Pekin : 23 Mart 2019 / 17:23
16-08-2012

Liseyi bitirdiğim gün bana üniversiteyi Çin’de okuyacaksın diyen anneme ve babama teşekkür ediyorum(tabii onlar Çin’de 10 gün geçirmiş olmasalar belki de bunu düşünmek cesaretini göstermezlerdi ve babam hala Çinliler ile bizim Anadolu insanımızın ne kadar birbirine benzediğini söyler,ve laf aramızda başta karşı çıkmama rağmen babam haklıymış).

Ve buraya gelmemde her türlü maddi kaygıdan uzak desteğini gördüğüm ve sadece göndermekle kalmayıp buraya geldiğim ilk günden itibaren herşeyimle ilgilenen Çin Kültür Merkezi’ne teşekkür ederim.

Ve kendime teşekkür ederim,bu cesareti gösterdiğim için(18 yaşında ailemden ve sevdiklerimden 10000 km uzakta ve bambaşka bir dünyada).

4 aydır buradayım.Çince gözümde büyüttüğüm gibi zor bir dil değilmiş.Konuşması kolay ama yazması oldukça zor. Bir karakteri 1 sayfa yazıp 1 gün sonra unuttuğunuz olabiliyor.Ama bir süre sonra alışmaya başlıyorsunuz.Çince karakterlere alıştıktan sonra okuması çok zevkli oluyor.Çünkü alıştığımız bir yazı değil.Çizgilerden oluşan resimli bir yazı.Ama kolayı zaten herkes yapar.Ama hedefim olan üniversiteyi burada okumanın temellerini attığımı görüyorum her gün geçtikçe ve yeni dünyanın bana açtığı ufuğu.

Ama şunu da gördüm ben,hedefi olmayan ve bunun için emek vermeyi göze almayan buraya gelmesin,daha doğrusu hiçbir yere gitmesin ve burada kendisini olduğu kadar ülkemizi temsil ettiğini unutmasın.Çin’in kendine özgü kuralları olduğunu bilsin,ama bu kurallara uyduğu sürece dünyada hiçbir ülkede bulamayacağı kapıların kendine açılacağını da bilsin.

İlk geldiğim günlerde biraz zorlanmıştım.Bambaşka bir yer Çin. Kültürüyle, yemeğiyle,insanları ile.Ama zamanla alıştım.Pekin tam bir öğrenci şehri.Ayrıca 2008 olimpiyatlarına da hazırlanıyorlar.Anlatılacak gibi değil görmek gerek hazırlıkları.

Çinde ilk fark ettiğim şey işini severek yapan insanlar…ve tabii başarı bununla birlikte geliyor.Ben de artık buradaki yolumda severek yürüyorum.Hedefim,bu yıl dil okulunu bitirip,önümüzdeki senede Çin Kültür Merkezi’nin desteği ile akademiye başlamak.

 

Ne demiş konfiçyus….”bin kilometrelik yol bir adımla başlar”…babam söylerdi de inanmazdım,ama doğruymuş ,o bir adım 10000 kilometre ileride olsa da.
Şansımı değiştiren herkese bin teşekkür……………………………………………

 

Çin vizesi