kendi başlarına oluştururlar. Dragonun (Ejder) tersine, daha oturaklı bir karaktere sahiptirler. Kendine merak çekmeye meraklı değildir, çok dakiktir. Çok çabuk ve sıkı karar alırlar.
Zeki ve dikkatli yılan insanı, genellikle bilim adamı, filozof, dedektif ya da profesör olur. Analitik zekâya sahiptirler, yine de sezgileri çok kuvvetlidir.
Zarafete ve pahalılığa düşkündürler. Şıktırlar, onları paspal görmek güçtür. Para konusunda, yakın çevresi tarafından eli sıkı olarak nitelendirilirler.
Yılan ve onun tamamlayıcısı dragon, Çin mitolojisinde Gizem Evi’ni oluştururlar. Dragon büyücüyü, yılan ise gizemi temsil eder. Yılan suikast, skandal ve yolsuzlukla yakından ilişkilidir. Uzun yılan Çince entrika, hile anlamına gelir. Çin inanışına göre eve giren yılanı öldürmek uğursuzluktur.


Diğer Burçlar İçin Tıklayınız
Anadolu Ateşi Çin'de bahar bayramı kutlamalarına renk katıyor. Birbirinden güzel gösterilerle Pekin'de başlayacak olan gösterilerin ilki 12 Şubat tarihinde olacak.. ardı ardına 4 gün sahne alacak olan grup ayrıca 9 Şubat Cumartesi akşamı saat 22:30 da (Türkiye saati ile 16:30) CCTV1 kanalında da gösteri yaptı. yüzmilyonlarca kişinin izlediği gösteride grup oryantal dansı ve kafkas yöresi dansı sergilediler.

Tarihi bir olay;
Çin'in binlerce yıllık tarihinde en önemli bayram durumunda olan bahar bayramı (Chun Jie (春节) kutlamalarına  bir Türk grubu katkı sağlıyor olması tarihi bir olay. Çinlilerin Türk kültürünü tanımaları anlamında oldukça büyük bir fırsat teşkil eden bu olayda T.C. Pekin Kültür Ateşesi Sayın İlknur Yiğit'in büyük  emeği bulunuyor. Özellikle bütün Çinlilerin odaklandığı kutlama programlarında Anadolu Ateşinin sahne alması bir anda milyonlarca Çinli'nin Türkiye'yi tanıması anlamına geliyor.
 

Pekin Ulusal Büyük Gösteri Salonunda  (北京大剧院)  gösteriyi izlemek için aşağıdaki linkten bilet alabilirsiniz

http://www.piao123.com/bj/ticket24598.html

 

Klasik Gitarın Kraliçesi Xiaofei Yang  İstanbul Sakıp Sabancı Müzesi "The Seed'de" sahne alacak. 

Çin'in dünya çapında ünlü gitaristi Xiaofei Yang; 17 Ocak 2013 Perşembe 20:00' da sahne alacak.

Yang'ın müziğinden örnekler, resital programı ve geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.Çin Kültürü'nün en önemli 3. bayramı olan "Güz Ortası Bayramı" Çin'de ve ülkemizdeki Çinliler arasında büyük bir coşku ile kutlanıyor. Çin'de caddeler ve alışveriş merkezleri başta olmak üzere bir çok mekan bayrak ve çiçeklerle süslendi.
Bayramın Sembolü halinde olan Ay kekleri birbirinden renkli kutularla satışa sunulmuş durumda. Çinliler bu bayramda aile ziyaretlerinde Ay Keklerinden hediye olarak götürmektedirler.
2012 TÜRKİYE’DE ÇİN KÜLTÜR YILI İKSV ÖZEL ETKİNLİĞİ
GENÇ PİYANO EJDERHALARINDAN KONÇERTO GECESİ
Shenzen Senfoni Orkestrası
Christian Ehwald şef
Sa Chen piyano
Haochen Zhang piyano
6 Temmuz Cuma, 20:00, Aya İrini Müzesi

Mikhail Glinka
Ruslan ve Ludmilla Uverütürü
Pyotr Ilyich Tchaikovsky
Piyano Konçertosu
No. 1, Si bemol minör, Op. 23
Sergei Rachmaninov
Piyano Konçertosu
No. 3, Re minör, Op. 30

Ara dahil 90’ sürer.
Christian Ehwald yönetimindeki dünya genelinde seçkin müzisyenleri kadrosunda barındıran Shenzhen Senfoni Orkestrası Çin’in dünyaya sunduğu genç piyano dâhilerini ağırlıyor bu konserde. Philadelphia, İsrail ve Londra Filarmoni orkestralarıyla çalan, 2009’da Van Cliburn Uluslararası Piyano Yarışması’nda aldığı altın madalya ile yıldızı parlayan, derin müzikal duyarlığı, cesur imgelemi ve olağanüstü virtüözitesiyle ABD, Avrupa ve Asya’da verdiği konserlerle müzikseverlerin gönlünde taht kuran Haochen Zhang; Leeds, 14. Chopin ve 12. Van Cliburn uluslararası piyano yarışmalarında aldığı ödüllerin ardından baş döndürücü bir kariyere imza atan Sa Chen piyano repertuarının en zor konçertoları arasında gösterilen Çaykovski ve Rahmaninov’un yapıtlarının “kusursuz” yorumlarıyla karşınızda.  Kökeni binlerce yıl öncesine dayanan Çin ve Türkiye arasındaki kültürel bağları geliştirmeyi amaçlayan, bugüne kadar düzenlenen ve Çin kültürünü tanıtan en kapsamlı, en uzun süreli etkinlik olma özelliğini taşıyan 2012 Çin Kültür Yılı kapsamında, Çin’in genç dâhileri göz kamaştıran virtüöziteleri ve büyüleyici şiirsellikleriyle Aya İrini’ye konuk oluyor.
Kaynak: IKSV
 
 
                    Alkışı en sessiz şekilde karşılayan, alkışı hak etmiş demektir.

 
*                     Ne aradığını bilmeyen bulduğunu anlayamaz.

 
*                      Asıl bilgi insanın cehaletini tanımasında yatar.

 
*                      Akıllı insan kimseyle yarışmaz, böylece kimse onunla yarışamaz.

 
*                      Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri varsa, o yerde güneş batıyor demektir.

 
*                      Bir şeyin haklı olduğunu bildiğin halde, o şeyden yana çıkmazsan, korkaksın demektir.

 
*                      Çizik bir elmas, çizik olmayan bir çakıl taşından daha iyidir.

 
*                      Duyduğumu unuturum, gördüğümü hatırlarım, yaptığımı anlarım.

 
*                      Düşünmeden öğrenmek faydasız, öğrenmeden düşünmek tehlikelidir.

 
*                      Hiç bir şey eyleme geçen cahillik kadar korkunç olamaz.

 
*                      Derin olan kuyu değil,kısa olan iptir.

 
*                      Efendi adam, kendisinden çok şey, başkalarından az şey bekler.

 
*                      Eğitimli insanlar öncelikle adalete değer verir. Eğitimli insanlar adalet olmadan cesaret sahibi olunca asi olurlar. Küçük insanlar adalet olmadan cesaret sahibi olunca haydut olurlar.

 
*                      Elmas nasıl yontulmadan kusursuz olmaz ise; insan da acı çekmeden olgunlaşmaz.

 
*                      Etraflıca çalış, doğru bir şekilde araştır, dikkatlice düşün, düşündüklerini gözden geçir, ciddi ve samimi bir şekilde uygula.

 
*                      Gerçeği bilenler ile onu sevenler hiçbir zaman eşit değildirler.

 
*                      Güçlü olan, zayıf yanını herkesten iyi bilendir; daha güçlü olan ise zayıf yanına hükmedebilendir.

 
*                      Güleryüzlü olmayan bir kişi, dükkan açmamalıdır.

 
*                      Her şey bir güzelliğe sahiptir fakat bunu herkes görmez.

 
*                      Hiç kimse başarı merdivenini elleri cebinde tırmanmamıştır.

 
*                      İhtiyatlı insan nadiren hata işler.

 
*                      İnsanlar sahip olduklarını küçümser, sahip olamadıklarını önemser.

 
*                      İdare etmek dürüstlük demektir. Sen doğru yönetirsen yanlış olmaya kimse cesaret edemez.

 
*                      İyi insan, güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceklerini söyleyen adamdır.

 
*                      Kelimelerin gücünü anlamadan, insanların gücünü anlayamazsın.

 
*                      Küçük avantajların peşinden koşarken büyük başarılardan olabilirsiniz.

 
*                      Konuşmaya değer insanlarla konuşmazsan insanları, konuşmaya değmez insanlarla konuşursan kelimeleri yitirirsin. Sen öyle biri ol ki ne insanları, ne de kelimeleri yitir.

 
*                      Mutlu olmak için içinde bulunduğunuz andan daha iyi bir zaman olduğuna karar vermek için beklemekten vazgeçin. Mutluluk bir varış değil, bir yolculuktur. Pek çokları mutluluğu insandan daha yüksekte ararlar, bazıları da daha alçakta. Oysa mutluluk insanin boyu hizasındadır.

 
*                      Örnek insanlar yumuşak huyludur ve öfkeden kaçınır.

 
*                      Sana bir şeyi nasıl bilebileceğini öğreteyim mi? Bildiğin zaman bildiğini anla, bilmediğin zaman ise bilmediğini anla.

 
*                      Susmak, insanı ele vermeyen sadık bir arkadaştır.

 
*                      Öğretmek iki kere öğrenmek demektir

 
*                      Yaldızlı sözlerle erdem bağdaşmaz.

 
*                      Ya bir yol bul, ya bir yol aç, yada yoldan çekil.
 

1973 Shandong doğumlu Olan Liu Bolin kendine özgü sanat tarzıyla dünya çapında üne kavuşmuştur. Liu Bolin kamuflaj tekniğini kullanarak doğa içinde kaybolmuş imajı vermektedir. Liu Bolin hem resim hem de fotoğraf sanatlarını harmanlamak durumundadır. Çünkü yaptığı el sanatı resim ve heykel teknikleri içermekte ancak sergilenebilirlik açısındansa fotoğraf sanatına ihtiyaç duymaktadır.

Sanatçı , Shandong sanat enstitüsünde resim bölümünden  mezun olduktan sonra Pekin Güzel Sanatlar Akademisinde heykel alanında master yapmıştır. 
 
 
 
 
 

Liu Bolin'in eserleri için tıklayınız. 
 
 
 
 
 

TRT ile Çin devlet televizyonu arasında imzalanan anlaşmaya göre “Leyla ile Mecnun” ve “Seksenler” Çin’de de yayınlanacak.

Başbakan Erdoğan'ın ziyaret ettiği Çin'den televizyon dünyasını ilgilendiren bir anlaşma haberi geldi. TRT’nin “Leyla ile Mecnun” ve “Seksenler” dizileri Çin’e satıldı.
 
 

Diziler Çin devlet televizyonu CCTV'de yayınlanacak.
 
 

'Leyla ile Mecnun' klasik Leyla ile Mecnun hikayesi üzerine kurgulanmış absürt bir komedi, 'Seksenler' de 1980'den günümüze hayatımızdaki değişimleri konu alan bir dönem komedisi.
 
 

Kaynak: ntvmsnbc
 
 

 Çin Filmleri Haftası
 

 
22-29 Mart
 
İstanbul Modern Sinema, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği işbirliğiyle ve 2012 Türkiye'de Çin Kültür Yılı kapsamında, Ejderha Yılı’nı Çin sinemasından yedi filmi bir araya getiren bir programla kutluyor. 
 
*Tüm filmler Türkçe altyazılıdır.
 
 
 
Konfüçyüs
Mei Hu, Çin, 2010, Renkli, 125´
 
"Konfüçyüs" olarak bilinen Çinli düşünür Kong Qiu ya da onursal ünvanı ile Zhong Ni, düşmekte olan soylu bir ailenin çocuğu olarak doğar. Toplumdaki kaos için endişelenen Konfüçyüs  öncü önermeleri ile ülkeyi etkilemeyi  ister. 51 yaşında Zhongdu Belediye Başkanı olarak atandıktan sonra herhangi bir başarı sağlayamasa da "Büyük Uyum" fikri üzerine vaazlar vererek eyaletten eyalete dolaşır. Bu tarihi dram, daha önce Kaplan ve Ejderha (Crouching Tiger, Hidden Dragon) filmiyle Oscar kazanan görüntü yönetmeni Peter Pau’nun imzasını taşıyor.
 
 
Okula Yürümek 
Jiahuang Peng, Çin, 2009, Renkli, 90´
 
Wawa, Çin-YunNan'daki etnik azınlıktan bir ailenin yedi yaşındaki oğludur. Her gün kız kardeşi Naxiang ve okula gitmek için çelik bir kablodan kayarak nehrin üzerinden karşıya geçmek zorundadır. Wawa kız kardeşinin okula gitmesini kıskanmaktadır. Bir gün tek başına nehri geçer ve her zaman hayran olduğu okulu görür. Film, bir öğretmenin çabalarıyla inşa edilen ilk ‘sevgi köprüsü’nü anlatır. Peng Chen ve Peng Jiahuang kardeşlerin bu ilk filmlerinde genç bir yabancının Çin’in taşra geleneklerini modernleştirmesi temasını iyi ve sade bir dille ele alıyorlar. Kırsal bölgede geçen bir trajediyi anlatan Okula Yürümek, dünyanın çeşitli çocuk filmleri festivallerinde gösterilmiş ve ödüllendirilmişti.
 
 
Mesajlar 
Kuo-fu Chen, Çin, 2009, Renkli, 118´
 
1940 baharında, Çin Nasyonal Partisi’nin eski başkan yardımcısı, Wang Jingwei Japon hükümeti ile bir uzlaşma yaparak Nanjing'de yeni bir "milli parti" kurar. Gizli kodların çevirisinde yetkin olan ve "yaşlı hayalet" olarak anılan Çin Komünist Partisi casusu, kukla hükümetin istihbarat merkezine sızmayı başarır. Beklenmedik bir şekilde Japon Karşıtı Kukla Devlet Planı için olan mesaj ortaya çıkar. Bunun sonucunda Japon Kukla Hükümeti kendi istihbarat merkezinden beş şüpheliyi acımasız bir işkence ile esaret altına alır. Japonlan bu beşin içerisinde gerçek "yaşlı hayalet"i bulabilecek midir? Bu beş kişi içerisinden hangisi işkenceden canlı kurtulabilecektir? Çin edebiyatının çok satan yazarlarından Mai Jia’nın kitabından uyarlanan bu sürükleyici casus filmi, gösterildiği yıl başta Tayvan’daki Altın At olmak üzere birçok festivalden ödülle dönmüştü.
 
 
 
Du Lala'nın Terfisi 
Jinglei Xu, Çin, 2010, Renkli, 100´
 
Çalıştığı küçük şirketten taciz nedeniyle ayrılıp, yine parlak bir geleceğin peşinde yeni bir iş arayan Du Lala, Fortune dergisinin "dünyanın en büyük 500 şirketi" listesine giren DB’de çalışmaya başlar. Katı çalışma kuralları ve sıkı bir iş disipliniyle ünlenmiş bu şirkette onu zor bir hayat beklemektedir. Başarılı olmak için çok çalışan Lala sonunda ilk terfisiyle birlikte, aşkı da yöneticilerinden birinde bulur. Ne var ki DB şirketinde çalışanların "işyerinde aşk yaşaması" kesinlikle yasaktır, böyle bir durum tespit edildiğinde ilişkinin tarafları işten çıkartılır. Kariyeriyle aşkı arasında sıkışan Lala'yı zor bir karar beklemektedir... Li Ke’nin popüler romanından sinemaya aktarılan bu romantik komedi, özellikle genç izleyicinin ilgisini çekmiş, ülkesinde çok büyük bir gişe hasılatı elde etmişti.
 
 
Jinsha Rüyası 
Daming Chen, Çin, 2010, Renkli, 85´
 
Bencil bir okul öğrencisi olan Long'un hayatı küçük bir köpek sayesinde değişir. Zaman tünelinden geçerek 3.500 yıl öncesine, muhteşem Jinsha Krallığı'na bir yolculuk yapar. Jinsha olağanüstü güçler tarafından tehdit edilmektedir. Long ise krallığı kurtarabilecek tek şeyin, sahip olduğu yeşim taşlı mücevher olduğunu öğrenir. Sonunda Jinsha halkı, Kutsal Fil ve Long cesaret ve sevgileri ile bir mucize yaratır ve krallığı kurtarmayı başarırlar. Long modern zamana geri döndüğünde artık eskiden olduğu kişi değildir; sorumluluğunun bilincinde iyi kalpli bir genç adama dönüşmüştür. Çin’in Pixar’a cevabı niteliğindeki ve her karesi elle çizilmiş bu animasyonu seveceksiniz.
 
 
 
Fedailer ve Suikastçiler 
Teddy Chan, Çin, 2009, Renkli, 139´
 
1906'da Çin'deki tehlikeli duruma rağmen devrim lideri Sun Yat-sen, taşradan devrim temsilcileriyle buluşmak üzere Hong Kong'a gitmeye karar verir. Aynı zamanda Fing hükümeti Sun için bir suikast planlamaktadır. Bir devrimci olarak China Daily'nin başı olan Chen Shaobai, bir gün boyunca Sun'ı korumakla görevlidir. Devrimin önemi ve kaçınılmazlığını tam olarak anlayamamışlarsa da bazı tüccarlar, genç zenginler, arabacılar, seyyar satıcılar ve diğerleri çeşitli sebeplerden bu koruma planının içinde yer almaktadır. Hong Kong ziyareti sırasında Çin’in ilk başbakanını korumak için girişilen operasyonu anlatan aksiyon yüklü bu tarihi ve politik dramda Çin sinemasının en ünlü yıldızları bir arada!
 
 
 
Sonsuza Dek Büyülenmiş 
Kaige Chen, Çin, 2008, 147´
 
Mei Lanfang, Çin operasının önde gelen sanatçılarından biridir, kendi adıyla bilinen özgün bir tür yaratmıştır.  Lanfang ününü neredeyse bir gecede, eşsiz sesiyle  10 yaşında sahneye ilk çıktığında kazanmıştır. 1930'ların sonunda, Mei'nin çabalarıyla Pekin Operası tüm dünyaca tanınmıştır. Büyük bir yurtsever olan Mei, Japonlara karşı verilen savaş sırasında dürüstlüğünün bir gereği olarak gösteri yapmayı bırakır. Aşk hayatı ise iniş çıkışlarla doludur. Sonsuza Dek Büyülenmiş,  Elveda Cariyem ve İmparator ve Katil gibi filmleriyle tanınan ünlü yönetmen Kaige Chen’in 11. filmi. 2009 Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışan film, özellikle sanat yönetimiyle öne çıkıyor.
 
 

Çin Kültüründe Ejder Yılı olarak kutlanan Bahar Bayramı 11 Şubat Cumartesi günü Çin Kültür'de de kutlanacaktır.
 
 
 

Kutlamada Çin Kültür'ün Çince öğrencileri birbirinden güzel etkinlikler düzenleyecekler. Kutlamada Çin Kültürü'ne ait etkinliklerde düzenlencektir. Çince ve Türkçe şarkıların yanında birbirinden eğlenceli yarışmaların da düzenleneceği kutlamaya Ülkemizde yaşayan birçok Çinli davetlinin yanısıra Çince Kulübü üyeleri de izleyici olarak katılabilecekler.
 
 
 

Kutlamaya katıım rezervasyonla olabilecektir.
 
 
 

Program Detayları:
联系信息:
Tarih/日期: 11 Şubat 2012
Saat/时间: 13:00 - 15:00
Yer/地点: Lotus Eğitim Kurumları
Rezervasyon Tel/电话: 0212 291 45 30
İlgili Kişi/联系人员: Seval Kaçmaz

Tavşan Yılı Kutlamasının Fotoları        Kaplan Yılı Kutlamasının Fotoları  
     

23 Ocak 2012 tarihinde Çin yeni yılı başladı.Yeni yıl kutlamaları,yılbaşı arefesi olan 22 Ocak tarihinde başlamış,6 Şubat tarihinde kutlanacak olan Fener Festivali'ne kadar devam edecektir.2012 yılı 4710'uncu Çin yılbaşına denk gelmekte olup,Ejderha Yılı olarak kutlanacaktır.
 
2012 Türkiye’de Çin Kültür Yılı kabul edildiğinden Türkiye’de de ejder yılı kutlamaları yapılacaktır.
 
Ejderha, Çin burçlarının 5. si olup, Güç, Şans, Başarı ve Mutluluğu temsil etmektedir.
Çin'e seyahat edeceklerin tatil günlerini dikkate almaları, ziyaret edecekleri firmalar ile temasa geçip hangi tarihler arasında tatil yapacaklarını öğrenmelerini önemle tavsiye ederiz.
 
Çin Yeni Yılının Tarihçesi:
Birgün köylüler canavarların kırmızı renkten korktuklarını fark ederler. Bundan dolayı kapılarını, pencerelerini kırmızı kağıtlarla süslerler. Aynı zamanda canavarları korkutmak için havai fişek ve çatapatlar yakarlar. O zamandan beridir, Nian* asla bir daha köye gelmemiştir. Taocu rahip olan Hongjun Laozu daha sonra canavarı yakalamıştır. O gün bu gündür, Nian'in yakalanma günü Çin Yeni Yılı olarak kutlanmaktadır.
 
Nian : Çok kızgın ve insafsız bir canavar olan Nian, ejderhaya benzer. Her ay takviminin 1. ve 15. günü dağlardan insanları avlamak için köye iner. Bundan çok korkan köylüler o gelmeden önce kapılarını iyice kilitlerler.
 
Köyde bilge bir kişi yaşamaktadır. Köylülerin bu korkak tavrı canavarı daha pervasız ve cesur yaptığını fark eder.Halkı çağıran bilge kişi, köylüleri çağırarak onlara, davullara ve gonglara vurup bambu yakarak, havai fişek ve çatapat patlatıp çok ses çıkararak canavarı korkutmaları gerektiğini söyler. Halk bu fikri mantıklı bulur.
 
Çok soğuk ve ayın olmadığı bir gecede Nian yine ortaya çıkar.Ağzını açtığı anda köylülerin yapmış olduğu müthiş gürültü ve ateş Nian'in geri adım atmasını sağladı. Nereye gittiyse aynı ses ve ateşle karşılaştı. Bir o yana bir bu yana koşan Nian, sonunda yorgun düşerek yere düştü. Bunu fırsat bilen halk hemen üstüne binerek kötü ruhlu Nian'i öldürdü. Nian'in vahşiliği, halkın işbirliği ve gayreti sayesinde alt edilmiş oldu.
 
O zamandan beri, bu zaferi kutlamak ve canavarın yansımasının uzaklaştırılması çin kışın en soğuk gününde,halk davullara, gonglara vurur ve havai fişlek yakarlar. Bugün Nian, Yeni Yıl veya Bahar Bayramı'nı temsil eder. "Guo Nian" olarak insanların birbirlerini kutlama sözü de "Bayramı Yaşa" anlamına gelmektedir. Aynı zamanda Çincede Nian "Yıl" manasında da gelir. "Xin Nian Hao" Yeni Yıl Kutlu Olsun anlamına gelir. Xin : Yeni Nian : Yıl Hao : İyi
 
 
 
 
 

16-05-2019

Çin'in en soğuk şehri olan Harbin'de düzenlenen Uluslararası Kar ve  Buz Festivali bu yıl diğerlerine göre daha görkemli geçiyor. Birbirinden güzel buzdan heykeller ve binalarla bezenmiş olan Harbin adeta bir masal şehrini andırıyor. Festivalin Türk basınında da yankıları geçen yıllara oranla çok daha büyük oldu. Bunun sebeplerinden biri de hiç şüphesiz ki bu yılın Türkiye'de Çin Kültür yılı olarak kutlanmakta olması.

Buzdan eserlerin yanı sıra düzenlenen etkinlikler de festivale olan ilgiyi artırıyor. Festivalin açılış kutlamasında düzenlenen Buzlu suda yüzme yarışması izleyicilere neşeli anlar yaşattı. Akşam saatlerinde ise düzenlenen havai fişek gösterisi Harbin'i tam anlamıyla masal şehrine çevirdi. 

Bu yılki festivale 800 bin kişinin katılması bekleniyor. Festival için özel buz yontucuları ile yapılan kalıplar üst üste koyularak büyük binalar oluşturuldu. Binalar rengarenk ışıklarla aydınlatıldı. Baştan sona buzdan üretilen binalarda tursitlerin ihtiyaçlarını karşıladıkları  hizmetler de  veriliyor.

Festival Bahar aylarına kadar devam edecek. Festivale katılmak isteyenler için ise Çin Kültür kurumlarından Çin vizesi alanında uzman olan Ligarba Travel'dan hizmet almak mümkün.

Ligarba Travel: 0212 291 73 73 www.ligarbatravel.com


 
 
 

    Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 2012'nin Türkiye'de Çin Kültür Yılı, 2013'ün de Çin'de Türkiye Kültür Yılı olarak kutlanacağını bildirdi. Etkinlikler kapsamında Çin'deki meşhur Terracotta Askerleri eserlerinin sergilenmesi amacıyla Türkiye'ye getirileceğini bildirdi.
 
 
 

Günay, Topkapı Sarayı Müzesi Mecidiye Köşkü'nde düzenlenen "2012 Türkiye'de Çin Kültür Yılı" basın toplantısında yaptığı konuşmada, 2010'da Şangay'da gördüklerinin kendisini çok etkilediğini, Çin'in, son derece etkileyici, muhteşem ve heyecan verici bir ülke olduğunu söyledi.
 
 
 

2012'nin Türkiye'de Çin Kültürü Yılı, 2013'ün de Çin'de Türkiye Kültür Yılı olması kararını o gezide verdiklerini aktaran Günay, Türkiye'de Çin Kültür Yılının çok heyecan verici bir yıl olacağını belirtti.
 
 
 

Günay, Çin'in bu kültür yılında, tarihi zenginliğiyle, müzik, dans, opera alanlarında tarihi köklerine dayalı, ancak bugünkü dünyanın da beğeniyle izlediği performansıyla çok etkili temsillerle Türkler'i buluşturacağını aktardı.
 
 
 

2012 Türkiye'de Çin Kültür Yılının 12 Aralık'ta Ankara'da başlayacağını, Cer Modern'de bir resim sergisiyle yapılacak bu açılışın ardından yine Ankara'da bir müzik ve dans sergisinin düzenleneceğini dile getiren Günay, İstanbul'da da çok sayıda etkinliğin yapılacağını, ayrıca İzmir'de de önemli bir etkinliğin yer alacağını belirtti.
 
 
 

Günay, Kültür Yılı boyunca edebiyat, sanat, kültürel miras, akrobasi, kukla sanatı gibi alanlarda İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Trabzon'un da aralarında bulunduğu çok sayıda şehirde Çin sanatının çok değerli temsilcilerini izleme, ağırlama ve alkışlama fırsatı bulunacağını kaydetti.
 
 
 

Çin'in gerçekten dünyanın çok eski uygarlıklarından biri olduğunu dile getiren Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
 
 

 "20. yüzyılın ikinci yarısı, dünyanın bütün dikkatlerinin Amerika'ya yoğunlaştığı bir dönem oldu. 21. yüzyılın birinci yarısı da galiba bütün dünyanın dikkatlerinin Çin'e yoğunlaştığı yeni bir döneme sayfa açıyor. Çin, gerçekten gelişmesiyle, kalkınmasıyla, ticarette, sanatta, sanayide yarattığı büyük performansıyla ve farklı bir ekonomi modeli üzerinden dünyayla yarışabilen yeni bir ekonomi yaratmakla özel bir örnek oluşturuyor."
 
 
 

 Türkiye ile Çin'in çok engin ilişkileri bulunduğunu aktaran Günay, konuşmasına şöyle devam etti:
 
 
 

 "Çin'in dünya sahnesine başarılı ve güzel bir örnek olarak yeniden çıktığı bu dönemde biz de benzer örneği bulunduğumuz coğrafyada gerçekleştiriyoruz. Çin bütün dünya için bir ilgi merkezi haline gelmeye başladı. Türkiye de Avrupa, Ön Asya coğrafyasında Çin'e benzer bir kalkınmayı, bir gelişmeyi şu anda simgeliyor. Böylece yeni baştan dünyanın uygarlık sahnesinde iki eski medeniyet, ortak bir zamanda yeniden yükseliyor. Galiba bu meşhur 'Işık doğudan yükselir' sözünü Çin ve Türkiye yeniden kanıtlıyor."
 
 
 

 TERRACOTA ORDUSU TÜRKİYE'YE GELİYOR
 
 
 

Ertuğrul Günay, Çin'den sonra dünyadaki en zengin Çin porseleni koleksiyonunun Topkapı Sarayı'nda bulunduğunu ve yeniden düzenlenecek özel mekanlarda bunları sergilemeyi düşündüklerini anlattı. Gelecek ve sonraki yıl da Türkiye'nin porselenlerini sergilenmesi amacıyla Çin'e götüreceklerini dile getiren Günay, ayrıca Çin'deki meşhur Terrakota Askerleri eserlerinin de yine sergilenmesi amacıyla Türkiye'ye getirileceğini bildirdi.
 
 
 

Türkiye topraklarından Avrupa müzelerine gitmiş birçok eser bulunduğunu, bunların önemli bir kısmının çeşitli yasa dışı yollar ve yağma yoluyla götürüldüğünü vurgulayan Günay, ancak Çin'den Türkiye'ye gelen Çin eserlerinin tamamen ticari veya armağan ilişkileri çerçevesinde geldiğini kaydetti.
 
 
 

 Bakan Günay, Çin ve Türk girişimcilerinin girişimcilik sektöründe dünyada en önlerde yer aldığına işaret ederek, kalkınma, büyüme ve ekonomik gelişmenin son derece önem arz ettiğini, ancak insanlar arasındaki en önemli köprünün kültür köprüsü olduğunu belirtti.
 
 
 

Günay, artık İpek Yollarından eskiden olduğu gibi kervanlarla gidilmediğini, hızlı tren ve uçakların kullanıldığını aktardı.
 
 
 

 Çin'den gelen turist sayısının giderek arttığını dile getiren Günay, Türklere de Çin'i görmelerini şiddetle tavsiye ettiğini söyledi.
 
 
 

 ÇİN'İN ÖLÜMSÜZ ORDUSU; TERRACOTTA ASKERLERİ
 
 
 

Birinci Çin imparatoru Qin Shi Huang'ın mezarında bulunan heykeller, MÖ 210 tarihinde yapılmış, 1974'te Çin Halk Cumhuriyeti'nin Shaanxi eyaletine bağlı Xi'an yakınlarında bir çiftçi tarafından bulundu.
 
 
 

 Çin'deki tüm beylikleri yenip Savaşan Devletler dönemine son veren Qin Shi Huang, Qin Hanedanı'nı kurarak kendini imparator ilan etmiştir. Tarihçi Si Maqian'in kaydettiğine göre, Qin Shi Huang henüz hayattayken MÖ 246 yılında başlanan mezarının inşası 30 küsür yıl sürmüş, inşaatta 700 bin kişi çalıştırılmıştır.
 
 
 

 Çin'in Shaanxi eyaletinin Xi'an kenti civarındaki Lishan bölgesinde bulunan mezarın temeli dörtgen şeklinde, güneyden kuzeye 350 metre uzunluğunda, doğudan batıya 345 metre genişliğindedir; 76 metre yüksekliğinde toprak bir piramit şeklindedir.
 
 
 

 Boyları 183-195 santimetre arasında değişen heykel askerlerin her birinin yüz ifadesi farklı. Kazı alanından çıkarılacaklarla beraber 8000 asker, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası, 150 süvari atı bulunduğu tahmin ediliyor.
Dönemin imparatoru Çin Şı Huang'ın Mezarı ve Terra Cotta Ordusu, 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi'ne alınmıştı
 
 
 

Kaynak : Milliyet
 
 
 

Pek çok ülkede gösterilerine devam eden Çin Masalı'nın yolu bu kez de İstanbul'a düştü.
Künye:
 
Yer :İstanbul Kongre Merkezi Harbiye Salonu
Başlangıç Tarihi : 09 Aralık 2011 - Cuma 
Saat :20:00
Bitiş Tarihi : 12 Aralık 2011 - Pazartesi 
Adres :Taşkışla Cad. 31156  
Harbiye/Şişli 

 Bütün dünyayı gezdiler. Gittikleri her yerde milyonlar onları nefeslerinitutarak izledi. Akıllara durgunluk veren muhteşem gösterileri ile şimdi Türkiye’deler. Efsanevi akrobasi gösterisi Çin Masalı; Türkiye turnesi öncesi,9-10-11 Aralık’ta İstanbul Kongre Merkezi’nde.
Püren Group'un organizasyonuyla izleme fırsatı bulacağımız Çin Masalı İzmir, Sakarya, Kocaeli, Bilecik, Eskişehir, Denizli gibi birçok şehirde gösterilerine devam edecek.
Detaylı bilgi ve bilet satış için gişe telefonu: 0212 240 72 98-99.
Bilet fiyatları
1. Kategori - 134.00 TL
2. Kategori - 89.00 TL
3. Kategori - 67.00 TL
4. Kategori - 56.00 TL
5. Kategori - 45.00 TL

Gösterim Tarihleri :
•09.12.2011 20:00
•11.12.2011 20:00
•10.11.2011 20:30
•10.11.2011 15:00
•11.11.2011 15:00
 
 
 

Çin kültürel tanıtım etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen önemli bir etkinlik olan Güzel Xinjiang Gösteri grubunun performansı İstanbul Sosyal Bilimler Lisesi'nde gerçekleştirildi. Uygur Sanayici İşadamları Derneği tarafından organize edilen gösteriye Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Zhang Qinyang'da katıldı. Sayın Başkonsolos gösterinin başlangıcında bir konuşma yaparak kültürel yakınlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Gösteride ses ve dans sanatçıları ile akrobasi ustası hünerlerini sergiledi. geleneksel Fincan Dansı, Nazirkom, Kaşgar Kızı, Altın Dolan gibi dansların yanı sıra şarkılarıyla da ses sanatçıları gösteriye katkıda bulundular. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Profesyonel Turist Rehberliği Kursu
T.C KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NDAN DUYURU
 
 


Bakanlığımızca Edirne, İzmir ve Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri bünyesinde ülkesel nitelikte Profesyonel Turist Rehberliği Kursları açılacaktır.
 
 


 KURSLARIN NİTELİĞİ
 
 

-İzmir’de;  Çince, Norveççe, İsveççe, Romence, Fince, Danimarkaca, Slovakça, Japonca, İspanyolca, İtalyanca, Hollandaca, İbranice, Gürcüce, Lehçe, Çekçe, Korece, Portekizce ve Urduca

-Edirne’de; Yunanca, Macarca, Bulgarca, Sırpça Hırvatça, Boşnakça, Makedonca ve Arapça

-Antalya’da;, Arapça, Farsça, İspanyolca, Norveççe, İsveççe, Rusça, Slovakça, Lehçe ve Çekçe  dillerinde yapılacaktır.
 
 


SINAV YERİ VE SINAV TARİHLERİ
 
 


Sınav Yapılacak İl - Sınav Tarihi
 
 


Edirne : 21-25 Kasım 2011
 
 

İzmir: 28Kasım-02 Aralık 2011                                                
 
 

Antalya:05_09Aralık2011                                                                                                                                                                
 
 

( Sınav yer ve saatleri Kültür Bakanlığının web sayfasında ayrıca duyurulacaktır)
 
 


SINAVLARIN ŞEKLİ
 
 


       Sınavlar, Profesyonel Turist Rehberliği Yönetmeliğinin 15. maddesine göre yapılacaktır
 
 


SINAVLARA KATILACAK ADAYLARDA ARANACAK KOŞULLAR
 
 


-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 
 

-Sınav tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş olmak
 
 

-En az iki yıllık yüksekokul mezunu olmak ( Yurtdışında öğrenim görmüş olanların denkliğinin Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığınca onaylanmış olması gerekmektedir.)
 
 

-Sınava gireceği dili veya dilleri iyi derecede bilmek
 
 

-Sabıka kaydı bulunmamak
 
 


BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER
 
 

-Sınav Başvuru Formu,
 
 

-Diplomanın, Geçici Mezuniyet Belgesinin veya öğrenimini yabancı ülkelerde yapmış olanlar için yetkili kurumlardan alınacak denklik belgesinin aslı yahut onaylı örneği,
 
 

-Son üç ay içinde çekilmiş iki adet renkli vesikalık fotoğraf,
 
 

-Varsa son beş yıl içerisinde alınmış en az (C)  seviyesinde KPDS sonuç belgesinin aslı veya bilgisayar çıktısı,
 
 

-Bakanlığımız Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğünün Ziraat Bankası Heykel Şubesi Turizm Gelirleri Kurumsal Tahsilât Kodu 60.00.09 nolu hesabına yatırılacak 120,00 TL (Yüzyirmitürklirası)’ na ait banka dekontu ( Sınavlar için yatırılmış ücretler sınava girilmese dahi iade edilmeyecektir)
 
 


BAŞVURU YERİ VE SÜRESİ
 
 

Sınava katılacak adayların, aşağıda adresleri yazılı İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerinden veya Bakanlığımız Web sayfasından (www.kulturturizm.gov.tr) temin edecekleri Sınav Başvuru Formunu doldurarak başvuru için gerekli belgelerle birlikte, 03-14 Ekim 2011 tarihleri arasında sınava girecekleri İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne şahsen veya posta yolu ile başvurmaları gerekmektedir.( 14 Ekim 2011 tarihinden sonraki başvurular ve postadaki gecikmeler kesinlikle kabul edilmeyecektir.)
 
 


*Adaylar ancak bir ilde yapılan sınava katılabilirler. Başka dilden veya dillerden olsa dahi diğer illerde açılan sınavlara katılamazlar. Katılmış olanların ikinci ilde katılmış olduğu sınav iptal edilir. Ancak, aynı ilde birden fazla dilden sınava katılabilirler, bunun için de her bir dil için ayrı ayrı ücret yatırmaları gerekir.
 
 

* Her aday sınavı girip kazandığı il’de düzenlenen kursa devam etmek zorundadır.
 
 

   Diğer illerde devam eden kurslara nakil işlemi yapılmayacaktır.
 
 

*Fakülte ve Yüksekokulların Rehberlik bölümü mezunları, sınav açılan illerden sadece birine başvuruda bulunabileceklerdir.
 
 

 
 
 

ADAYLARIN BAŞVURACAKLARI ADRESLER
 
 


EDİRNE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ
 
 


Devecihan Kültür Merkezi –EDİRNE
 
 

Tlf.  ( 0284) -213 02 32- 241 08 54
 
 

Faks (0284) – 213 30 76
 
 

 
 
 

İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ
 
 


Akdeniz Mahallesi 1344 Sokak No.2 35210 Pasaport İZMİR
 
 

Tlf.    (0232)- 483 51 17 – 483 76 13- 483 62 16
 
 

Faks. (0232)- 441 13 98-- 483 42 70
 
 


ANTALYA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ
 
 


Anafartalar (Güllük ) Caddesi No:31 Antalya
 
 

Tlf-    (0242) 247 76 60 – 247 91 20- 247 99 92
 
 

Faks- (0242) 248 78 70
 
 


Başvuru Formu İçin Tıklayınız...
 
 

 
 
 

Kaynak: http://aregem.kulturturizm.gov.tr 
 
 

CRI'nin ( Çin Uluslararası Radyosu) düzenlediği "Çin- Türkiye: Diplomatik ilişkinin 40 yılı" konulu bilgi yarışmasının ödül töreni İstanbul Grand Cevahir Otel'de düzendi.

Toplantıya Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Zhang Qingyang Eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, Eski Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, IRC Türkçe Müdürü Xing Bo ve
Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Kılınç katıldı. Programda önce konuşan Başkonsolos sayın Zhang Qingyang son bir yıl içindeki Çin ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkinin sıklaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yarışma sonucunda ödül kazanan yarışmacılar kendileri için özel olarak hazırlanan belgeleri alırken oldukça heyecanlıydılar. Çin Kültür eski öğrencilerinden Ahsen Güngör 2.lik ödülü kazandı.
 
 
 

Türkiye ile Çin arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 40. yılı dolayısıyla düzenlenecek etkinlikler kapsamında Türk filmleri, Çinli izleyicilerle buluşacak.

Pekin'de 21-27 Mayıs, Şanghay'da da 1-5 Haziran günlerinde Türk Filmleri Haftası düzenlenecek. Bu kapsamda, Veda, Av Mevsimi, Kosmos, Romantik Komedi, Denizden Gelen, New York'ta Beş Minare ve Bal filmlerinin gösterimi yapılacak. Söz konusu filmler Pekin'de iki sinema salonunda, Şanghay'da ise Shanghai Film Art Center ve Yong Hua sinemalarında gösterilecek.
 
 
 
 
 
 
 

Kaynak: Zaman
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Çin'de bir klasik müzik okuluna kabul edilen ilk gitarist olan Xuefei Yang, Royal Academy tarafından da uluslararası bir bursla doktora çalışmasına kabul edilen ilk Çinli gitar sanatçısı oldu.
1. Çin Gitar Festivali'nde ilk kez 10 yaşında sahneye çıkan Yang, bu konseri ile öyle büyük bir başarıya ulaştı ki İspanya Büyükelçisi tarafından kendisine bir gitar armağan edildi. Rodrigo'nun da izleyicileri arasında bulunduğu ilk Madrid konserini 14 yaşında verdi. 1995 yılında Çini'i ziyaret eden John Williams, Yang'ı dinledikten sonra kendi Greg Smallman gitarlarından ikisini Pekin Merkez Konservatuarı'na hediye etmeye karar verdi.
Xuefei Yang, 14 Nisan 2011 Perşembe akşamı 20:30'da İstanbul Resitalleri kapsamında Fulya Sanat Konser Salonu'nda 'From Bach to Brasil' adlı programını seslendirecek. Resitalde, Rodrigo'dan Bach'a uzanan geniş bir yelpaze içinde farklı kompozitörlerin eserlerine yer veriliyor.
 
 
 

Xuefei Yang, EMI ile kontratını imzaladığı 2005 yılından bu yana Royal Academy'nin asli üyesi. Sanatçının son albümü Rodrigo'nun Gitar Konçertosu geçtiğimiz aylarda EMI tarafından yayınlandı. 
 
 
 

Xuefei YANG videosu için tıklayınız.
 
 
 

Program Bilgileri

Tarih: 14 Nisan 2011
Saat: 20:30
Yer: Fulya Sanat,  Konser Salonu
Program: From Bach to Brasil
Bilet almak için linke tıklayınız : http://web03.biletix.com/etkinlik/MLIRD/TURKIYE/tr 
 
 
 

Milli gelirde Japonya'yı sollayan Çin, zenginliğin en önemli göstergelerinden biri olan sanat harcamalarında da ABD'yi de sollayarak birincilik kürsüsüne oturdu

Milli gelirde önce Almanya'yı ardından Japonya'yı geçen Çin, zenginliğin göstergesi olan sanat harcamalarında liderlik koltuğuna oturdu. Küresel müzayede şirketlerinin satış verilerini tutan Artprice şirketi, Çin'in sanat pazarında, İngiltere ve Amerika'yı geride bırakarak liderlik koltuğuna oturduğunu açıkladı. Artprice'ın kurucusu ve CEO'su Thierry Ehrman, Çin'in 1 numaraya yükselmesini, dönüm noktası olarak değerlendirdi. Dünya sanat piyasası verilerinde lider konumda olan Artprice'ın raporuna göre Çin'in güzel sanatlar satışlarına dayanan pazar payı yüzde 33'e yükseldi.
 
ABD %30'LA İKİNCİ SIRADA
Amerika yüzde 30 payla ikinci sıraya gerilerken, İngiltere yüzde 19'la üçüncü, Fransa ise yüzde 5 ile dördüncü sırada yer aldı. Ayrıca 2010 yılının en fazla prim yapan 10 sanatçısı içinde dört Çinli sanatçı da girdi. Baishi QI, Andy Warhol'un ardından ikinci sırada yer alırken, Daqiaan Zhang üçüncü, Beihong XU altıncı, Baoshi Fu ise dokuzuncu sırada yer aldı. Böylelikle sanat piyasalarının kalbi Pekin, Hong Kong ve Şangay'da atmaya başladı. Çin'in bu sıçramasında devlet desteği, koleksiyoner sayısındaki artış ve sanatın yatırım enstrümanı haline dönüşmesinin etkili olduğu belirtiliyor.

Geçen yıl ikinciydi
ÇİN,2010 yılında dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip konuma gelmişti. Ayrıca devletin desteği ve koleksiyoner sayısındaki artış ve sanatın yatırım enstrümanı haline dönüşmesi bu durumun tetikçileri. Geçtiğimiz hafta Avrupa Güzel Sanatlar Vakfı'nın küresel sanat ve antika pazarının geçen yılki durumuyla ilgili olarak hazırladığı raporda Çin, Amerika'nın ardından ikinci olarak gösterilmişti.

Kaynak: Sabah

Çin Sanat Fotoları İçin Tıklayınız...

Çin Sanat Videoları İçin TIklayınız...


 
 
 

Dünyanın en önemli üç piyano yarışmasından birden ödülle dönen tek piyanist SA CHEN, L'Officiel dergisi tarafından Çin'in En Önemli 10 Kadın Sanatçısı'ndan biri seçildi....
 
 
 

Sa Chen, İngiltere'nin en prestijli salonlarından Wigmore Hall ve Avusturalya'da Sidney Opera House'un da aralarında bulunduğu Avrupa ve ABD'deki önemli salonlarda konserler vermektedir. New York'ta Carnegie Hall, Washington'da Kennedy Center, Londra'da Barbican Centre, Purcell Room ve Cadogan Hall, Milano'da La Salla Verdi, Zürih'te Tonhalle, Basel'de Foundation Beyeler Museum ve Vitra Design Museum, Kopenhag'ta Louisiana Museum ve Boston'da Symphony Hall bu salonlar arasında sayılabilir. Chen'in yönetimi altında çaldığı orkestra şefleri arasında Sir Simon Rattle, Leonard Slatkin ve Long Yu gibi isimler, davet edildiği festivaller arasında Duszniki Chopin Festival, Louisiana Museum, Lockenhaus Chamber Festival, Le Musiques festival ve Beijing Music Festival gibi festivaller yer almaktadır. Pekin, Şangay ve Hong Kong'daki düzenli orkestra konserlerinin yanısıra son dönemlerde birlikte çaldığı orkestralar arasında the Los Angeles Philharmonic, the Royal Stockholm Philharmonic Orchestra, the Milwaukee Symphony Orchestra, the WDR Sinfonieorchester, Pittsburgh Symphony Orchestra, Bremen Philharmonic, Orchestre National du Capitole in Toulouse, Hong Kong Philharmonic bulunmaktadır.
 
 
 

Sa Chen'in bugüne kadar 4 albümü yayınlanmıştır.

P R O G R A M
 
 
 

Scarlatti
Üç Sonat: Mi Majör, Fa minör, Sol Majör
Currier
Scarlatti Cadenza & Brain Storm
Ravel
Gaspard de la Nuit
Liszt
Balad No. 2"
Liszt
Un Sospiro
Liszt
Macar Rapsodisi No. 6
 
 
 

SA CHEN, piyano. 17 Şubat Perşembe 20:30
 
 
 

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız...
 
 


 
 
 
 

Akrobasi ve trapezi estetik ve büyüleyici tarzda sunan illüzyon – jonglör ve sihirbazlık gösterileri ile insanı şaşkına çeviren geleneksel şov 28 Ocak - 6 Şubat tarileri arasında sergilenecek.

1953 yılında kurulmuş olan, Wuhan Tiyatro Topluluğu, çeşitli görsel performanslar sergileyen bir grup. Bu grup, kendi becerileri ile sanatı birleştirerek Çin’in dünya çapında pek çok tarihi olayını anlatan muhteşem bir vitrin oluşturdu.

Zerafetin cüretkarlıkla; görkemin güzellikle birleştiği bir atmosferde olağanüstü şovlarını sergilemekteler.

Işık oyunlarıyla güçlendirilmiş olan şovları, ulusal geleneklerinin yansımalarını; modern bir şıklık içerisinde sunuyor.

Hayret verici ve hünerli gösterileriyle izleyicileri kendilerine hayran bırakıyor.
Topluluk, hayal gücünü en üst seviyede tutarak yaratıcı ve eğlendirici performanslarını sergilerken, geleneksel Çin akrobasisini - tiyatrosunu ve Batının estetiğini de bir araya getirerek başarılı oldu.

Elli yıldan fazla bir geçmişe sahip olan Wuhan Tiyatro Topluluğu 19.Roma Altın Sirk Festivali’nde ‘’Altın Madalya’’ 9.Monte Carlo Uluslararası Akrobasi , Sirk ve Tiyatro Yarışması’nda ‘’Altın Palyaço’’ödüllerini kazandı.

Tim Show Center Çin Rüyası ‘’CHASING THE DREAM’’ gün ve gösteri saatleri;

28.01.2011 21:00
29.01.2011 15:00
29.01.2011 21:00
30.01.2011 15:00
02.02.2011 21:00
03.02.2011 21:00
04.02.2011 21:00
05.02.2011 15:00
05.02.2011 21:00
06.02.2011 15:00

Bilet İçin:
Biletix telefon : 0216 556 98 00
Web adresi :
www.biletix.com

Gösteri Fotoğrafları İçin Tıklayınız....
 
 

 
 
 

Kaynak: cnnturk.com
 
 
 
 
 
 

Yao Lu, toz geçirmez yeşil ağlarla kaplı inşaat artıklarını fotoğraflayıp, dijital uygulamalardan faydalanarak geleneksel Çin resmi estetiğini yeniden yaratıyor. Çektiği fotoğraflara pagodalar, evler, kayıklar ve ağaçlar ekliyor ve özenle yaratılmış yeni manzaralar ortaya çıkartıyor. 
 
2008 BMW Paris Photo Ödülü sahibi Çinli sanatçı, çağdaş Çin fotoğrafını dünyaya tanıtan önemli sanatçılardan biri. 

Küratörlüğünü Engin Özendes’in yaptığı sergide yer alan 31 eserin 11’i 2010 yılında bu sergiye özel olarak yaratıldı.
 
19 Ocak Saat 18:30 da yapılacak sergi açılışından itibaren sergi 22 Mayıs'a kadar ziyaret edilebilecek.
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 

Çin vizesi