Pekin : 12 Aralık 2019 / 05:40
31-12-2010

Çin'deki hafif sanayi kağıt, ev makinaları, tuz üretimi, gıda maddeleri, evlerde kullanılan silikatlar, elektro-optik kaynaklar, evlerde kullanılan kimyasal maddeler, deri ve kürk, kırtasiye, el sanatları ürünleri, elektrikli ev aletleri ve sigara dahil olmak üzere 40 küsur sanayii kapsamaktadır. 200,000'i aşkin ürün elde edilmektedir. 1995'te Çin, 29.78 milyon ton ham tuz, 44.723 milyon bisiklet, 9.185 milyon buzdolabı, 9.525 milyon çamaşır makinesi, 129.67 milyon elektrikli vantilatör, 28.12 milyon ton kağıt ve mukavva, 5.59 milyon ton şeker, 15.69 milyon ton bira, 34.85 milyon karton sigara ve 2 milyon ton deterjan üretmiştir. Çin, bisiklet, çamaşır makinesi, mutfak eşyaları ve porselen eşya, tarımsal amaçlı plastik örtü, monosodyum glutamat ve citrik asit üretiminde dünyada birinci; ham tuz, bira ve deterjan üretiminde ikinci; ve kağıt ve mukavva, saat ve ev dondurucuları üretimi alanında da üçüncü sıradadır.
1979 yilindan bu yana Çin'in hafif sanayii hızla gelişmiştir. Kol saati, ışığa karşı duyarlı malzeme, plastik ürün, deterjan, çamaşır makinesi ve buzdolabı imalatçıları dahil olmak üzere çok sayıda yeni işletme kurulmuştur, üretim hacmi ve ürün kalitesi açısından Çin'in elektrikli ev eşyaları sanayii ile dünyadaki en gelişmiş düzeydeki sanayi arasindaki fark giderek azalmaktadır. Bugün Çin, dünyada elektrikli ev eşyaları üretimi alanında önde gelen ülkeler arasında bulunmaktadır. Ayni dönemde bir çok tanınmış markalı ve yüksek kaliteli ürün ortaya çıkmıştır. Çin buzdolapları, çamaşır makineleri, elektrikli vantilatörleri, bisikletleri, dikiş makinaları, saatleri ve kol saatleri, deri ayakkabiları, şarabı, seramiği ve gıda maddeleri uluslararası pazara girmiştir. 1995'te Çin'in hafif sanayi ihracat hacmi, 40 milyar dolara ulaşmıştır. Bu rakam, ülkenin toplam ihracat hacminin yaklaşık olarak üçte birini oluşturmaktadır.
Guizhou'da üretilen Maotai, Shaanxi'de üretilen Fenjiu, Shaoxing Pirinç Şarabı, Qingdao Birası, Shandong Kongfujiajiu içkisi ve Yantai Şarabı gibi Çin'in tanınmış sert içkileri, şarapları ve biraları, uluslararası yarışmalarda altın ve gümüş madalyalar kazanmış ve yabancı ülkelerdeki tüketicilerin beğenisini kazanmıştır. Çin seramiği, büyük bir uluslararası şöhrete sahiptir. Jingdezhen'de üretilen tanınmış porselen eşyalar arasında mavi ve beyaz porselen, gül desenli porselen, mavi ve beyaz linglong (delikli çalisma) porseleni ve renkli sırlı porselen bulunmaktadır. Öteki tanınmış seramik eşyalar ise Yixing'de üretilen sırsız mor çay takımları, Liling'de ikmal edilen altı sırlı sofra ve çay takımları, Tangshan'da yapılan oymalı eşyalar ve püskürtme renkli porselen, Handan'da imal edilen taklit Song Hanedanı porseleni ve Zi-bo'da üretilen yağmur damlalı desenli porselendir.
Dokuzuncu Beş Yıllık Plan döneminde (1996-2000) Çin hafif sanayii, iç ve dış pazarlardaki talepleri karşılamak iÇin yeniden yapılanacak, yeni ürünler geliştirecek, ürün kalitesini artıracak ve derin işleme yöntemlerini kullanacaktır. 
 

Çin vizesi