Pekin : 22 Şubat 2020 / 21:51

Çin’in tarihi oldukça eskiye dayanan bu oyunu tüylü bir top ile oynanmaktadır. Spor temelli bu oyunun birkaç yöntemle oynanabilmektedir.

Tek başına veya tek tek : En yaygını kişinin kendi kendine oynadığı oyundur ki diğer oyunlarla aynı mantığa sahiptir. Amacımız gerek ayak içi gerek ayaküstü veya vücudun herhangi bir yeri ile topu olabildiğince fazla sayıda sektirmek amaçlanmaktadır. Nihayi hedefimiz toğun yere düşmemesidir. rakipli oynuyorsanız. rakibinizden daha fazla kez sektirmek zorundasınız. Tek başına oynuyorsanız kendi sektirme rekorunuzu kırmalısınız.

Grup halinde: Bu durumda olabildiğince oyuncu daire oluştururlar. Topu bir oyuncu ayağıyla başka bir arkadaşına atar. Her arkadaş aynı zamanda rakip durumundadır. Topu karşılayamayan yani yere düşüren oyuncu yanmış sayılır ve bir sonraki tura kadar oyundan çıkar. Son bir kişi kalana kadar oyun bu şekilde tekrar eder.

Çeşitli kurallarla eğlenceli turnuvaların düzenlendiği bu oyun Çin'de neredeyse herkesin bildiği oldukça ünlü bir oyundur.

Başlangıçta oldukça zor görünen bu oyun aynı anda vücudun birçok kasının çalışmasını sağlayan ve efor harcamaya sebep olan çok faydalı bir spordur. Çin’de parklarda sabah sporu olarakta oynanan bu oyun genelde o saatlerde kişisel sabah sporu amaçlı yapılmaktadır. Her yaştan insanların oynayabildiği bu oyunun topu Çin Kültür Merkezi’nde genelde bulunmaktadır. Satın alabilirsiniz. Ya da herhangi bir püskül türünden bir malzemenin ucuna ayakla vurulabilecek düz bir ağırlık bağlayarak kendi tüylü topunuzu ( jian zi) yapabilirsiniz.
İyi eğlenceler....


 

Çin vizesi